banner1322
x

DHL’DEN TEDARİK ZİNCİRİ İÇİN 7 MİLYAR AVROLUK YATIRIM

DPDHL Grup, 2025 stratejileri içerisinde yer alan çevresel sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

DHL’DEN TEDARİK ZİNCİRİ İÇİN 7 MİLYAR AVROLUK YATIRIM
Endüstrideara

Lojistik sektörünün önemli katılımcılarından olan Deutsche Post DHL, sürdürülebilir tedarik zinciri için 7 milyar avroluk bir yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YOL HARİTASI LANSMANI YAPILDI

Firmanın çevresel sürdürülebilirlik ve karbondan arındırma alanında kilit bir rol üstlenen "Sürdürülebilirlik Yol Haritası"nın lansmanını gerçekleştirdi.

DHL, yeni taahhütlerinin bir parçası olarak; alternatif havacılık yakıtlarına, sıfır emisyonlu elektrikli araçların genişletilmesine ve iklim açısından nötr binalara odaklanarak CO2 emisyonlarını azaltmaya yönelik tedbirlerde önümüzdeki on yıl içinde işletme giderleri ve sermaye giderlerine 7 milyar avro değerinde bir yatırım yapmayı taahhüt ediyor.

EMİSYONLARINI 29 MİLYON TONLA SINIRLAYACAK

Yeni yol haritası kapsamında şirket, Paris İklim Anlaşması uyarınca 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını azaltmak için Bilime Dayalı Hedefler girişimi (SBTi) ile yeni geçici hedefler taahhüt ediyor.

DHL, yeni önlemler olmadan yaratılacak olan 46 milyon tona kıyasla, Grup CO2 emisyonlarını 2030 yılına kadar 29 milyon tonla sınırlamayı taahhüt etti.

KISA MESAFELERDE ELEKTRİFİKASYONA ODAKLANACAK

Söz konusu hedeflere ulaşmak üzere çalışmalarda takip edeceği çeşitli adımları da özetleyen firma, bu doğrultuda daha kısa rotalarda ve son millerde büyük ölçüde elektrifikasyona odaklanacak ve 2030'a kadar son mil için küresel teslimat araçlarının yüzde 60'ının elektrikle çalıştırılmasını planlayacak.

Şirket, elektrifikasyonun henüz bir seçenek olmadığı daha uzun rotalarda ise havacılık ve hat taşımacılığındaki yakıt gereksinimlerinin en az yüzde 30'unun sürdürülebilir yakıtlarla karşılanmasını talep ediyor.

KADIN YÖNETİCİLERİN ORANINI ARTIRMAYI AMAÇLIYOR

Firma ayrıca, kadın yöneticilerin oranını yüzde 23,2'den 2025'e kadar yüzde 30'a çıkarmak için yeni bir çeşitlilik hedefi de dahil olmak üzere, yeni yol haritası çerçevesinde dikkat çeken sosyal ve yönetimsel sürdürülebilirlik hedeflerini de duyurdu.

DHL, Sürdürülebilirlik kriterlerine daha yakın uyum sağlamak adına "Tedarikçilere Yönelik Davranış Kuralları"nı güncellediğini de bildirdil.

"150 MİLYON TL'LİK YATIRIM GERÇEKLEŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

DSC Türkiye ve Orta Doğu CEO’su Orkun Saruhanoğlu, küresel bir markanın parçası olan DHL Supply Chain Türkiye olarak üzerlerine düşen tüm görevleri yerine getirmeye hazır olduklarını söyleyerek Türkiye'de yapacakları yatırımlara değindi.

Yeni depo ve araç yatırımlarının yanı sıra sürdürülebilir projelere yoğunlaşacaklarını kaydeden Saruhanoğlu, Türkiye’de 2022 yılı sonuna kadar 150 milyon TL tutarında yatırım yapma hedeflerinin bulunduğunu dile getirdi. 

Söz konusu yatırımların tamamının doğa dostu çözümlerle olacağına dikkat çeken Saruhanoğlu, "Karbon salınımını düşürüp daha az enerji tüketen ürünlere verdiğimiz öncelikle daha sürdürülebilir bir tedarik zinciri yönetimi için hız kesmeden çalışmalarımıza devam ediyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021, 14:26
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını