banner1322
x

Dört alandaki danışmanlık ve proje geliştirme hizmetlerini tanıtacak

360 Enerji Genel Koordinatörü Abdurrahim Metin, elektrik piyasası, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji sistemleri ve dijitalizasyon çözümleri alanlarındaki danışmanlık ve proje geliştirme hizmetlerini tanıtacaklarını söyledi. 

Dört alandaki danışmanlık ve proje geliştirme hizmetlerini tanıtacak
Endüstrideara

Son dönemde gerek elektrik gerek doğalgaza gelen zamların zaten yüksek olan enerji maliyetleri daha da artırdığını söyleyen 360 Enerji Genel Koordinatörü Abdurrahim Metin, başta sanayi tarifesine muhatap endüstriyel tesisler olmak üzere, enerji maliyetlerinden şikayetçi firmalara maliyetleri düşürme ve kontrol altında tutma noktasında A’dan Z’ye hizmet verdiklerini kaydetti. 360° Enerji olarak; elektrik piyasası, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji sistemleri ve dijitalizasyon çözümleri alanlarında danışmanlık ve proje geliştirme hizmetlerini tek çatı altına topladıklarını vurgulayan Metin, “Tasarruflu ve temiz enerji ilkesini verdiğimiz 4 ayrı danışmanlık hizmeti ile hayata geçirerek sürdürülebilir tasarruf planları oluşturuyoruz” şeklinde konuştu. 
 
360 Enerji Genel Koordinatörü Abdurrahim Metin “Sahip olduğumuz enerji verimliliği danışmanlığı (EVD) yetki belgesi ile çeşitli sektörlerde faaliyette bulunan şirketlere şimdiye kadar 100’ün üzerinde enerji verimliliği etüdü, 50’nin üzerinde VAP projesi, 500’ün üzerinde elektrik fatura tarife analizi, 300 MW GES projelendirme ve 50 MW RES projelendirme hizmeti verdik” diyerek, kamu ve özel sektör firmalarını kapsayan ve toplam 100 milyon TL üzerinde Enerji Otomasyon ve Dijitalizasyon çözümleri sağladıklarını da açıkladı. 
 
Metin, “Başta çimento, alüminyum, çelik, cam gibi birim maliyet başına düşen enerji maliyetleri çok yüksek olan sektörler olmak üzere, maksimum verimlilik, minimum enerji tüketimi misyonuyla, enerji maliyetlerini sadece düşürmekle kalmıyor, enerji izleme yazılım çözümlerimizle daima kontrol altında tutarak rekabetçi piyasada bir adım önde olma avantajını sunuyoruz” şeklinde konuşarak “Özetle, enerji maliyetlerinden şikâyetçi olan tüm endüstriyel ve ticari işletmeler hedef kitlemiz arasında” dedi.

“Enerji izleme ve ölçme konularında her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte daha önceleri verileri uzaktan erişim ile izlemek mümkün değilken artık bulut teknolojisinin gelişmesiyle cloud yapısında geçmişe yönelik verilerin analiz edilmesi ve yapay zeka uygulamaları ile gelecek tahminleri yapılabiliyor” diyen Metin, “Gelişmiş otomasyon ve IoT (nesnelerin interneti) çözümleri ile uçtan uca birbiriyle haberleşen makine/ekipman sayesinde güvenli, sağlıklı ve kolay kontrol edilebilir elektriksel altyapı, en üst seviye iş sağlığı ve güvenliği, kestirimci bakım olanağı, uzun ekipman ömrü, minimum insan hatası ve fire oranı, ekipman ve vardiya performans ile stok durum izlenebilirliği vb. aksiyonlarla yüksek kalite ve üretim verimliliği sağlanıyor. Enerji izleme ve ölçme yazılımından elde edilen verilerin analizi sayesinde, elde edilen verimlilik artışları ve maliyet düşüşleri, kullanıcı dostu arayüzle tablet veya telefondan anlık olarak izlenebilmekte, düzenli kontrol sağlanabilmektedir. Ekipman, operatör veya kullanıcı hatalarından kaynaklı arızalar en hızlı şekilde gözlemlenip, işletme ve bakım maliyetleri en aza indirilebiliyor” şeklinde sözlerini sürdürdü. 

BAŞARILI UYGULAMALARINI ANLATTI

360°Enerji olarak seramik sektöründen tekstil sektörüne, enerji santrallerinden kimya sektörüne, AVM’lerden süpermarket zincirlerine kadar bir çok sektöre enerji maliyetlerinin azaltılması konusunda çözümler sunduklarını söyleyen Metin, “Bir seramik fabrikasında yapmış olduğumuz çalışmada düşük devirli motorların manyetik redüktörlü yüksek verimli motorlarla değişimini sağlarken, bir süpermarket zincirinde fatura ve tarife danışmanlığımız ile tespit ettiğimiz haksız maliyetleri ortadan kaldırarak müşterimize 300.000 TL kazanç sağladık. Bir gıda tesisindeki atık ısının geri kazanımı ile buhar kazanı bacasındaki yüksek sıcaklık ile kazan besi suyu girişini ısıtarak 120.000 TL/yıl tasarrufa karşılık 90.000 TL yatırım ile 1 yılın altında bir sürede yatırımın kendi maliyetini karşılaması ile projemizi gerçekleştirdik. Bir diğer fabrikada çatı üzeri güneş enerjisi santrali kurarak enerji ihtiyacının %75’ini temiz ve yenilenebilir kaynaklardan karşılamasını sağladık” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 12:42
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını