banner1322
x

Elektrik piyasasında küresel işlem değeri rekor seviyeye ulaştı

EY’nin Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri Raporu sonuçlarına göre; elektrik piyasasında küresel olarak işlem değeri 2018 yılının ilk altı aylık döneminde 180 milyar dolara ulaşarak rekor seviyeye ulaştı. Yenilenebilir enerji alanında ikinci çeyrek dönemde gerçekleştirilen işlemler, işlem hacminin yüzde 46’sını oluşturdu.

Elektrik piyasasında küresel işlem değeri rekor seviyeye ulaştı
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Dünyanın lider danışmanlık ve denetim şirketlerinden EY, Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri: 2018 Yılı İkinci Çeyrek Dönem Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Rapora göre; enerji sektöründe küresel olarak işlem değeri 2018 yılının ilk altı aylık döneminde, ikinci çeyrek dönemde yaşanan düşüşe rağmen, 180 milyar dolara ulaşarak tarihi zirve seviyeye ulaştı. İkinci çeyrek dönemde işlem değeri bir önceki döneme göre yüzde 14 gerileyerek 83 milyar dolar oldu. Bununla birlikte yenilenebilir enerjiye olan ilginin artmaya devam ettiği görüldü. Yenilenebilir enerji alanında ikinci çeyrek dönemde gerçekleştirilen işlemler, işlem hacminin yaklaşık yarısını (yüzde 46) oluşturdu.

TEMİZ ENERJİ VE YENİ TEKNOLOJİLERE YATIRIMLAR ARTIYOR

Rapora göre; temiz enerji yatırımlarındaki yükseliş trendi ikinci çeyrek dönemde ivme kazanmayı sürdürdü. Yılın ikinci üç aylık döneminde temiz enerji alanında toplam 12.9 milyar dolar değerinde 63 işlem gerçekleştirildi. Öte yandan Avrupa Birliği’nin enerji üretiminde yenilenebilir kaynakların payını 2030 yılına kadar yüzde 32'ye çıkarma kararı alması ve ABD’de 3.8 milyar dolar değerinde üç yenilebilir enerji işlemi gerçekleştirilmesi temiz enerji yatırımlarında küresel olarak büyüme trendinin süreceğine işaret ediyor. Rapor; elektrik şirketlerinin ikinci çeyrekte de yeni teknolojilere yatırım yapmayı sürdürdüğünü ortaya koydu. Avrupa’da enerji hizmetleri ve yeni teknoloji alanlarında 5.5 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirildi. Japonya’da ise Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO) iştiraki olan şirket ile birlikte öncü teknolojilerin geliştirilmesi için ortak girişimlerde bulunacağını duyurdu.

GELİŞMEKTE OLAN PAZARLARDA ELEKTRİK PİYASASI İŞLEMLERİ İVME KAZANIYOR

Rapora göre; gelişmekte olan pazarlar ikinci çeyrek dönemde daha fazla yatırım çekerek yükselişe geçti. Tayland’da 5.3 ve Hindistan’da 3.2 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirildi. Estonya’da ise yerli ve yabancı yatırımcılar toplam 600 milyon dolarlık işlem yaptı. Çin, ‘One Belt, One Road’ İnisiyatifi kapsamında yılın ikinci üç aylık döneminde yurtdışında 31.2 milyar dolarlık enerji işlemi gerçekleştirerek küresel sınır ötesi yatırımlara öncülük etti. Söz konusu değerin 27.4 milyar dolarlık bölümünü Çinli Three Gorges şirketinin Portekizli elektrik şirketi EDP’yi satın almak için sunduğu teklif oluşturdu.

AVRUPA’DA 45.7 MİLYAR DOLARLIK İŞLEM GERÇEKLEŞTİ

Avrupa elektrik piyasasında yılın ilk üç aylık döneminde 63.1 milyar dolarlık işlem gerçekleştirilerek rekor seviyeye ulaşılmıştı. İkinci çeyrek dönemde de söz konusu ivmenin korunduğu gözleniyor. Avrupa elektrik piyasasında ikinci çeyrek dönemde 45.7 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirildi ve bölgedeki gerçekleşen işlemlerin değeri, elektrik piyasasında dünya genelinde gerçekleşen toplam işlem değerinin yüzde 55’ini oluşturdu.

ASYA-PASİFİK’TE YÜZDE 78 YÜKSELİŞ YAŞANDI

Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleştirilen işlemlerin değeri ikinci çeyrekte bir önceki döneme göre yüzde 78 yükseliş göstererek 10.3 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte yenilenebilir enerji bölgenin elektrik piyasasında gerçekleşen işlemlerde payını artırmayı sürdürdü. Bölgede toplam 3.8 milyar dolar değerinde 25 temiz enerji işlemi gerçekleştirildi.

AMERİKA KITASI 7 MEGA İŞLEMLE HAREKETLENDİ

Amerika Kıtası’nda ikinci çeyrek dönemde bir önceki döneme göre yüzde 8 düşüş yaşanarak toplam 26.9 milyar dolar değerinde işlem gerçekleşti. Öte yandan bölgede gerçekleşen 7 mega işlemin değeri 21.8 milyar olurken, ABD’de gerçekleşen işlemlerin değeri kıta genelinde gerçekleşen işlem değerinin yüzde 75’ini oluşturdu. Rapor ile ilgili değerlendirmede bulunan EY Türkiye Enerji Sektörü Lideri Erkan Baykuş şunları söyledi: “2018’in ilk yarısında yeni teknolojilerin ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik artan iştahın hâkim olduğu bir işlem ortamı oluştu. Bu iki alanın yılın geri kalanında da belirleyici olmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Dünya genelinde elektrik şirketlerinin enerji depolama, elektrikli araç altyapısı ve dijital şebeke gibi yeni teknolojilere olan ilgisi gittikçe artıyor. Özellikle Çinli yatırımcıların global yabancı yatırımlar içerisindeki payındaki artışa dikkat etmek gerekiyor. Bu manada enerji sektöründeki en büyük yabancı yatırımcı olan Çin’den ülkemize gelen yatırımların da artarak süreceğini öngörüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 12:23
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını