AG Parafudr hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar

Son dönemde artan büyük yatırımlar korunma ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Alçak Gerilim Parafudr sistemleri de bu sebeple ülkemizde kullanımı çığ gibi büyüyen ürün grupları arasında bulunur. Peki, bu sistemin özellikleri nelerdir?

AG Parafudr hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar
Endüstri 40 Zirvesi

Örneğin; bir güneş enerji santrali için yatırım bedeli 1 milyon avro ile bu paranın geri dönüşü için sürdürülebilir, kesintisiz bir üretim hedeflenmektedir. Eğer aksi olur ise yatırım bedeli uzan vadede çıkacak ve yatırımcı bu kapsamda zarara uğrayacaktır tabi ki domino taşı etkisiyle şantiye de görev yapan proje mühendisine kadar konu yansıyacaktır. Bu nedenle yıldırım, ani aşırı gerilim darbeleri, harmonik, şebeke kaynaklı darbelere karşı AG Parafudr sistemleri ile doğru koruma sağlayabilmekteyiz. Diğer kanattan sistemlerimize yönelen darbeler ark oluşumuna neden olduğu için birinci dereceden yangın riski oluşmaktadır. Bu arkları da yine AG Parafudr sistemleri ile koruma altına almaktayız. Özetle hem canımızı hem de malımızı emanet ettiğimiz AG Parafudr ürünlerinde kalite kaçınılmazdır ve uluslararası normlara uygunluk son derece önemlidir. Özellikle AG Parafudr ürünlerinin en önemli koşulu gelişmiş test laboratuarına sahip olan fabrikalarda üretimidir. Tüm standart ve test belgelerinin güncel tarihli olması; üretim yeri ve menşeinin ana test laboratuarlarının olduğu lokasyonların olması ve bunun menşei belgeleri ile kanıtlanması önemlidir.

AG PARAFUDR İÇİN İSTENECEK BELGELER

 • IEC/EN  61643-11 Test Belgesi –ÖVE gibi bağımsız kuruluşlardan olmalıdır.
 • IEC 61643-1 Test Belgesi
 • CE deklerasyon Belgesi
 • Menşei Belgesi-Avrupalı firmaların ana üretim yerlerini gösteren belge.
 • IEC 62305 Standardına uygunluk deklerasyonu
 • Ex-proof spark gap parafudrlarda EN 60079-0 VE EN 60079-15  EN 62561-3
 • DC D sınıfı Koruma Ürünlerinde  IEC/EN 61643-21
 • Photovoltaic Ürünlerde EN 50539-11
 • UTE C 61-740-51
 • UL 1449 Third Edition
 • ROHS

Solar Sistemlerde ise konu daha hassastır. Çünkü; milyon dolarlık yatırımlar tek bir darbe ile devre dışı kalabilr. Ani aşırı gerilim ve yıldırım darbelerine karşı korunabilmesi için DC ,AC ve Data hatları önünde AG Parafudr sistemi kullanılmalıdır. Tedaş tarafından da özellikle DC combinerboxlarda B+C Sınıfı ürünlerin kullanılması önerilmektedir. Seçilen ürünlerin mutlaka hem 10/350 ms yıldırım eğrisi hem de 8/20ms şebeke darbelerine karşı koruma değerleri bulunmalıdır. İnverterlerin DC kısımlarında kullanılan combinerboxlarda DC B+C sınıfı parafudr kullanımı tesisin çok uzun yıllar sürdürülebilir enerji üretimini sağlamakta, oluşabilecek zararların önüne geçilmesi adına büyük önem taşımaktadır. İnverterlerin içerisinde genellikle sadece TİP 2-C SINIFI parafudrlar yer almaktadır. Bu ürünler maalesef yıldırım darbesine karşı koruma sağlamamaktadır. Üretici datasheetinde parafudr karakteristiklerine dikkat ederseniz TİP 2-CLASS 2 tanımlarını ve koruma seviyelerini görürsünüz. Bu nedenle Class 1+2(B+C ) Sınıfı ürünleri mutlaka DC panolarımıza koymalıyız.

ÜRÜN TEKNOLOJİSİNE ÖNEM VERİLMELİ

Ürün seçimi kadar kullanılan ürünün kalitesi de büyük önem taşımaktadır. PV parafudrların üretim ve test standartı EN 50539-11’dir. Bu belgeye sahip olmayan ürünlerin yatırım ve projelerimizde kullanılmaması gerekmektedir. Standart dışı ürünler sistemimize faydadan çok zarar getirebilir. Ani aşırı gerilim darbeleri 25 nanosaniyeler mertebesinde oluşmaktadır ve standart dışı ürünlerle bu darbe ark oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden kullanılacak üründe UTE C61-740-51 and EN 50539-11 standartlarına uygunluk aranmalı ve belgeleri incelenmelidir.

Ürün seçiminde standart ve ürün tipi yanında ürün teknolojisi de önem taşımaktadır. Safetec teknolojili ürünler hem hızlı hem de sınırsız sayıda sönümleme gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle tavsiyemiz projelerinizde EN 50539-11 B+C SINIFI (tip1+2) VG Teknolojili PV parafudr kullanmanızdır. Kullanılan doğru ürünler sürdürülebilir enerji üretimini sağlayacak ve yatırımlarımızın daha hızlı geri dönmesini yardımcı olacaktır. PV Parafudrlar apayrı bir uzmanlık istemektedir. Bu nedenle birçok önemli firma standart açısından açıklara sahiptirler.

Sonuç olarak ürün seçimi, uygulaması kadar ürünün kalite ve standart belgeleri de yatırımlarımızı güven altına almada önem taşımaktadır. PV AG Parafudr sistemlerinde DC kısımlarda kullanacağınız ürünlerde Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak EN 50539-11 sertifikasını sorgulamanızı öneririz. Ürün tedariği ve sistemler hakkında teknik bilgi için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer olarak Alman Merkezli Raycap grubunun AG Parafudr Ürün grubu markası ISKRA Zascite Markası ürünlerin Türkiye ve Orta Doğu distribütörlüğünü yürütmekteyiz. ISKRA Zascite ürünlerinin tamamı Avrupa’da Slovenya’da üretilmektedir. Ayrıca ürün içlerinde yer alan varistör, gaz deşarj tüpü, zener diyot, TC devresi gibi tüm devre elemanları ile aynı bölgede farklı fabrikalarda üretilmektedir. Yine Slovenya’da 3 adet son teknoloji test laboratuarı ve Ar-Ge merkezi bulunmakta ve 70 ülkeye satılan ürünlerin testlerini gerçekleştirmektedir. Bu nedenle Iskra Zascite ürünleri Avrupa’da üretilen ve tüm sertifikaları olan; ürünlerinde %100 koruma garantisi sunan Raycap garantörlüğünde güvenle kullanabileceğiniz ürünlerdir. Yıldırımdan korunma merkezi olarak da Mühendislik çalışmalarımızı doğru ürün grubuyla birleştirip sizlere hizmet sunmaya gayret göstermekteyiz.

YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını