Bursalı firmanın ürettiği minibüslerin ABD'ye doğru yola çıktı

Bursa'da faaliyet gösteren bir firma, Şubat ayında Las Vegas'ta fuara katılmalarının da katkısıyla aldıkları sipariş doğrultusunda 25 minibüsten ilk ikisini teslim etti.

Bursalı firmanın ürettiği minibüslerin ABD'ye doğru yola çıktı

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından gerçekleştirilen "Bursa Ticari Araç, Karoseri, Üst Yapı ve Tedarikçileri Sektörü UR-GE Projesi" kapsamında "LCT Show International Fuarı"na katılan Bursalı firmanın, ABD'ye minibüs ihracatına başladığı açıklandı.

BTSO tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, şubat ayında ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen fuara katılan şirket yetkilileri, bu organizasyonu fırsata çevirmeyi başardı.

Fuarda yapılan iş görüşmeleriyle ABD pazarına açılan firma, ilk etapta ürettiği iki minibüsü Las Vegas'a gönderdi.

Açıklamada görüşlerine baş vurulan firma sahibi Uğur Sönmezyuva, ürettikleri minibüs ve otobüsleri 20 senedir Avrupa'nın farklı kentlerine ihraç ettiklerini söyledi.

İsviçre, Hollanda, Belçika ve ABD'de şubeleri yer alan uluslararası bir firma ile iş birliği yaptıklarına vurgu yapan Sönmezyuva, "Ürünlerimiz Avrupa'da uzun süredir yollarda boy gösteriyor. Son olarak BTSO'nun UR-GE projesi kapsamında, Las Vegas'ta katıldığımız fuarda daha önce görüştüğümüz bir firmadan 25 adet araç siparişi aldık." şeklinde konuştu.

Sönmezyuva, ABD'ye gitmelerinin, anlaşma imzaladıkları firma için bir güven unsuru oluşturduğunun altını çizdi.

Bu ülkede, önceden yaptıkları görüşmeleri sonuçlandırma imkanı bulduklarını aktaran Sönmezyuva, "Siparişlerin gelmesinin ardından hemen çalışmaya başladık ancak tüm dünyayı olumsuz etkileyen koronavirüs salgını nedeniyle şimdilik iki araç gönderdik. Araçlar, Gemlik Limanı üzerinden önce Portekiz'e, oradan da ABD'ye ulaştı. Diğer siparişlerin tarihini ise şimdilik ertelemek durumunda kaldık. Salgına rağmen ihracat gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz." değerlendirmesini yaptı.

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi olan Muhsin Koçaslan da otomotiv sektöründe Türkiye'nin lider kenti olan Bursa'nın, karoseri alanında da tecrübeli firmalara sahip olduğunu hatırlattı.

Koçaslan, şöyle devam etti:

"ABD'deki yurt dışı pazarlama faaliyeti esnasında yapılan görüşmelerin ihracat anlaşmasıyla sonuçlanmasından memnuniyet duyduk. UR-GE kapsamında faaliyet gösteren 30 firmamızın ihracatı, 60 milyon doları aşıyor. Amacımız, bu rakamı çok daha yukarılara taşımak. Bu noktada bir firmamızın ABD'de yapmış olduğu ihracat anlaşmasını çok önemsiyoruz. Önümüzdeki süreçte gerek ABD pazarı gerekse de diğer tüm pazarlarda firmalarımızın rekabetçiliğini artırmak adına BTSO olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 12:51
YORUM EKLE

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını