banner1322
x

Dünyanın tek yüzer nükleer güç santrali

Ülkemizin ilk nükleer enerji santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ni de inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından yapılan ve "dünyanın tek yüzer nükleer güç santrali" olarak tanımlanan "Akademik Lomonosov"un iki reaktörü faaliyete geçmeye hazır.

Dünyanın tek yüzer nükleer güç santrali
Endüstri 40 Zirvesi

ANKARA (AA) - Ülkemizin ilk nükleer enerji santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ni de inşa eden Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından yapılan ve "dünyanın tek yüzer nükleer güç santrali" olarak tanımlanan "Akademik Lomonosov"un iki reaktörü faaliyete geçmeye hazır.

Firma tarafından yapılan basın açıklamasında, santralin iki reaktöründe tüm testlerin bittiği ve ticari faaliyete  başalamaya hazır olduğu bildirildi.

Santralde üretilecek elektriğin yerel şebekeye iletilmesi ile şehrin ısıtılmasını sağlayacak altyapının ise sene sonuna değin tamamlanmasının hedeflendiği  vurgulanan açıklamada, mühendislik çalışmalarının planlanan şekilde sürdüğü i ve Akademik Lomonosov'un iki reaktörünün ticari faaliyete geçmeye hazır olduğu belirtildi.

Açıklamada görüşlerine başvurulan Rosatom'a bağlı Rosenergoatom AŞ'nin Genel Müdürü olan Andrei Petrov ise yüzer nükleer güç santralinin işletme ruhsatının temmuz ayında alınacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2019, 17:11
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını