banner1322
x

SICK’in hacim ölçüm ve barkod okuma sistemleri para kazandırıyor 

'Ölçmediğiniz şeyi yönetemezsiniz.' mottosuyla e-ticaret depolarına çözüm sunan SICK, Master Data Analyzer ölçüm cihazı ile depolardaki verimliliği artıyor. 

SICK’in hacim ölçüm ve barkod okuma sistemleri para kazandırıyor 
Enerji Zirvesi

TÜSİAD’ın e-ticaret sektör raporunda yapılan araştırmaya göre e-ticaret kullanımının iki ana nedeni var: Fiyat avantajı ve kolaylık. Dünya ortalamasına bakıldığında kolaylık yüzde 47, fiyat avantajı yüzde 43 ile sırlamada yer alıyor. SICK Lojistik Otomasyonu Bölüm Müdürü Ayşen Öztoprak, kolaylık kriteri oranının artmasının altında ‘Zaman’ kavramının önemi olduğunu vurguladı. 4. Uluslararası 360 LOJİ&TED Konferansı’nda E-Ticaret Lojistiği panelinde konuşma yapan Öztoprak online alışverişlerde yaşanan hatalara dikkat çekerek “TÜSİAD araştırmasına göre online alışverişte en çok sorun yaşanan konuların en başında yüzde 45 ile yavaş teslimat, yüzde 42 ile yanlış/hasarlı ürün teslimi geliyor. Bu sorunların çözümü otomasyon sistemlerinin kullanımından geçiyor.” dedi. 

“SICK olarak ‘Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz’ mottosu ile ölçümü e-ticaret aşamalarının birkaç noktasında kullanmaktayız. Öncelikle mal kabul bölümünde master data oluşturmak için kullanılan bir cihazımız var. Biz bu cihaz ile deponuza giren ürünün barkodunu okuyoruz; en, boy, yüksekliğini ve ağırlığını ölçüyoruz ve bu bilgiyi sisteminize iletiyoruz. Ayrıca ürünün fotoğrafını da çekip master data için gerekli bilgilerinizi tamamlamış oluyoruz. Peki, bu bilgi ne işe yarıyor? Bu bilgiyi kullanarak rafınızda ne kadar boş yer var veya ne kadar boş yere ihtiyacınız var, sipariş aşamasında hangi boyutta bir koli ile göndermelisiniz, sevkiyat için hangi büyüklükte bir araç seçmelisiniz gibi sorulara rahatlıkla cevap bulabilirsiniz. Dolayısıyla doğru bilgiyi, hızlı bir şekilde elde ederek veriminizi artırmanız mümkün.” dedi. 

“HERKES DOĞRU BİLGİYE ULAŞABİLİR” 

Ölçümün kullandığı diğer bir noktanın ise sevkiyat olduğunu ifade eden Öztoprak “Siparişler paketlendikten sonra sevk aşamasına geçerken konveyörlü sistemler ile yine aynı bilgileri topluyor ve sisteminize iletiyoruz. Böylece e-ticaret deposundan hangi koli, hangi ölçülerde, hangi ağırlıkta çıktı, kargo firmasına kaç desi, kaç kilo paket, kaç paket teslim edildi gibi bilgileri otomatik olarak elde etmiş oluyorsunuz. Keza kargo operasyonlarında da aynı şekilde ölçümler gerçekleştiriliyor. Böylece herkes doğru bilgiye ulaştığı için kimse olması gerekenden fazla bir maliyet ile karşılaşmamış oluyor. Bu yüzden biz bu sistemleri para kazandıran sistemler olarak adlandırıyoruz.” dedi. 
  
SICK Türkiye, bu bilgi birikimi sayesinde projelerde çoğu zaman bir danışman gibi çözümler sunarak müşterinin prosesini A’dan Z’ye inceliyor ve optimum çözüm sunuyor. 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 17:51
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını