Çetinkaya'dan güçlü plastik pano: ABS

Çetinkaya, elektrik sektöründe panoları ile bilinip tanınan güçlü bir marka. Hammadde ve makina yatırımlarıyla Türkiye’de ilk kez ABS (plastik) pano imalatı gerçekleştirecek firma; ABS Pano ile otel, hastane vb. birçok tesise girebilmeyi hedefliyor.

Çetinkaya'dan güçlü plastik pano: ABS
Enerji Zirvesi

Elektrik pano üretimiyle ilgili köklü bir geçmişe sahip olan Çetinkaya Pano, 2018 yılında ABS (plastik) pano ürününü sunmaya hazırlanıyor. Üretim bandını ziyaret etmek ve plastik panonun özelliklerini konuşmak amacıyla bir araya geldiğimiz Çetinkaya Pano Satış ve Pazarlama Müdürü Yaşar Bektaş, “ABS Pano’nun en önemli özelliği darbelere karşı dayanıklı olması ve kırılmamasıdır. Plastik pano ürünümüzün ölçüsü 75x100 şeklindedir. Çetinkaya Pano’nun ürün yelpazesinde 13 farklı ebat seçeneği bulunuyordu. Biz plastik pano ürünü için iki farklı ebat seçeneği daha ekleyerek bu rakamı 16’ya yükselttik.” sözleriyle ürün hakkında bilgiler verdi.

ÇETİNKAYA PANO ülkemizde kendi alanında sektörün önemli ve öncü firmalarındandır. Çetinkaya markasının sektöre kazanımları nelerdir?

Kapılarımızı 1979 yılında açtık. Elektrik sektöründeki faaliyetlerimizde ilk günden itibaren büyümeyi ve gelişimi hedefledik. Bu amaçla yurt içi ve yurt dışı pazarlar için birçok prestijli ürünü başarıyla ürettik. Üretimini yaptığımız; plastik pano, metal pano, polyester pano, buat kutusu, aydınlatma armatürü, yeraltı buat ve rögar kapakları, sigorta kutuları ve regülatör ürünlerinde daima kaliteye ve güvenliğe önem verdik. Dünyadaki trendleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve Ar-Ge yatırımlarını artırarak sektörün ilerlemesine katkıda bulunduk. İhtiyaçları önceden tespit ederek, üretim ve pazarlamamızı her daim beklentiler yönünde geliştirdik. Bu yönde ürün yelpazemizi genişleterek müşteri memnuniyetini sürekli yükseltmeyi ilke edindik. İkinci kuşağın yönetimimize katılmasıyla birlikte, üst düzey motivasyonun yanı sıra hızlı ve doğru karar alabilme kabiliyetimiz ile sürdürülebilir büyümeyi yakaladık. 2015 yılında yapımı tamamlanan modern tesisimize taşınarak faaliyetlerimizi hızlandırdık. Kuruluşumuzdan bu yana faaliyet gösterdiğimiz her alanda öne çıkarak, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasına girmeyi başardık. Çetinkaya Pano olarak kendi üretimimiz olan panoların yanı sıra dünya çapında ün kazanmış GEWISS ve LEGRAND firmalarının Türkiye bayiliğini gerçekleştirmekteyiz.

''PLASTİK PANONUN BOYUTLARINI ARTIRDIK''

Çetinkaya Pano olarak 2018 yılında sektöre sunmayı planladığınız yeni ürünleri öğrenebilir miyiz?

Çetinkaya Pano olarak henüz Türkiye’de yapılmamış, Avrupa’da da bu hammadde ile üretilmeyen yeni bir ürünümüzü piyasaya sunmaya hazırlanıyoruz. ABS Pano ismindeki bu ürün, sektörde plastik pano olarak biliniyor. ABS Pano’nun en önemli özelliği darbelere karşı dayanıklı olması ve kırılmamasıdır. Plastik pano ürünümüzün ölçüsü 75x100 şeklindedir. Çetinkaya Pano’nun ürün yelpazesinde 13 farklı ebat seçeneği bulunuyordu. Biz plastik pano ürünü için iki farklı ebat seçeneği daha ekleyerek bu rakamı 16’ya yükselttik. Bu Türkiye’de önemli bir ihtiyaç ve ithal ediliyor. Biz Türkiye’de bu ürünü üreterek ithalatı azaltmayı hedefliyoruz.

Plastik pano üretimi sac imalatına göre daha mı zor?

Plastik pano üretiminin meşakkatli bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle bu ürünü üretebilmek için çok kuvvetli enjeksiyon makinalarına ihtiyacınız bulunuyor. Buna bağlı olarak hammadde için yatırım yapmanız gerekiyor. Aslında imalat süreci zor değil ancak ilk yatırım maliyeti, Ar-Ge çalışmalarının yapılması ve kalıplarının hazırlanması önem arz ediyor.

Yeni dönemde piyasaya sunmaya hazırladığınız başka bir ürününüz olacak mı?

Plastik panoların dışında LED’li etanj armatür ürününü sektöre sunmaya hazırlanıyoruz. İnsanlar ampul kullanmayarak tasarruf elde etmeyi hedeflediği için LED tipi aydınlatmaları tercih etmeye başladı. Bu sayede endüstriyel tesisler hem enerji tasarrufu sağlıyor hem daha aydınlık bir ortam sunuyor hem ürün yenileme süreci uzuyor hem de balans ihtiyacı olmuyor. Tüm bu avantajlar bir araya geldiği zaman LED’li etanj armatür ürünü daha çok tercih ediliyor.

Sac pano ürün gruplarınızla ilgili bir yeniliğiniz olacak mı?

Dikili tip pano ürünümüzle ilgili bir yeniliğimiz olacak. Biz, tüketicinin ihtiyacına yönelik olarak hem ebatını hem de içeriğini değiştirip kişiye özel tasarımlar gerçekleştireceğiz. Eni, boyu, derinliği ve içerik özellikleri isteğe göre değiştireceğiz. Bu ürünleri demonte olarak hazırlayıp göndereceğiz ve ustalar parçaları birleştirip panonun kurulumunu rahatlıkla yapacak. Bu sayede hem daha az yer kaplayacak hem daha az ambar maliyeti oluşacak hem de kolaylıkla monte edilebilecek. Sac pano kısmında da standart pano çizgimizi tamamladık ve sektörün beklentilerine cevap vermeye başladık. Bu alanla ilgili yeni bir liste hazırladık, kod numaralarını hazırladık ve saha sunmaya başladık. 2018 yılında Çetinkaya Pano ile daha önce çalışmamış, ürünlerimizi kullanmamış firmalara ulaşmayı hedefliyoruz.

''PLASTİK PANOLAR HER ALANDA KULLANILABİLİR''

Plastik pano ürünü ile ağırlıklı olarak hangi sektörlere hitap etmeyi planlıyorsunuz?

Plastik panonun Roche belgesi bulunuyor, bu belge de ürünün sağlıklı sektöründe kullanılır olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla elektrik panosuna ihtiyaç duyan tüm sektörler bu ürünü rahatlıkla kullanabiliyor. Otelden hastaneye, endüstriyel tesislerden okullara kadar her alanda tercih edilebiliyor.

Peki, yanıcı ve patlayıcı madde üreten fabrikalar için güvenli mi?

Plastik panolar ex-proof özelliği taşımıyor. Dolayısıyla gazla ilgili olan bir üretim tesisinde koruma amacıyla kullanılmıyor. Plastik pano ürünün en önemli özelliği I65 olması, yani su geçirmemesidir. Ayrıca halojen free özelliğine sahiptir dolayısıyla zehirli gaz üretmemektedir. Türkiye’de belgelendirme süreci ön planda sayılıyor. Bizde bu sebeple TSE belgemizi sürekli yeniliyoruz, yerli malı belgemizi bulunduruyoruz.

Pano alanındaki rakiplerinizi düşündüğünüz zaman hangi özellikleriniz ön plana çıkıyor?

Türkiye’de elektrik panosu imal eden markaları düşündüğümüz zaman Çetinkaya Pano gibi bir üreticinin olmadığını söyleyebilirim. Özelliğimiz ise hem sac hem polyester hem de plastik ürünlerini tek bir çatı altında sadece biz üretiyoruz. Ayrıca plastiğin içerisinde pano dışında buat, logar, etanj armatür, kablo kanalı gibi ürünlerinde imalatını gerçekleştiriyoruz. Bu sayede müşteriler sadece tek bir firmayla görüşerek tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Yer almayı hedeflediğiniz enerji projeleri var mı? Enerji sektörü ile ilgili çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Enerji sektörü yapılanmasında her zaman elektrik panosunun yeri vardır ve hepimiz oradan bir yer edinmek isteriz. Bizim de yer aldığı projeler bulunuyor.

2018 yılı hedeflerinizi ve ulaşmak istediğiniz noktayı öğrenebilir miyim?

Çetinkaya Pano olarak biz yeni dönemde proje firması olarak ön plana çıkmayı hedefliyoruz. Bu hedeflerimize ulaşabilmek içinse sektörlere proje bölümümüzün hizmetlerini anlatmayı, bu alanda yapabileceklerimizi göstermeyi istiyoruz. 2018 yılında endüstri yatırımlarının artacağını düşünürsek kısa süre içerisinde bu hedefimize yaklaşabileceğimizi düşünüyoruz.

YAŞAR BEKTAŞ KİMDİR?

1975 Samsun Doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi Samsun’da tamamladım. Niğde Üniversitesi’nde işletme bölümünü bitirerek iş hayatına aktif olarak Aksaray’da yedek parça ürünleri satan bir firmada göreve başladım ve ithalat – ihracat deneyimine sahip oldum.. Daha sonra turizm sektörüne adım attım ve farklı bir alanda deneyime sahip oldum. Farklı sektörlerden elde ettiğim tecrübe sayesinde satış ve pazarlama alanında görev yapmaktan mutlu olduğumu anladım. 16 yıl önce Çetinkaya pano ailesine katıldım ve halen burada Satış ve Pazarlama Yöneticisi olarak görevime devam ediyorum.  Çetinkaya Pano firmasında ekibimle birlikte, markamızın değerini, kalitemizi ve hizmetimizi en üst düzeyde tutarak arttırmayı hedeflemekteyiz.

YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını