Canovate ısı pompaları ile enerjide tasarruf devri

Canovate Enerji, Canovate Group’un bünyesinde bulunan bir şirket olarak biliniyor. %85 oranında yerli üretim yaparak ısı pompaları enerji giderlerinde neredeyse %80 tasarruf ettiren şirket; ısı pompaları ile beraber chiler üniteleri, crac ve adyabatik sistemlerinin de ihracaatına başlayacak.

Canovate ısı pompaları ile enerjide tasarruf devri
Endüstrideara

Canovate Enerji bünyesinde Türk mühendisleriyle geliştirilen “Canovate Isı Pompası” nın, 10 yılı aşkın ar-ge ve tasarım geçmişi bulunuyor. Son dönemlerde, konutlar, fabrikalar ve özelikle otellerde yoğun talep görüyor. Mesela, bir turizm tesisinde, kışın ısıtma görevini yapan Canovate Isı Pompaları, yazın da soğutma görevini yerine getirebiliyor. Bu durumda, ayrıca bir klima veya VRV sistemi kurulmasına da gerek bulunmuyor. Projenin büyüklüğüne göre, sistem kendisini 8 - 24 ay arasında amorti edebiliyor.

Canovate Isı Pompaları kullanıldığı tesislere birkaç örnek verilirse, Eskişehir’de Hızlı Tren Test ve Ar-Ge merkezi olan URAYSİM, Admiral Hotel Resort &Spa, Sunrise Park Resort & Spa, Bursa Beyçelik, Bursa Sanko gibi işletmeler belirtilebilir. Bir uygulama örneği verilirse, yerden ısıtma ve fancoillerle soğutma yapılan bir binadaki 3 bin 600 metrekare kapalı alanın ve 150 metreküp havuzunun ısıtılması ve sıcak suyun temini için aylık yakıt gideri olarak (LPG olarak) 40 bin TL ödeniyordu. Çözüm olarak, toprak kaynaklı Canovate Isı Pompası uygulaması yapıldı ve maksimum aylık gider yaklaşık 5 bin TL’ye düşürüldü.

ısı pompası

ÇÖZÜM %100 YERLİ ISI POMPOLARINDA

Verimsiz çalışması ve emisyon değerlerinin yüksek olması nedeniyle Avrupa’da satışı yasaklanan birçok kombinin, Türkiye pazarına satılmakta olduğunu kaydeden Canovate Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Gür, şunları söyledi: “Ülkemizde, neredeyse Avrupa’nın tümü kadar inşaat yapılıyor. Bu nedenle Türkiye, ısıtma, soğutma, havalandırma konusunda, dünyanın 5’inci pazarı konumunda bulunuyor. Ülkemizdeki birçok firma, yurt dışından ithal ettiği kazanların, kombilerin ve klimaların satışını iç pazara yapıyor. Özetle, Avrupa’da satışı yasaklanmış olan bu kombiler, Türkiye pazarında satılmaya devam ediyor. Nitekim, Avrupa ülkeleri ve Amerika’da yoğun olarak ‘Isı Pompaları- Heat Pump’lar kullanılıyor. Ülkemizin, doğalgaz bağımlılığından ve ithal gelen kontrolsüz cihazlarından kurtulmasında; yüzde 100 yerli olan ısı pompaları büyük rol oynayabilir.” dedi.

enerji grubu ürünleri

CANOVATE ISI POMPASI İLE KAZANACAKLARINIZ

- Otellerde ısıtma, soğutma ve sıcak su amaçlı yüzde 80’e kadar tasarruf sağlanıyor.
- Konutlarda yakıt cinsine göre, yüzde 50-80’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
- Fabrikalarda prosese göre, yüzde 60-80’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
- AVM’lerde, yüzde 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
- Seralarda, yüzde 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
- Kümeslerde, yüzde 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
- Kamu binalarında, yüzde 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
- Okullarda, yüzde 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.
- Ofislerde, yüzde 70’e kadar enerji tasarrufu sağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 18:32
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını