Elektrikli araç pazarı global ölçekte büyümesini sürdürürken, araçların ve araçlara ait parçaların nakliyesi konusunda da birtakım tedbirlerin alınması ve kritik adımların atılması gerekiyor. Bu doğrultuda CHEP, elektrikli araç pazarındaki müşterileri için güvenli, sürdürülebilir ve verimli nakliye imkanı sunuyor.

TEDARİK ZİNCİRİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK VE VERİMLİLİK ÖNE ÇIKIYOR

Otomotiv sektörü, teknolojik gelişmelere ve iş modellerindeki değişimlere paralel bir dönüşümden geçiyor. Bu çerçevede, KPMG’nin 1.000’in üzerinde otomotiv yöneticisiyle yaptığı ankete göre, 2030’a kadar büyük pazarlarda otomobil satışlarının yarısını elektrikli araçların oluşturması bekleniyor. Gelecek iki yılda ise çıkacak yeni elektrikli araç modellerinin tüketiciler için daha fazla seçenek sunacağı ifade ediliyor. Elektrikli araç kullanımındaki artış kaçınılmaz olarak bu araçların ve aksamlarının nakliye ve tedarik süreçlerine de yansıyor. Bu noktada tedarik zincirinde öne çıkan konuların başında güvenlik, sürdürülebilirlik, verimlilik ve katma değer geliyor. 

Nakliye sırasında karşılaşılacak olası tehlikeleri minimuma indirebiliyoruz...

NAKLİYELAZIM KİTLE FONLAMA TURUNA ÇIKTI NAKLİYELAZIM KİTLE FONLAMA TURUNA ÇIKTI

Elektrikli otomobillerin bataryasında birincil hammadde olarak kullanılan lityum, uygun önlemler alınmadan depolandığında veya sevk edildiğinde birtakım tehlikelere yol açıyor. Bu nedenle uygun koşullarda nakliye hayati önem taşıyor. CHEP’in nakliye sırasında karşılaşılacak olası tehlikeleri de minimuma indirdiğinin altını çizen CHEP Avrupa ve Kuzey Amerika Otomotiv Kıdemli Ticari Direktörü Şafak Aktekin şunları aktardı:

“Lityum kullanılan bataryaların sevkiyatında kritik olan noktalar; sıcaklık kontrolü (bataryaların aşırı ısınmaması), ürün stabilizesi (nakliye sırasında bataryaların yerinden oynamaması) ve iletken yüzeylere maruz kalmamadır (bataryaların kapalı olduğundan emin olunması). Ayıca lityum iyon bataryalar, 9. sınıf tehlikeli madde sınıfına girdiğinden özel taşıma yönetmeliklerine tabidir. BM sertifikalı konteyner çözümlerimizle batarya üreticilerine ve tedarikçilerine nakliye optimizasyonu açısından fayda sağladığımız gibi, ambalaj alanındaki uzmanlığımızla korumayı en üst seviyeye çıkaran iç profil çözümleri sunuyoruz. Tüm bunlarla nakliye sırasında karşılaşılacak olası tehlikeleri minimuma indirebiliyoruz.”