En ucuz elektrik kaynağı güneş ve rüzgar olacak

Türkiye’nin enerji kaynaklarıyla ilgili araştırma yapan ve hazırladığı raporları kamuoyu ile paylaşan Shura Enerji Dönüşüm Merkezi, son raporunu BloombergNEF ile birlikte düzenlediği toplantıda açıkladı.

En ucuz elektrik kaynağı güneş ve rüzgar olacak
Endüstrideara

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi ve BloombergNEF, Türkiye’nin Enerji Dönüşümüyle ilgili toplantı düzenledi. Kısa vadeli yatırımları hızlandırmak için uzun vadeli çözümlerin masaya yatırıldığı toplantıda, hazırlanan raporun sonuçları aktarıldı. Rapora göre; Türkiye’nin en ucuza elektrik üretildiği kaynaklar güneş ve rüzgâr olacak. Ayrıca 2050 yılına kadar Türkiye’nin toplam kurulu gücü iki katına çıkacak. Bu kapasitenin yarısını ise güneş ve rüzgâr oluşturacak. Rapor sonuçlarının bir diğer maddesi ise güneş enerjisi yatırım maliyetlerinin yüzde 77, rüzgârın ise yüzde 56 düşmesinin öngörülmesi. Türkiye’nin hangi yatırımlara ihtiyaç duyduğunu anlatan SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Değer Saygın, yapılması gerekenleri şu sözlerle açıkladı: “BloombergNEF’in çalışması kapsamında güneş ve rüzgâr maliyetlerinin düşeceği görülüyor. Türkiye’nin bu düşüş potansiyelden yararlanması içinse daha güçlü bir düzenleyici çevrenin belirlenmesi gerekiyor.” diyor.

“YATIRIM MALİYETLERİ DÜŞECEK”

Saygın, açıklanan rapora göre yatırım maliyetinin düşeceğini belirtirken raporla ilgili görüşlerini şu sözlerle anlatıyor: “Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücünün 2017 ile 2050 yılları arasında iki katına çıkması öngörülüyor. Onshore rüzgar enerjisinde yüzde 25, güneş enerjisinde ise yüzde 25 kurulu güçlerinin payının toplam kurulu gücün yarısına denk gelmesi bekleniyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 14:04
YORUM EKLE

KRC ELEKTRO

Vat

Dergiler