banner1322
x

Dört Farklı Durum İzleme Cihazı Serisi

Omron 4 farklı durum izleme cihazını piyasaya sundu.

Dört Farklı Durum İzleme Cihazı Serisi
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Omron; 3 fazlı endüksiyon motorlarındaki problemleri algılayabilen Motor Durumu İzleme Cihazlarını, kontrol panosunda bulunan güç kaynağının kullanım ömrünü ve problemleri tespit edebilen Ağ Bağlantılı Güç Kaynaklarını, baskı ve kalıp makinelerinde tercih edilen hidrolik yağı ve soğutma sıvısını takip eden Akış Sensörleri ile Basınç Sensörlerini ve tesis ya da makinelere varolan analog sensörlerin IoT'u hızlandıracak Akıllı Durum İzleme Amplifikatörünü piyasaya sundu.

Omron'un 100.000'lik IoT komponent hattını bitirme çalışmalarının bir bölümü de firmanın durum izleme cihazlarını pazara sunması oldu. Bu cihazlar hem görülme şansı pek de mümkün olmayan tesis ve ekipman, malzeme takibini yapıyor hem de o alanlarda meydana gelecek problemleri daha olmadan tespit der. Üretim alanlarındaki güç ve sirkülasyon sisteminde varolan değişiklikleri reel zamanda takip eden durum izleme cihazları; iletişim ağları sayesinde parça değişim vakitlerini daha problem ortaya çıkmadan önce haber verip beklenmeyen hataların ve üretimin verimliliğini kesecek herhangi aksiliklerin oluşmasını önler.

MOTOR DURUMU İZLEME CİHAZLARI NE ZAMAN KULLANILIR?

Konveyörler, asansörler ve pompalar başta olmak üzere çoğu üretim alanında kendisine yer bulan üç fazlı endüksiyon motorlarının *2 yaş sebebi ile ortaya çıkan problemlerini fark eden Motor Durumu İzleme Cihazları; titreşim, sıcaklık, akım, yalıtım dirençlerinde meydana gelen sorunları tespit eder. Ayrıca ana ünitede bulunan ekran veya Ethernet/IP™ haberleşmesi sayesinde uzaktan izleme yapılmasına olanak sağlar. Bu motor durum izleme cihazları, aşağıdaki maddelerde yazan problemlere çözüm alternatifi sunmak için kullanılır:

* Ani gelişen tesis problemlerinde oluşabilecek fırsat kaybını azaltır.

* Donanımlı bakım mühendislerinin verilerini dijitalleştirip motor bakımını uzak bir alanda homojenleştirir.

* Belli aralıklarda gerçekleştirilen kontrollerden önleyici kontrole adım atarak bu işleri en aza indirger.

VERİ İZLEME NASIL YAPILIR?

Motor titreşimi, yüzey sıcaklığı, yalıtım dayanımı, akım, bozulma seviyesi *3.

ÇIKIŞ YÖNTEMİ NEDİR?

EtherNet/IP (Bilgisayarda kullanılan özel bir tool ile görüntülenebilir), alarm çıkışı, transistör çıkışı, bar göstergesi, izleme ekranı.

AĞ BAĞLANTILI GÜÇ KAYNAKLARI NEDİR?

Bir güç kaynağının asıl işlevi, üretim tesislerindeki cihazlara DC elektriği temin etmek, güç kaynağının sürdürülmesi ve denetimi için gereken verileri görselleştirmektir. Bahsettiğimiz fonksiyonları üstlenen Ağ Bağlantılı Güç Kaynakları, yenilenmelerinin ne zaman yapılacağı ile çıkış gerilimi/akımı konusunda elde edilen verileri görselleştirebilir. Aynı zamanda Ethernet/IP haberleşmesi ile ana ünite ekranı sayesinde akımı artırabilir. Bu kaynaklar aşağıdaki durumlarda kullanılır:

* Güç kaynağının değiştirileceği vakit, öncesinde haber verilmelidir. Böylece kaynaktan doğabilecek tesis sekteleri en aza indirgenir.

* Kullanılan güç kaynağının değişim vaktini, toplam run time'ını, gerilimini ve akımını uzaktan takip ederek, alanda yapılması gereken bakımları olabildiğince azaltır.

Güç kaynağını izlemek için kullanılan Power Supply Monitoring Tool (yakında desteklenmeye başlanacak) yazılımı sayesinde güç kaynağının durumunu azalma eğrisi ile izleyin. *4. Hizmet süresini daha da uzatmak için kurulum yapılacak alanın iyileştirilmesini gerçekleştirebilirsiniz.

Veri İzleme

Güç kaynağının değişimi için kalan yıl sayısı, toplam run time, çıkış gerilimi/akımı, akım artırımı, kendiliğinden tanı (aşırı ısınma, ölçülmüş değer hatası, bellek hatası) ürün modeli, seri numarası.

Çıkış yöntemi

Ethernet/IP, Modbus/TCP, izleme ekranı.

AKIŞ VE BASINÇ SENSÖRLERİ

Akış Sensörleri tek başına kaynak veya kalıplama makinesinde kullanımı sağlanan soğutma sıvısının akış hızını ve sıcaklığını ölçme işlevine sahiptir. Sıcaklıktan dolayı meydana gelen problemlerin yanında soğutma sıvısının akış hızının izlenmesi ile birlikte aşırı yüklenmiş akım transformatörlerinin sebep olduğu ani problemlerin belirtileri öncesinde tespit edilebilir. Böylece daha istikaralı kaynaklama kalitesine ulaşılarak arızalı kalıplamalar engellenebilir. Basınç Sensörleri ise mekanik merkezleri ve *5 pres makinelerindeki hidrolik yağının hem basınç hem de sıcaklığını eş zamanlı olarak görselleştirebilir. Sıcaklık yükselmesinden ve hidrolik yağı sızıntısından sebep ortaya çıkan ambalajlama arızalarının belirtilerini tespit eden sensörler ayrıca kararlı işleme kalitesinin korunması açısından hidrolik yağı viskozitesinin bozulmasından doğan sıcaklık değişimlerini de belirler.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 11:06
YORUM EKLE

Legrand

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını