banner1322
x

Karayolları Genel Müdürlüğünün yeni araçları hizmete girdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bu sene 148 milyon lira bedelle 258 makine ve 133 ekipman olmak üzere toplam 391 aracı kara yollarına kazandırdıklarını dile getirerek, "Satın alınan bu makine ve ekipmanların yüzde 66'sı yerli imalattır. Bunların da bedeli 98 milyon liradır." şeklinde konuştu.

Karayolları Genel Müdürlüğünün yeni araçları hizmete girdi

ANKARA (AA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bu sene 148 milyon lira bedelle 258 makine ve 133 ekipman olmak üzere toplam 391 aracı kara yollarına kazandırdıklarını dile getirerek, "Satın alınan bu makine ve ekipmanların yüzde 66'sı yerli imalattır. Bunların da bedeli 98 milyon liradır." şeklinde konuştu.

Bakan Turhan, Karayolları Genel Müdürlüğünce (KGM) bu sene karla mücadele ve yol bakım makinalarının hizmete alınması sebebiyle gerçekleştirilen törende bir konuşma yaptı.

Türkiye'nin ulaştırma konusunda "tekerlek dönsün, araç yürüsün" zihniyetiyle süregelen yol yapım işinin geride kaldığını dile getiren Turhan, artık uluslararası standartlara uygun, sürüş konforu ve trafik güvenliğini azami ölçüde sağlayan yollar yapıldığını dile getirdi.

Aynı durumun yol bakım çalışmaları için de geçerli olduğuna dikkat çeken Turhan, "Son 17 yılda kara yollarına 469 milyar liralık yatırım yaptık. Bölünmüş yol uzunluğumuzu 4 katın üzerinde artırarak, 27 bin 123 kilometreye çıkardık. Bütün şehirlerimizi bölünmüş yolla birbirine bağladık. BSK'lı yol uzunluğunu 8 bin 650 kilometreden 27 bin 761 kilometreye çıkardık. Dağları vadileri, boğazları, denizleri köprülerle, tünellerle aştık." şeklinde konuştu.

Turhan, artan trafik güvenliği ve seyahat konforu sayesinde ölümlü kazaların azaldığının altını çizerek, tarım, ticaret, turizm ve sanayinin gelişmesinin gereği olan ulaşım alt yapısında elde edilen kazanımlarla bölgeler arası kalkınma hamlelerinde büyük ilerleme sağlandığını söyledi.

Taşıt işletme giderlerinden de büyük oranda tasarruf edildiğini dile getiren Bakan Turhan, sadece bölünmüş yollar sayesinde, iş gücü ve akaryakıt tasarrufu olarak ülke ekonomisine her sene 18 milyar liranın üzerinde fayda sağladıklarınıanlattı.

Yolları açmak kadar, onların kullanılabilir kalmasının da önemli olduğuna dikkat çekenTurhan, "Ülkemizin coğrafya ve iklim koşulları malum. Her gün ülkemizin dört bir yanında milyonlarca araç hareket halinde. Bir yandan kara yolları alt yapımızı geliştirirken, diğer yandan 365 gün kar demeden, kış demeden araçların güvenle yol almasını sağlıyoruz." şeklinde konuştu.

Turhan, kar yüzünden aylarca kapalı kalan köy yollarını, günlerce yol kenarında bekletilen otobüs, kamyon kuyruklarını tarihe gömdüklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda hem yollarımızı açacak hem de yollarımızın kar, kış, fırtına demeden açık kalmasını sağlayacak makineleri, Karayolları Genel Müdürlüğümüz bünyesine katıyoruz. Karla mücadele ve yol bakımı için Genel Müdürlüğümüzün envanterine sürekli ihtiyaç duyulan makine ve ekipmanları katıyoruz. 2019'da 148 milyon lira bedelle 258'i makine ve 133'ü de ekipman olmak üzere toplam 391 makine ve ekipmanı daha kara yollarımıza kazandırdık. Bunlar içinde 97 kar bıçaklı ve tuz serpicili kamyon, 10 kaya kamyonu, 18 üst yapılı kamyon, 9 yükleyici, 3 ekskavatör, 9 çekici kamyon gibi karla mücadelede hayati öneme haiz makineler var. Satın alınan makine ve ekipmanların yüzde 66'sının yerli imalat olması çok önemli. Bunların da bedeli 98 milyon liradır. Son alımlarla Genel Müdürlüğümüz, 5 bini hareketli makine olmak üzere toplam 12 bin 822 makine ve ekipmanla hizmet verir hale geldi."

Alınan makine ve ekipmanların, bilhassa kış aylarının yoğun yaşandığı şehirler için önemine dikkat çeken Turhan, söz konusu araçlar sayesinde kış koşullarının ağır olduğu şehir ve bölgeler başta olmak üzere yurdun dört bir köşesinde yolların açık tutulacağını belirtti.

Turhan, ihtiyaç duyulan bölgelere takviye olarak gönderilecek yeni araçların hayırlı olması dileğinde bulunurken, zorlu kış koşullarında görev yapacak personele de kolaylıklar temennisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 18:05
YORUM EKLE

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını