SICK'TEN İLAÇ ENDÜSTRİSİNE ÖZEL UYGULAMALAR

Müşterilerinin proseslerini daha etkin tasarlamalarını sağlayan ürünler geliştiren SICK, ilaç endüstrisine özel olarak farklı uygulamalar için çözümler sunuyor.

SICK'TEN İLAÇ ENDÜSTRİSİNE ÖZEL UYGULAMALAR
Endüstri 40 Zirvesi

Sensör teknolojisinde yenilikçi ve önde gelen firmalardan SICK, müşterilerinin proseslerini daha etkin tasarlamalarını sağlayan ürünler geliştiriyor; ürün aileleri ile ilaç endüstrisine özel olarak farklı uygulamalar için çözümler sunuyor. 

KAPSÜL AMBALAJDA İLAÇ VAR/YOK KONTROLÜ 

Eczacılık endüstrisinde, kapsül ambalaj içerisinde ilacın olmaması üreticinin kalitesini ifade ettiği için çok önemlidir. Doğru boyutta olmayan ilaçlar, kullanıcının sağlığı için tehlike oluşturabilir ve doğru sayıda olmayan ilaçlar kullanıcının memnuniyetsizliğine yol açabilir. Bu durumda, kamera bazlı bir çözüm ile kapsül ambalajın doğru, hızlı ve kaliteli bir şekilde ilaçlarla doldurulduğdan emin olunması gerekir. Ayrıca, ilaçların doğru konumda olup olmadığını gözlemleyip bir eksiklik ya da fazlalık olduğunda uyarı vermesi de gerekir. Uygulamaya özel çözümün kolayca kurulup, kullanılması ve bakım yapılması hatta görüntü işleme uzmanlarına gerek kalmadan PLC ile iletişimi kolaylaştırılmalıdır. 

Bu uygulama için SICK Inspector, kullanımı kolay bir görüntü işleme teknolojisi sunar. Hangi kapsül ambalaj gelirse gelsin, Inspector her zorluğun üstesinden gelebilir. Programlama, daha önceden tanımlanmış program parametreleri (ışık ayarı, piksel ayarı v.b.) sayesinde kolayca gerçekleştirilir. Görüntü işleme uzmanının sistemi kurmasına ihtiyaç duyulmaz. Kapsül ambalajlarda yapılan değişikliklerde bile sistemi yeniden programlamaya gerek kalmadan çalışabilir. 

Görüntü işleme çözümlerinin amacı parlak ambalajlarda bile en yüksek kalitede görüntüleri elde etmektir. Inspector’un değişebilir lensleri, uygulamadaki optik ihtiyaçların optimizasyonunu sağlar. Makina kontrolünde Ethernet arayüzle entegrasyon imkanı sunar. Sağlam dizaynı ve IP67 koruma sınıfı metal gövdesiyle zor ortam koşullarında ve endüstriyel dolum alanlarında dayanıklılık gösterir. 

AMBALAJLARDA TARİH KODLAMASININ KONTROLÜ 

Tüm ürünlerde “son kullanma tarihi” ibaresinin yer alması gerekir. Bunun olmaması, ürünün satış noktasına geldiğinde kullanıcı memnuniyetsizliğine ve tarih kodlaması olmayan paketlerin dağıtıma gönderilmeden fireye ayrılmasına neden olabilir. Bu durumda, paket üzerinde “son kullanma tarihi” ibaresinin kaliteli bir şekilde basıldığının doğrulanması gerekir.

SICK Inspector ürün ailesi, daha önceden tanımlanmış ürün ambalajının görüntü işleme kaydını gerçekleştirir. “Görüntü/ referans eşleştirme” özelliği ile tarih baskısının yapıldığı ve doğruluğu hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirilir. Böylelikle, ham madde tasarrufu ve üretim prosesisinin verimliliğinin artması sağlanır. 

2B VE LİNEER KOD OKUMA İLE EŞLEŞTİRME 

Bir ürünün paketlenmesi ve etiketlenmesinden önce, doğru paketleme malzemesi, etiket ve prospektüs kullanıldığından emin olunması gerekir. Yanlış yapıldığında kullanıcının şikayet etmesine neden olabilir ve sağlıkları için tehdit oluşturabilir. 2B ve lineer kod, paketleme malzemesi, etiket ya da prospektüslerin üzerine yazdırılır. Kod okuyucu tarafından kodlar tanımlanır ve diğer kodlar ile eşleştirilir. Eşleşmeyen kod okunduğunda, bu komponent reddedilir ve paketleme prosesi durdurulur. 

Bu gibi uygulamalar için, 2B ve lineer kodları okuyabilen SICK görüntü bazlı kod okuyucu   LECTOR® ürün ailesi grubu devreye girmektedir. Uygulamaya özel çözüm olarak, SICK LECTOR®620 görüntü bazlı kod okuyucu kullanılabilir. Dar alanlara sahip ambalaj makinalarına kompakt dizaynı ve akıllı bağlantı özellikleriyle mükemmel uyum sağlar. Bir tuşa bastıktan sonra, otomatik olarak ışık yoğunluğu, fokus gibi bütün parametrelerin uyarlandığı kurulum prosesini başlatır. Koşullara göre, SICK’in ücretsiz devreye alma yazılımı SOPAS ile parametreler ayarlanabilir. Parametreler bir SD kartta ayrıca depolanabilir.  “Eşleştirme fonksiyonu” ile makina kontrolörüne bilgi göndererek, görüntü bazlı kod okuyucu LECTOR®620   ilaç üretiminin verimli, güvenli ve esnek olmasını sağlar.

Ayrıca, ilaç kutularının içine prospektüslerin ya da küçük ilaç şişelerine (ampüllere) etiketin eklenip eklenmediği SICK LUTM sensör ile kontrol edilebilir. Yüksek anahtarlama frekansı ve güvenilir algılama özellikleri ile ilaç endüstrisine katma değer sağlamaktadır.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 13:48
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını