banner1322
x

45 senedir aralıksız enerji üretiyor

Türk mühendisliğinin ortaya çıkardığı ilk dev baraj olan ve 1974 senesinde faaliyete geçen Keban Barajı'nda bugüne kadar 26 milyar dolar tutarında 260 milyar kilovatsaat enerji üretimi gerçekleştirildi.

45 senedir aralıksız enerji üretiyor
Endüstri 40 Zirvesi

ELAZIĞ (AA) - Keban Barajı hidroelektrik santralinde (HES) 45senede toplam 260 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirildi.

İnşasına 1965 senesinde başlanılan ve 1974'te ilk 4 büyük türbini, 1981' senesinde ise diğer 4 türbini devreye giren Keban Barajı'nda senelik yaklaşık 6 milyar kilovatsaat enerji üretimi yapılıyor.

1950'lerde Hirfanlı ve Sarıyar barajlarının yapımında deneyim elde eden Türk mühendisliğinin ortaya çıkardığı ilk dev baraj olan Keban Barajı, 45 senede toplam 260 milyar kilovatsaat enerji üretimiyle ülke ekonomisine 26 milyar dolar katkı gerçekleştirdi.

Keban Barajı ayrıca tarımda sulama ve balık üretimi ile de yöredeki vatandaşa önemli katma değer sunuyor.

Barajın inşasıyla birlikte Elazığ'ın batı, kuzeydoğu ve doğu istikametinde 125 kilometre uzunluğunda 675 kilometrekare alanda 30 milyar ton kapasiteli dev bir göl oluştu. Keban Baraj Gölü bu özelliğiyle Türkiye'de yapay göllerde Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci, tüm göller baz alındığında ise Van Gölü, Tuz Gölü ve Atatürk Baraj Gölü'nün ardından dördüncü sırada bulunuyor.

Gölün etrafında Elazığ ve çevre illerin halkının faydalandığı eğlence ve mesire yerleri bulunurken göl üzerinden feribotla Elazığ'ın Ağın, Tunceli'nin Pertek ve Çemişgezek ilçelerine de geçiş yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 18:35
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını