SERTRANS LOGİSTİCS’İN 2023 HEDEFİ

2021 senesinde çok sayıda önemli gelişmeye damgasını vuran Sertrans Logistics, özellikle depolama operasyonlarında seneyi ciddi bir büyümeyle kapattı. Şirket, 140 bin metrekareye ulaşan depolama kapasitesini 2023 senesinde yaklaşık 250 bin metrekareye çıkarmayı amaçlıyor.

SERTRANS LOGİSTİCS’İN 2023 HEDEFİ
Endüstrideara

2021 senesinde İstanbul Akpınar’da 30 bin metrekarelik bir depo kuran Sertrans, sadece e-ticaret lojistiği operasyonuna özel olan yeni deponun faaliyete geçmesiyle beraber toplam depolama kapasitesini yaklaşık yüzde 25 artırarak 140 bin metrekareye çıkarttı. 

2021 senesinde pandemi şartlarına karşın büyümeyi sürdürdüklerini belirten Sertrans Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Keleş, “Bildiğiniz gibi ticaret hayatında tarihin en önemli dönüşümü yaşanıyor. Artık e-ticaret ticaretin ta kendisi haline geldi diyoruz. Sertrans olarak uzun yıllardır bu alana zaten yatırım yapıyorduk. Eylül ayında mal kabulüne başlayan Akpınar depomuz özellikle e-ticaret büyümesi adına şirketimizin kararlılığının bir göstergesi oldu. Tesisimiz bugün yaklaşık 2 milyon adet ürün stok kapasitesine sahip. Deponun faaliyete başlamasıyla birlikte yaklaşık bin 500 kişiye daha istihdam sağladık. Ayrıca yine geçtiğimiz yıl, yurt dışı büyüme stratejimizin mihenk taşı olan Almanya depomuzu açtık. Mevcutta 5 bin metrekare olan depomuzu yakın zamanda 10 bin metrekarenin üzerine çıkaracağız. Almanya depomuzda yüzde 100 doluluk ile çalışıyoruz. Bu nedenle yakın zamanda gelen talebi karşılamak adına depolama kapasitemizi artırmak bizim için kaçınılmaz” şeklinde konuştu.

LOJİSTİK SEKTÖRÜ KÂR MERKEZİ OLACAK ŞEKİLDE DİZAYN EDİLMELİ

2022 senesinde yapacakları yeni yatırımlarla büyümeye devam edeceklerini belirten Keleş, “Lojistik açıdan üreten, ihracat eden bir ülke olmak için ilerleyen, gelişen bir sektör ve sürdürülebilir olmak önemli.  Müşterilerimize optimum maliyetle, en hızlı lojistik çözümünü ortaya koymalıyız.  Teknolojik dönüşümle beraber, lojistik sektörü tamamen kâr merkezi olarak dizayn edilmeli. Şirket özelinde planlamamız bu yönde. Bu anlamda her geçen yıl kapasite ve kabiliyetlerimizi geliştiriyoruz. Geçtiğimiz son iki yıl içinde depolama kapasitemizi yaklaşık yüzde 100 artırarak 140 bin metrekare seviyelerine getirdik.  Önümüzdeki iki yıl içinde 240-250 bin metrekareleri göreceğiz. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın farklı coğrafyalarında da açacağımız depolarla müşterilerimizin hizmetinde olacağız. Bunlar bizim kapasitemizi artıracak aksiyonlar olacak” dedi.

İSPANYA VE PORTEKİZ’DE YÜZDE 40’A YAKIN PAZAR PAYI

2021 senesinde uluslararası nakliye operasyonlarında büyümeyi sürdüreceklerinin altını çizen Nilgün Keleş, özellikle İspanya ve Fransa pazarındaki yükselen payları hakkında şöyle konuştu: “Pandemi şartları nedeniyle zorlu geçen bir 2020 yılının ardından 2021’i daha iyi geçirdik ve büyüme trendini taşımacılık operasyonlarımızda da sürdürdük. İspanya, Fransa, Almanya, Portekiz ve Benelüks bölgesinde ciddi bir pazar payımız var. Bugün Portekiz’e giden her 10 taşımadan neredeyse yarısı Sertrans tarafından yapılıyor. İspanya’da buna yakın bir gücümüz var. Fransa pazarında aralarında birçok global markanın yer aldığı şirketler uzun süredir bizimle çalışmayı tercih ediyor. Özelikle hızlı taşıma anlamında ortaya koyduğumuz inovatif çözümlerle pazar payımızı geliştirmeye devam ediyoruz” 

AR-GE DEPARTMANININ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

2021 senesinde dijitalleşme adına atılan adımları hızlandırdıklarını söyleyen Keleş, “Sektörde ilk niteliği taşıyan Ar-Ge departmanımız, kuruluş misyonuna uygun olarak şirketimizi teknolojik anlamda daha ileri seviyelere çıkarmak adına çalışmalarına devam ediyor. Bu anlamda kendi e-ticaret yazılımımızın temeli 2021 yılında atıldı. 2022 yılında bu süreci çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız. Gerek lojistik gerekse taşımacılık operasyonlarımıza yönelik birçok proje üzerinde çalıyoruz. Bu çalışmaların, sadece şirketimiz için değil, sektörümüz açısından da yeni bir lojistik yaklaşımın ortaya çıkmasına vesile olacağına inanıyoruz. Bu alanda yapılan ve yapılmakta olan birçok projeyle şirketimizin önümüzdeki dönemde teknolojik anlamda çok farklı bir noktaya geleceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını