Röportaj: Bikem Ögünç Demir

Data haberleşmesinde yenilikçi ve güvenli ürünlerle sunan Beijer Electronics, 2011 yılında bünyesine kattığı Korenix markasıyla özel çözümler sunuyor.  Teknolojinin bu denli ilerlediği bir dönemde veri iletişiminde güvenliğin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Beijer Electronics Ürün Satış Müdürü Alper Oğuz ile “data haberleşmesi”ni ve Korenix ürünlerini konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyalım, bize kendinizden bahseder misiniz?

HIZLI VE KALİTELİ ÜRETİMİN ANAHTARI GÜVENLİ HABERLEŞME HIZLI VE KALİTELİ ÜRETİMİN ANAHTARI GÜVENLİ HABERLEŞME

1984, İstanbul doğumluyum. 2013 yılı itibari ile Beijer Electronics firmasında İstanbul D.Marmara bölge satış sorumlusu olarak görevime başladım. 2020 yılında Korenix Teknoloji firmasının, Beijer Electronics’e katılmasının ardından “data haberleşme bölümü” kuruldu. 2022 yılına kadar endüstriyel data haberleşme bölüm uzmanlığı, 2023 Ocak ayı itibari ile ise bu bölümde endüstriyel data haberleşme ürün satış müdürü olarak görevimi icra ediyorum.

Korenix markası ile yolculuğunuz nasıl başladı? Nasıl bir yapılanma ile hizmet sunuyorsunuz?

Korenix 2004 yılında Tayvan’da kurulmuş bir teknoloji firması. Firmayı Beijer Electronics 2011 yılında satın alıp bünyesine kattı. 2020 yılında Beijer Electronics, artan piyasa talepleri doğrultusunda data haberleşme cihazlarını diğer sattığımız ve ürettiğimiz otomasyon ürünleri ile birlikte satışa sunma kararı aldı. Bu doğrultuda hem otomasyon projelerinde ürünlerin kullanımı hem de firma olarak hedeflediğimiz sadece data haberleşme cihazları kullanan firmaların kullanımı amaçlandı. Firma olarak data haberleşme cihazlarıyla, Türkiye’nin birçok noktasında bayilerimizle birlikte ürün satışı, proje ve devreye alınması, satış sonrası teknik destek konularında hizmet veriyoruz.

Korenix Teknoloji hakkında bilgi verebilir misiniz? Kısaca data haberleşmesini anlatır mısınız?

Korenix Teknoloji yenilikçi, pazar odaklı, değer odaklı, endüstriyel kablolu ve kablosuz ağ çözümleri sunan dünya lideri bir üreticidir. Sektördeki onlarca yıllık deneyimi ile globalde sektöre katma değer sağlayan birçok ürün üretip kazandırmış ve sunmuştur. Korenix ürünleri, data haberleşme konusunda, kablolu ve kablosuz haberleşmede güncel, yenilikçi, haberleşme standartlarını kullanır. Bu durum kullanıcı tarafında proje ye ürün bulma konusunda yardımcı oluyor. Tüm ürünlerimizin programlama arayüzü kullanıcı dostu ve yenilikçidir.

Data haberleşmesi bir işletmeye ne gibi avantajlar sağlar?

Çok geniş bir alandan bahsediyoruz. Bu durum işletmenin üretimine ve yaptığı işe göre değişiyor. Fakat kısaca özetleyecek olursak sektör fark etmeksizin, ortak diyebileceğimiz avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İşletme içi haberleşmeyi ve takibini kolaylaştırır.
  • Haberleşme ve üretim takibi ile firmadaki maliyeti düşürür. Çok kısa sürede, yaptığınız haberleşme yatırımını, amorti edebilirsiniz.
  • Verilerinize ve cihazlarınıza her zaman ve her yerden ulaşılabilir olmanızı sağlar.
  • Günümüzde, örnek verecek olursam, yapay zeka teknolojisini kullanan cihazların birbirleriyle haberleşmesini sağlar.
  • Yine endüstri ye örnek olarak, fabrika içinde üretim yapan makinaların birbirleriyle haberleşmesini sağlar. Bu tek bir noktadan, firma yöneticilerinin, makinaların verimliliğini ve üretim adetini takibini kolaylaştırır.

Korenix ürünlerini ve özellikleri anlatır mısınız?

Korenix gelişmiş, kablolu ve kablosuz çözüm sunan ürünler üretiyor. Bu çözümlerin içinde radyo frekansı ile haberleşme, hücresel LTE (Sim kart) ile haberleşme, kablolu fiber haberleşme, ethernet haberleşme, seri haberleşmeyi destekleyen, bunun yanı sıra birçok protokolü birbirleri arasında dönüştüren ve dönüşüm sonrası stabil haberleşmesini sağlayan ürünler üretiyor. Korenix, ürünlerinin birçoğunda PoE desteği sunuyor. Bu PoE desteği ile ethernet switch üzerinden, örneğin tek bir kablo ile bir ıp kamerayı, aynı zamanda hem güç beslemesini ve yine aynı zamanda bu kablo üzerinden data alışverişini sağlayan bir standardı kapsıyor. Cihazlarımızın çalışma ısı aralığı yüksektir. Ağır sanayiye uygundur. Kablosuz haberleşme cihazlarımızın iç kısmında, çevresel faktörlerden ve frekans kirliliğinden etkilenmemeleri adına uygun elektronik komponent ile üretiliyor.

Endüstriyel nesnelerin internetinde güvenli veri iletişimi de oldukça önemli. Bu açıdan ürünlerle ilgili nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

Günümüzde, teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dönemde veri iletişiminde güvenlik olmazsa olmazdır. Veriyi aktarırken veri kaybının önlenmesi ve güvenli bir şekilde aktarılması da çok önemlidir. Korenix güvenli veri iletişiminde ve verilerin güvenli aktarılması tarafında ürünlerinde gelişmiş siber güvenlik standartlarını ve sertifikaları kullanıyor. Bunun yanı sıra birçok üründe yedekli çalışma destekleniyor. Bu şekilde ürünlerimiz sistemin durmasını engelleyerek güvenli çalışmasına katkı sunuyor.