Dört Farklı Durum İzleme Cihazı Serisi

Omron, 3 fazlı endüksiyon motorlarındaki hataları öngörebilen Motor Durumu İzleme Cihazları, kontrol panosuna kurulan güç kaynağının hizmet ömrünü ve hatalarını öngörebilen Ağ Bağlantılı Güç Kaynakları, baskı ve kalıp makinelerinde kullanılan hidrolik yağı ve soğutma sıvısını izleyen Akış Sensörleri ile Basınç Sensörlerini ve tesislere veya makinelere halihazırda kurulu olan analog sensörlerin IoT'u hızlandıracak Akıllı Durum İzleme Amplifikatörü olmak üzere üretim tesislerindeki işçilerin faaliyetlerinin izlenebilmesini sağlayabilecek dört farklı durum izleme cihazı serisini tanıttı

Dört Farklı Durum İzleme Cihazı Serisi
Satınalma Zirvesi

Durum izleme cihazlarının piyasaya sürülmesi, Omron'un 100.000'lik IoT komponent hattını tamamlama yolundaki çabalarının bir parçasıdır. İzleme cihazları; görülmesi mümkün olmayan tesis ve ekipman durumunu sürekli izler, tesislerdeki durum hatalarını önceden algılar ve üretim hatları ile verimliliği korur.

Durum izleme cihazları, üretim tesislerindeki güç ve sirkülasyon sistemindeki değişiklikleri gerçek zamanlı olarak izler. İletişim ağları yoluyla parça değişim zamanlarını hata vermeden önce bildirir ve tesisteki beklenmedik kesintilerin ve ürünlerdeki kalite anormalliklerinin önüne geçer. Daha önceden yetenekli işçilerin deneyim ve önsezileriyle algılanabilen tesis anormalliği ve hatalarına dair işaretleri herkes kolayca fark edebilir. Bu şekilde tesisteki beklenmedik kesintiye uğrama durumlarından doğacak fırsat kayıpları azaltılır ve bakım planlarının tutarlılığı artırılır.

Motor Durumu İzleme Cihazları

Motor Durumu İzleme Cihazları, konveyörler, asansörler ve pompalar dahil olmak üzere pek çok üretim tesisinde kullanılan üç fazlı endüksiyon motorlarının *2 yaştan dolayı gerçekleşen bozulmaların sebep olduğu hataları algılar. İzleme cihazları; titreşim, sıcaklık, akım, yalıtım dirençlerinde oluşan durum değişiklikleri ile hataları algılar, ana ünite üzerindeki ekran veya Ethernet/IP™ haberleşmesi üzerinden uzaktan izleme sağlar ve aşağıdaki sorunlara çözüm sunar.

  • Beklenmedik tesis sektelerinden doğacak fırsat kaybını en aza indirir.
  • Yetenekli bakım mühendislerinin bilgilerini dijitalleştirir ve motor bakımını uzak bir bölgede homojenleştirir.
  • Periyodik denetimden önleyici denetime geçişe olanak tanıyarak denetim işlerini önemli ölçüde azaltır.

Veri İzleme

Motor titreşimi, yüzey sıcaklığı, yalıtım dayanımı, akım, bozulma seviyesi *3.

Çıkış Yöntemi

EtherNet/IP (PC üzerinden çalıştırılan özel bir tool ile görüntülenebilir), alarm çıkışı, transistör çıkışı, bar göstergesi, izleme ekranı.

Ağ Bağlantılı Güç Kaynakları

Ağ Bağlantılı Güç Kaynakları, bir güç kaynağının temel fonksiyonu olarak tesisteki cihazlara DC elektriği temin etmenin yanı sıra güç kaynağının sürdürülmesi ve kontrolü için gerekli bilgileri görselleştirir. Bu Güç Kaynakları ne zaman yenilenmeleri gerektiğini ve çıkış gerilimi/akımı hakkındaki bilgileri görselleştirebilir ve Ethernet/IP haberleşmesi ile ana ünite ekranını kullanarak uzaktan kontrol aracılığıyla akım artırımı sağlayabilir. Şu sorunların çözülmesine katkıda bulunur.

  • Güç kaynağı değişim zamanını önceden bildirerek güç kaynağından doğacak beklenmedik tesis sektelerini azaltır.
  • Bir güç kaynağının değişim zamanını, toplam run time'ını, gerilimini ve akımını uzaktan izleyerek sahada yapılacak bakım işlerinin azaltılmasını sağlar.
  • Güç kaynağı izleme yazılımı olan Power Supply Monitoring Tool (yakında desteklenmeye başlanacak) ile birlikte kullanarak güç kaynağının durumunu azalma eğrisi üzerinde takip edin *4. Hizmet ömrünü uzatmak için kurulum ortamının iyileştirilmesi ve güç kaynağı kapasitesinin değiştirilmesi gibi iyileştirici önlemleri göz önünde bulundurabilir ve gerçekleştirebilirsiniz.

Veri İzleme

Güç kaynağının değişimi için kalan yıl sayısı, toplam run time, çıkış gerilimi/akımı, akım artırımı, kendiliğinden tanı (aşırı ısınma, ölçülmüş değer hatası, bellek hatası) ürün modeli, seri numarası.

Çıkış yöntemi

Ethernet/IP, Modbus/TCP, izleme ekranı.

Akış Sensörleri, Basınç Sensörleri

Tek bir Akış Sensörü, bir kaynak veya kalıplama makinesinde kullanılan soğutma sıvısının akış hızını ve sıcaklığını ölçebilir. Sıcaklık kaynaklı hataların yanı sıra soğutma sıvısının akış hızının izlenmesi ile aşırı yüklenmiş akım transformatörlerinin neden olduğu beklenmedik arızaların belirtileri önceden algılanabilir ve bu şekilde daha kararlı kaynaklama kalitesine erişilerek hatalı kalıplamanın önüne geçilebilir.

Basınç Sensörleri mekanik merkezleri ve *5 pres makinelerindeki hidrolik yağının basınç ve sıcaklığını aynı anda görselleştirir. Sıcaklık yükselmesinden ve hidrolik yağı sızıntısından kaynaklanan ambalajlama arızalarının belirtilerini yakalar. Aynı zamanda, kararlı işleme kalitesinin korunması açısından hidrolik yağı viskozitesinin bozulmasından kaynaklanan sıcaklık değişimlerini de tespit eder.

Borulara ayrı ayrı basınç sensörü ve sıcaklık sensörü takmanız gerekmez, bu şekilde takılacak sensör sayısı ve kurulum işleri yarıya indirilmiş olur.

Bu sensörler, "akış oranı ve sıcaklığı", "basınç ve sıcaklık" gibi birden fazla ölçüm verisinin mevcut olduğunu fark ederek tesis durumunu daha az maliyet, iş yükü ve alan gerektirecek şekilde görselleştirir.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 09:44
YORUM EKLE

Solaredge

Solaredge

Dergiler
Partnerler