Interact Analysis araştırma firmasının yakın zamanda duyurduğu bir raporda, birkaç temel alt kategoriyi kapsayan depo otomasyonu yazılım pazarı için güçlü bir büyüme öngörülüyor. Interact'ın araştırması, pazarın 2021'de 2,4 milyar doların biraz altında bir değere sahip olduğunu ve 2027'ye kadar %16'lık bir YBBO ile büyüyeceğini gösteriyor. Tahmin döneminin sonunda, pazarın değerinin 6 milyar doların biraz altında olacağı tahmin ediliyor.

MITSUBISHI FORKLİFT TÜRKİYE PAZARINA GİRİŞ YAPTI MITSUBISHI FORKLİFT TÜRKİYE PAZARINA GİRİŞ YAPTI

DEPO KONTROL YAZILIMI RAĞBET GÖRMEYE DEVAM EDECEK

Depo otomasyon yazılımı, otomatikleştirilmiş depoların operasyonlarını kontrol etmek, yürütmek ve yönetmek için kullanılan yazılım olarak tanımlanır. Depo otomasyon yazılımının dört ana katmanı vardır: alt düzey kontrol yazılımı, kontrol yazılımı, yürütme yazılımı ve yönetim yazılımı.

Kontrol yazılımı, 2027'ye kadar olan tahmin dönemi boyunca en büyük segment olmaya devam edecek. Ancak, farklı bölgelerdeki müşterilerin yatırım yapmayı tercih ettiği yazılım yığını türü söz konusu olduğunda bazı önemli farklılıklar var. Avrupa'da, Full- Tek bir yazılım çözümünün, yönetim işlevselliğinden kontrol ve PLC entegrasyonuna kadar uçtan uca kontrol sağladığı yığın WMS çözümleri. Öte yandan, tam yığın WMS çözümleri ABD'de nadiren görülür. ABD'deki otomatik depoların çoğu, Manhattan Associates veya Blue Yonder tarafından sunulan çözümler gibi üçüncü taraf WMS'leri kullanır.

Interact Analysis, Avrupa'da karar verme sürecinin, otomasyon satıcılarının depodaki yönetim işlevlerinin sorumluluğunu üstlenmesine izin verme konusundaki güvenden etkilendiğini öne sürüyor. Ek olarak, SAP'ın Avrupa'daki hakimiyeti, tam yığın WMS çözümlerini popüler hale getirdi.

Verimi en üst düzeye çıkarmak için sipariş işlemenin zamanlamasını ve yerini düzenlemek ve optimize etmek için kullanılan depo yürütme yazılımı, ABD'de en fazla ilgiyi kazandı. Depo yürütme yazılımı, toplamaya yönelik geleneksel dalga tabanlı yaklaşımların önceliklendirmeyi ve tek siparişleri hızlandırmayı zorlaştırdığı çok kanallı sipariş karşılamanın karmaşıklığına bir çözüm olarak ortaya çıktı. Ayrıca, "otomasyon adaları"ndan uçtan uca otomasyon çözümlerine geçiş, her bir nokta çözümünü kontrol eden çeşitli WCS çözümlerinin üzerine oturacak bir orkestrasyon katmanı gerektiriyordu.

Interact Analysis Araştırma Müdürü Rueben Scriven, "Depo otomasyonu yazılım pazarındaki gelir artışı, büyük ölçüde depo otomasyonu pazarıyla ilişkilidir. Donanım olmadan, yazılıma gerek yoktur. Dematic ve SAP, yazılım pazarında kilit oyuncular ve Dematic, 2021'deki en büyük pazar payına (%9) sahip. SAP, donanım satmayan en büyük tedarikçi ve 2021 için 100 milyon doların biraz altında gelir kaydetti. Genel olarak, SAP - SAP danışmanlarıyla birlikte - depo otomasyonu yazılım gelirlerinin yaklaşık %15'ini oluşturuyor. Piyasada takip edilmesi gereken diğer gelişen oyuncular arasında Koerber, Symbotic, TGW ve Knapp yer alıyor.”

Kaynak: Modern Materials Handling