banner1322
x

Elektrik sektörüne belge zorunluluğu geldi

Elektrik dağıtım sektöründeki bazı mesleklerin tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grubunun içerisinde yer alması nedeniyle belge zorunluluğu getirildi.

Elektrik sektörüne belge zorunluluğu geldi
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Elektrik dağıtım sektöründe; elektrik dağıtım şebekesi işletme bakım görevlisi, röle görevlisi, SCADA operatörü gibi alanlarda görev yapan kişiler tehlikeli ve çok tehlikeli meslek grubunda yer alıyor. Bu belgelerin alınmasıyla iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artmasının sağlanacağını söyleyen ELDER Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, ayrıca işin niteliğinin de artacağına vurgu yapıyor. 

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ OLUŞTURULACAK

Çalışanların mesleki yeterli belgesi almaya hak kazanmasının önemli olduğunu söyleyen Çeçen, Mesleki Yeterlili Kurumu ile imzaladıkları protokolün önemli avantajlar sağlayacağını ifade ediyor. Özellikle elektrik sektöründeki insan gücünün nitelikli hale getirilmesi ve hizmet kalitesinin uluslararası standartlara ulaşması açısından önemli olduğunu dile getiriyor. Çeçen, elektrik dağıtım sektörünün tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler sınıfında olduğunu vurgulayarak; “Son yayımlanan tebliğ ile elektrik dağıtım sektöründeki 3 mesleğe mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi. Bu, sektörümüz adına oldukça sevindirici bir haber. Belge zorunluluğu sayesinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile teknik eğitimlerine ağırlık verilecek. Dolayısıyla sahada iş sağlığı ve güvenliği bilinci ile nitelikli iş gücünün sürekliliği sağlanırken, yapılan işin kalitesi de yükselmiş olacak” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 11:28
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını