Otomatik depo sistemleri konusunda çalışmalar yürütüyor

Sürekli barkod okuma sistemleri ile depolarında üretimin tamamı takip altına alan ASTOR, kullanılacağı bütün verilere en kısa sürede erişebiliyor. Özellikle OG üretim bölümünde kullanılmak üzere otomatik depo sistemleri konusunda çalışmalarının olduğunu ifade eden ASTOR A.Ş Genel Müdürü Enver Geçgel ile bir araya geldik.

Otomatik depo sistemleri konusunda çalışmalar yürütüyor
ST Endüstri Medya

Enerji çağında yaşadığımız bugün ihtiyaç duyduğumuz enerjinin büyük bir çoğunluğu elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımında kullanılan transformatörlerin üretimini gerçekleştiren ASTOR, enerji kaynaklarını verimli ve çevreye duyarlı şekilde değerlendirip ülke ve dünya refahına en yüksek katkıyı sağlayabilmek amacı ile yatırımlarını gün geçtikçe artırıyor. Aylık 2 bin adetlik dağıtım transformatörü kapasitesine sahip olan ASTOR’un depo alanını gezdik.

İmalat sektörüne girmeye nasıl karar verdiniz? 
Şanlıurfa’da, üretimdeki eksikliği görerek sektöre girmeye karar verdik. 1998 yılında Özgüney Elektrik olarak 100 metrekarelik alanda elektrik sektörünün malzeme ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulduk. Piyasadaki ihtiyacı, talep fazlalığını ve satış potansiyelini görerek transformatör imalatını kendimiz yapmaya karar verdik. Üretim kararımızın ortaya çıkmasında elbette piyasanın durumu bizi çok etkiledi. Var olan firmalar ihtiyacı karşılayamıyordu. Altı ay ile bir yıl arası teslim süresi veriyorlardı. Bu da beraberinde büyük sorunları ortaya çıkarıyordu. Biz bu açığı kapatmak için yola çıktık. Ülkemizin ilk trafo fabrikalarından Ankara’da kurulan Bese Trafo fabrikasını satın alarak imalat sektörüne girmiş olduk. 

Daha sonra İstanbul’da kurulu Transtek markasını mı satın aldınız?
Evet… Bütün gücümüzle çalışarak transformatör satışlarında önemli bir pazar payına eriştik. 2012 yılında ürün yelpazemizi geliştirmek için Ankara Sincan’da fabrika inşaatını tamamladık. 2015 yılında ASTOR markası altında tüm gücümüzü birleştirdik. 2017 yılında Ankara 2. ve 3. OSB Bölgesi’nde 95 bin metrekare arazi üzerine yeni fabrikamızı faaliyete geçirerek transformatör üretimi yanında orta gerilim anahtarlama elemanları, beton ve sac köşk imalatlarına başladık. ASTOR, bugün itibariyle 695 çalışanı ile Ankara Sincan fabrikasında transformatör; Ankara Temelli fabrikasında transformatör ve reaktör, orta gerilim modüler hücre, SF6 gaz yalıtımlı kesici, SF6 gaz yalıtımlı yük ayırıcısı, sac ve beton trafo merkezi imalat ve satışı yapan bir firmadır. 2017 yılını 485 milyon TL ciro ile kapatan firmamız İSO 500 listesinde 367. sırada yer almıştır. 
 

Haberin Devamı ST Depolama Çözümleri Dergisi'nin Temmuz 2018 Sayısında

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2018, 20:25
Robot Yatırımları
YORUM EKLE

Robot Yatırımları

Proses Zirvesi

Dergiler
Partnerler