BOTAŞ' tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, doğal gaz ana iletim hattından gelen yüksek basınçlı doğal gazın, düşük basınçlı kullanımın olduğu yerlere iletilmesi için ihtiyaç duyulan ekipmanı basitleştirildi.

Doğal gaz ana iletim hattından gelen yüksek basınçlı doğal gazın, düşük basınçlı kullanımın olduğu sanayi kuruluşlarına ve konutlara iletilebilmesi için gereksinim duyulan basınç düşürme istasyonlarına ilişkin teknik şartname, BOTAŞ çalışanlarının proaktif katkılarıyla yeniden oluşturuldu.

Avrupa ve Türkiye’de Temiz Enerji Kullanımı Artıyor Avrupa ve Türkiye’de Temiz Enerji Kullanımı Artıyor

Mevcut şartnamede bulunan istasyon tasarımındaki, mekanik, otomasyon, ölçüm, elektrik ve telekomünikasyon sistemleri, alanında uzman çalışma grupları marifetiyle modernize edildi.

BOTAŞ tarafından hazırlanan Kompakt Tip RM-A İstasyonu şartnamesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, Dağıtım Firmaları ile OSB tarafından tesis edilecek düşük kapasiteli A Tipi Basınç Düşürme ve Ölçüm İstasyonlarında, ölçüm güvenliğinden ödün verilmeden, işletme ve ilk yatırım maliyetleri azaltıldı. Böylelikle bir istasyonun ilk yatırım maliyeti yüzde 50 oranında azalmış oldu. (AA)

Editör: Haber Merkezi