banner1322
x

SAFEZONE İLE İŞ KAZALARI TARİHE KARIŞIYOR

Wipelot, yaklaşma çarpışma uyarı sistemi Safezone ile iş makinaları, çalışanlar veya ekipmanlar arasında meydana gelebilecek kazaların önüne geçiyor.

SAFEZONE İLE İŞ KAZALARI TARİHE KARIŞIYOR
Makine Zirvesi

Gerçek zamanlı izleme teknolojileri markası Wipelot, Safezone Çarpışma Önleme Sistemi ile fabrikalarda, depolarda, forklift ve iş makinalarının yoğun olarak kullanıldığı endüstriyel tesislerde güvenli bir çalışma ortamı sunuyor, iş kazalarını azaltmaya katkıda bulunuyor.

SÜRÜCÜLERİ VE YAYALARI UYARIYOR

İş makinaları, çalışanlar veya ekipmanlar arasında yaşanabilecek kaza gibi olumsuz durumları önüne geçmeye yönelik bir yaklaşma çarpışma uyarı sistemi olan Wipelot Safezone; iş makinası ile işçinin birbirine fazla yaklaştığı durumlarda sesli, titreşimli ve görsel uyarı vererek hem sürücüleri hem de yayaları çarpışmalara karşı uyarıyor. 

Söz konusu sisteme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Wipelot CEO'su Rifat Ok, sistem ile personel ve ekipmanlar için güvenli bir çalışma ortamı oluşturduklarına işaret ederek, sistemin çalışmasıyla ilgili şu bilgileri verdi.

"MESAFEYİ TAKİP EDEREK KAZALARI ÖNLÜYOR"

Forklift ve çalışanların yakın temasta olduğu endüstriyel ortamlarda iş güvenliği ve çalışan sağlığının kilit öneme sahip olduğunu ifade eden Ok, sistemin iş makinalarıyla çalışanlar arasındaki mesafeyi izleyerek kazaları engellediğini dile getirdi.

Güvenli, riskli ve tehlikeli alanların her iş makinası için farklı olarak tanımlanabildiğini kaydeden Ok, "Personeller kemerlerinde, ayakkabılarında veya yakalarında taşıdıkları cihazlarla izleniyor. Aynı şekilde iş makinalarına da bu cihazlar yerleştiriliyor. Bu sayede güvenli yaklaşma mesafesi, ortama ve çalışma koşullarına uygun olarak istenildiği şekilde ayarlanabiliyor. Cihazları taşıyan çalışanlar veya iş makinaları birbirlerine belli bir mesafeden fazla yaklaştıklarında iş makinasında sesli ve görsel, işçide titreşimli, kör noktada ise cihazdan sesli uyarının çıkmasıyla olası kazalar önleniyor." ifadelerini kullandı.

"TESİSLERDE İŞ GÜVENLİĞİ SEVİYESİNİ ARTIRIYORUZ"

Bilhassa geri geri giden forkliftler ya da kör noktalar nedeniyle birçok işi kazasının yaşandığına dikkat çeken Ok, Çarpışma Önleme Sistemi sayesinde endüstriyel ortamlarda meydana gelen iş kazalarının en büyük sebebi olan iş makinasına bağlı çarpışma durumlarının önemli ölçüde önlendiğini ve tesislerde iş güvenliği seviyesinin arttığını söyledi.

Ok, ortama uygun bir altyapının kurulması durumunda personelin ya da iş makinasının anlık takibini de gerçekleştirebildiklerini belirterek, "Böylece işçilerin nerede olduklarını ve ısı haritalarını görme imkanımız oluyor. Ayrıca sistem yasaklı bölgelere giriş yapılması halinde uyarı verebiliyor. Ek olarak, işçiler hareketsiz kaldığında veya düştüğünde cihaz üzerinde bulunan yardım tuşuna basarak yazılım üzerinden nerede oldukları bilgisini yetkili kişilere otomatik SMS veya e-posta yoluyla gönderebiliyor" diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2021, 10:26
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını