Makedonya-Türkiye Ticaret Odası 10. yaşında

Makedonya-Türkiye Ticaret Odasının (MATTO) kuruluşunun 10. yıl dönümü vesilesiyle Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bir resepsiyon gerçekleştirdi.

Makedonya-Türkiye Ticaret Odası 10.  yaşında

ÜSKÜP (AA) - Makedonya-Türkiye Ticaret Odasının (MATTO) kuruluşunun 10. yıl dönümü vesilesiyle Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bir resepsiyon gerçekleştirdi.

Resepsiyona, Kuzey Makedonya Tarım, Ormancılık ve Su İşleri Bakanı Trayan Dimkovski, Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Umut Lütfi Öztürk, Kuzey Makedonya Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Gönül Bayraktar ve MATTO Başkanı Aydoğan Ademoski'nin yanı sıra oda üyeleri, siyasetçiler, iş adamları, ülkedeki Türk ve yerel kurum ve kuruluş temsilcileri ile diğer davetliler yer aldı.

Ademoski, burada yapmış olduğu konuşmada, MATTO'nun Türk ve Kuzey Makedonyalı şirketlere daha geniş piyasalara açılma imkanı sağladığını dile getirerek, yaptıkları çalışmalar ve tecrübeleriyle ülkedeki ekonominin gelişimine ve bütçeye katkı sağladıklarını ve sağlamayı sürdüreceklerini belirtti.

Ademoski, "Üyelerimiz 15 binden fazla istihdam sağlıyor. Şunu da gururla söylemem gerekiyor ki Kuzey Makedonya'da 2 milyar avroluk doğrudan Türk yatırımı bulunuyor. İki ülke arasındaki mal alışverişi 500 milyon dolar değerindedir ancak bu yeterli değil. Kuzey Makedonya ve Türkiye arasındaki önemli bir ticaret odası olarak biz burada durmayacağız. Mal alışverişini en azından bir milyar avroya kadar ulaştırmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Kuzey Makedonya'nın daha müreffeh bir ülke olması ve ülkeye ciddi yatırımlar getirmesi için çabaladıklarını aktaran Ademoski, "MATTO'nun insani amaçlara da katkı sağladığını ifade etmek isterim. Ülkedeki üniversiteler ve liselerde okuyan öğrencilere burs sağlamaktadır. Gururla ifade edebilirim ki bizim odamız bugüne kadar 208 üniversite ve lise öğrencisine burs sağladı." dedi

Söz konusu 10 senede MATTO'nun 2 ülkede en önemli odalardan biri olması için katkıda bulunanlara teşekkür eden Ademoski, "Türk Büyükelçiliğine de teşekkür etmek istiyorum. Onlar Türkiye'de kapılarımızı açtı. Türkiye'de irtibata geçmek istediklerimizin kapıları sonuna kadar açıldı. MATTO Ticaret Odası ebediyen yaşasın." şeklinde konuştu.

Resepsiyonda katılımcılara MATTO'nun 10 senelik serüvenini anlatan kısa bir tanıtım videosu da gösterildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 15:29
YORUM EKLE

Omron 2

Balluff

Dergiler