GAİD EĞİTİMLERİNDE İKİNCİ DÖNEM BAŞLADI

Gümrüklü Antrepo İşletmecileri Derneği’nin (GAİD), sektör çalışanlarının bilgi ve birikimlerini artırmak maksadıyla gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerinin ikincisi yapıldı.

GAİD EĞİTİMLERİNDE İKİNCİ DÖNEM BAŞLADI
Robot Zirvesi

Gümrüklü Antrepo İşletmecileri Derneği’nin (GAİD), sektör çalışanlarının bilgi ve birikimlerini artırmak gayesiyle gerçekleştirmiş olduğu eğitim faaliyetlerinin ikincisi Neta Art konferans salonunda yapıldı. Antrepolardaki gümrük süreçlerinin ayrıntılı bir şekilde incelendiği eğitim programı, sektör çalışanlarının büyük ilgi ve katılımıyla yapıldı.   

Sektörün öncü kuruluşlarından birisi olarak antrepocuların beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda yeni yılda eğitim faaliyetlerine ağırlık vereceklerini dile getiren GAİD Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Değirmenci, derneğin 2021 yılı çalışmaları ve 2022 hedefleriyle ilgili de açıklamalar yaptı:

“Geçen yıl kamu nezdinde aylar süren bir çalışma ile antrepolarda götürü teminat sistemine geçilmesini sağladık. Derneğimizin o gün ortaya koyduğu kararlılık ve sektörel birliğimiz olmasaydı, bugün yaşadığımız kur dalgalanması sürecinde nasıl bir teminat sorunu ile karşı karşıya kalabileceğimiz geldiğimiz noktada açık bir şekilde ortada.

2022’de eğitim programları gibi çalışmalarımızın yanı sıra sektörümüz adına yenilikçi, sürdürülebilir adımlar atmaya devam edeceğiz. Antrepoların Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü kapsamına alınması ve antrepolara 24 saat içerisinde beyanname verilmek şartı ile araçların tahliyesini yapacak yasal düzenlemeyi çıkarmak için takiplerimizi sürdüreceğiz.” 

Değirmenci, çalışmalarında üyelerinin kendilerine verdiği desteğin çok önemli belirterek, “Bugün ve gelecekte sektörümüzü etkileyebilecek tehditlere hazırlıklı olabilmek için GAİD’i güçlendirmek, üye sayısını artırmak ve sektörel birliğimizi pekiştirmek zorundayız” şeklinde konuştu.

GAİD’in gerçekleştirmiş olduğu  2022 senesinin ilk eğitim programı kapsamında; 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve buna bağlı Gümrük Yönetmeliği, Tebliğler, Genelgeler, Tasarruflu Yazılar, 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Tasfiye Yönetmeliği gibi konular ayrıntılı bir şekilde masaya yatırıldı. 

Program sonunda eğitim çalışmalarına katkıda bulunan Ulusal Lojistik Antrepo Hizmetleri  Genel Müdür Yardımcısı Güven Ökten, Obdan Sistem Gümrük Müşavirliği’nde Antrepo Gümrük Müşaviri Burak Öztürk ve Oregon Teknoloji Gümrük Müşaviri Ferudun Cemal İnal’a GAİD Başkanı Cavit Değirmenci, GAİD Başkan Yardımcısı Gökhan İskender ve Sayman Üye Gökhan Ergüner tarafından plaketleri takdim edilerek,  tüm katılımcılara katılım belgesi takdim edildi.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2022, 17:07
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını