banner1322
x

Omron: Barkodlar hala esnek, çok yönlü ve güvenli

Barkodlar; üretim, işleme, lojistik ve izlenebilirlik başta olmak üzere birçok alanda işimizi kolaylaştırdı.

Omron: Barkodlar hala esnek, çok yönlü ve güvenli
Endüstrideara

On yıllardır kullanılmakta olan barkod teknolojisi günümüzde de geçerliliğini koruyor. Bu teknoloji, ekonomik ve esnek bir tanımlama teknolojisi olduğunu kanıtladı ve yıllar boyunca sürekli olarak geliştirildi. Bugün 1D kodların yanı sıra Veri Matrisi kodu gibi 2D kodları hemen her yerde görmek mümkün. 

Barkod teknolojisi; gıda ambalajları, ayakkabı kutuları veya cep telefonu pilleri gibi tüketici ürünlerine ek olarak ilaç, tıp, elektrik, otomotiv ve havacılık endüstrilerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, barkod çözümleri de uygulama alanları kadar çeşitlilik gösteriyor. Baskı yöntemlerinin ve okuyucuların söz konusu uygulamaya uygun olması gerekiyor ve veri işleme türü de bunlara göre belirleniyor. Şirketler bir sistem seçerken uzmanların tavsiyelerine danışıyor. Omron bünyesindeki otomasyon uzmanları, barkod okuyuculardan barkod doğrulama ve akıllı denetim ürünlerine kadar uzanan geniş ürün portföyüyle ve sahip oldukları deneyimle size yardımcı olabilir.

ÜRETİM VE TEDARİK ZİNCİRİNDE EMNİYET

Güvenlik, yükümlülük ve izlenebilirlik unsurları, barkod uygulamasının gerekliliğine dair önemli argümanlardır. Günümüzde tüm ürünlerde bu unsurlara önem verilmesi bir gereklilik haline gelmiştir. Üretim sırasında net bir şekilde tanımlanmaları halinde, üretimden gelen tüm üretim ve ürün verileri tüm tedarik zinciri boyunca bir veri tabanında yönetilebilir, ilgili tüm noktalarda okunabilir ve gerekirse ek bilgilerle bağlantı sağlanabilir. Doğrudan ürün üzerine yazdırma veya lazer dağlama ya da nokta vuruşlu markalama gibi doğrudan parça işaretleme (DPM) yöntemleriyle etiket biçiminde uygulanabilmeleri sayesinde barkodlar, tüm ürünler için izlenebilirlik sağlayabilir.

Bu konu tıp ve ilaç sektöründe özellikle önem arz etmektedir. Son yıllarda, tüm dünya genelinde devletler üreticiler üzerindeki baskıyı artırdı. Ürünlerin tedarik zinciri boyunca izlenebilmesi için her bir ambalaja ve tıbbi ürün kabına makina tarafından okunabilir kodlar uygulanması zorunludur. Bu sayede, sahte ürünler ve yasa dışı ithalat ve ihracat ürünleri tespit edilebilmektedir. Bununla birlikte otomotiv, tütün, elektronik eşya, gıda, kozmetik ve yapı malzemesi sektörleri gibi diğer sektörlerde de benzer kaygılar mevcuttur. İzlenebilirlik günümüzde tüm sektörlerde kalite güvencesi açısından önemli bir rol oynamaktadır.

BARKODU DOĞRULAYIN

Bu doğrulama için barkodun türü ve uygulama yönteminden bağımsız olarak, doğrudan barkodun kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrol baskı kalitesinin yanı sıra veri yapısı ve uyumluluk açısından önemlidir. Örneğin ilaç sektöründe, Stericycle Expert Solutions'ın 2017'nin 1. çeyreğine ait ürün geri çağırma indeksine göre en önemli geri çağırma süreçlerinin yaklaşık yüzde 18'i yanlış etiketlemeden kaynaklanıyordu. Bu sorunun neden olacağı maliyetler barkod ve etiketin doğrulanması yoluyla önlenebilir. Doğru şekilde uygulanmış barkodlar bile tedarik zinciri içinde okunamamaları halinde sıkıntılara yol açabilir. Omron'un barkod doğrulama teknolojisi, ISO barkod kalite standardına göre ölçüm yapılmasına imkan vererek tedarikçilerin barkod kalitesini yasal düzenlemeler veya müşteri ihtiyaçlarıyla uyumlu şekilde güvence altına almasını sağlamaktadır. Doğrulanan barkodlar tüm koşullar altında okunabilmektedir. Örneğin 1D ve 2D sembollerin kontrol edilmesini sağlayan ve bir test raporu sunan entegre çevrimdışı çözümler geliştirilmiştir. Bu çözümler sembolleri (barkodları) üretim hattında yazdırıldıktan hemen sonra kontrol etmenize olanak sağlayarak düşük kaliteli barkodların fabrikadan çıkış yapmasını önlemenize yardımcı olmaktadır. Çevrimdışı ve çevrimiçi doğrulayıcılar yazıcılara, markalama makinalarına ve üretim hatlarına kolaylıkla entegre edilebilir.

BARKODU OKUYUN

Doğrulanan barkod etiketleri ve kodlar ürün üzerine yerleştirildiğinde, yeni bilgilerle veya zaten veri tabanında bulunan mevcut bilgilerle bağlantı sağlanması için çeşitli yerlerde okunmaları gerekmektedir. Bu durum farklı ortam koşullarına sahip birbirinden çok farklı alanlar olan üretim, paketleme, lojistik ve satış alanları için geçerlidir. Bu alanlar ayrıca barkod okuma sistemlerine ilişkin oldukça özel taleplere sahiptir. Bu nedenle, Omron doğrusal kodlar ve 2D semboller (Veri Matrisi) için geniş bir barkod okuyucu ürün yelpazesi ve güçlü görüntü işleme sistemleri sunar. Bu ürünler arasında yerleşik OEM uygulamalarına yönelik küçük çözümlerin yanı sıra endüstriyel üretim ortamları için tasarlanan dayanıklı okuyucular bulunur. Yüksek hızlı kod çözme, geniş görüş alanı, sembol yeniden oluşturma ve agresif kod çözme algoritmaları gibi özellikler sayesinde, doğrusal barkodları, üst üste bindirilmiş sembolleri veya doğrudan parça işaretlerini (DPM'ler) güvenilir bir şekilde okuyabilirsiniz.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİN VE İLETİN

Bilgisayarlar üretim katından ana sunucudaki veri tabanına bilgi aktarımı için önemli bir rol oynamaktadır. Barkod tanımlamaya ek olarak üretim sürecinden gelen diğer verilerin entegre edilmesi gerektiği için kurulum işlemleri fazla zaman alır ve yoğun işgücü ve kaynak gerektirir. Omron tam kapsamlı hizmet sağlayıcısı olarak pratik alternatif çözümler sunabilmektedir. Bu çözümler arasında, örneğin barkod okuyucular ve bir merkezi SQL veri tabanıyla doğrudan iletişim kurabilen entegre bir veri tabanı arayüzüne sahip yüksek performanslı kontrolörler yer almaktadır. Bu çözüm, kullanıcıların çeşitli entegrasyon noktalarında sürece müdahale etmesini gerektirmeden barkod sistemleri ile ana sunucu arasında kesintisiz bir haberleşme imkanı sunmaktadır. 
 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 16:09
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını