Dünya genelinde artan enerji maliyetleri, fabrikaların ısıtma giderlerinin de giderek yükselmesine neden oluyor. Fabrikalarda ve depolarda ısıtma giderlerini artıran en büyük unsur ise malzeme yüklemek ve boşaltmak için sürekli açık tutulan sevkiyat kapıları oluyor. Çünkü sıcak hava, açılan sevkiyat kapılarından dışarı kaçıyor, soğuk hava ise içeri giriyor. Bu durum hem enerji giderlerini artırıyor hem de işletmelerin konfor şartlarını bozuyor.

HAVA PERDELERİ ENERJİ KAYBINI ENGELLİYOR

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında yaptığı açıklamada fabrika ve depo kapılarından kaynaklı enerji sarfiyatına dikkat çekti:

“Fabrikalarda ve depolarda sık sık açılan sevkiyat kapıları enerji sarfiyatını artırıyor. Çünkü kışın sevkiyat kapısı her açıldığında iç mekân hava sıcaklığında 4°C ila 10°C arasında bir düşüş yaşanıyor. Ancak endüstriyel tesislerde ve depolarda sevkiyat kapılarının üst kısmına veya yanına yerleştirilen hava perdeleri ile iç ortam havasını, dış ortam havasından ayırmak ve kapıdan kaynaklı ısı kayıplarını ve enerji sarfiyatını yüzde 80’lere varan oranlarda azaltmak mümkün.

PETLAS GENEL MÜDÜRÜ HAKAN YALNIZ'DAN YATIRIM AÇIKLAMASI PETLAS GENEL MÜDÜRÜ HAKAN YALNIZ'DAN YATIRIM AÇIKLAMASI

Fabrika ve depolarda enerji sarfiyatını düşüren hava perdeleri aynı zamanda çalışanlar için konforlu çalışma ortamları da sunuyor. Ayrıca dış ortamdaki; böcekleri, tozu, kirletici maddeleri ve kokuları da iç ortamdan uzak tutuyor” dedi.
 

Editör: Haber Merkezi