banner1322
x

İstanbul genç bilim insanlarını ağırlayacak

TİKA 'nın desteğiyle, Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliğinin düzenlediği ve 22-26 Temmuz'da İstanbul'da gerçekleştirilecek olan 4. Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği Yaz Okulu, farklı ülkelerden 20'si tam, 5'i yarım burslu olmak üzere toplam 25 genç bilim insanını ağırlayacak.

İstanbul genç bilim insanlarını ağırlayacak

ANKARA (AA) - Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar;  TİKA 'nın desteğiyle, Türk Dünyası Ulusal Bilim Akademileri Birliğinin  düzenlediği ve 22-26 Temmuz'da İstanbul'da gerçekleştirilecek olan 4. Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği Yaz Okulu, farklı ülkelerden 20'si tam, 5'i yarım burslu olmak üzere toplam 25 genç bilim insanını ağırlayacağını bildirdi.

Basına yaptığı açıklamada TDUBAB'nin 2015'te Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Uluslararası Türk Akademisi, Başkurdistan ve Tataristan Bilimler Akademilerince Kazakistan'ın başkenti Astana'da kurulduğunu belirten Acar, TÜBA tarafından, TDUBAB adına 2017 yılında başlatılan ve gelenekselleşen yaz okulunun bu sene 22-26 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştireceğini  söyledi. Türk ve akraba milletlerden genç bilim insanlarının başvurusuna açık olan yaz okuluna Bosna-Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Kosova, Çin Uygur Bölgesi, Afganistan ve Özbekistan gibi ülkelerden 20'si tam, 5'i ise yarım burslu olmak üzere toplam 25 genç bilim insanı ile uzmanın katılımını planladıklarını dile getiren Acar, Yaz okuluyla birlikte Türk ve akraba topluluklarının yaşadığı kardeş, komşu ve yakın ülkelerin bilim insanlarıyla profesyonellerin gelişimi ve aralarındaki ilişki ile iş birliğinin gelişmesine katkı sağlamayı hedeflesiklerini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2019, 17:46
YORUM EKLE

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını