Dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden Bosch Grubu, Bursa’da hidrolik ürünler üretimi yapan Bosch Rexroth Bursa Fabrikası'nda Tasarım Merkezi kurdu.

Yaklaşık bin 400 çalışanın görev aldığı fabrika bünyesindeki merkez çalışmalarına başladı.

"MÜHENDİSLİK VE AR-GE ÇALIŞMALARINA KATKIYA DEVAM EDİYORUZ"

Eylül 2021'de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sertifikalandırılan merkezde 15 kişiden oluşan bir mühendislik ekibi görev alıyor. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Daniel Korioth, “Halihazırda Bursa, Manisa ve Tekirdağ’da dört Ar-Ge Merkezimiz ve İstanbul’daki Tasarım Merkezi’nde mühendislerimiz geliştirme çalışmalarına devam ediyor. İstanbul’un ardından ikinci Tasarım Merkezimizi Bursa’da ve hidrolik sektörü özelinde hayata geçirerek, Türkiye’deki mühendislik ve Ar-Ge çalışmalarına katkı sunmaya devam ediyoruz. Bosch’un Türkiye’deki alanında yetkin ve işine tutkuyla bağlı mühendislerine yürekten güveniyorum.” dedi.

YIL SONUNDA 11 KİŞİ DAHA İSTİHDAM EDİLECEK

Firmanın Bursa'daki mühendislik ekibi, geride kalan 10 yıl boyunca farklı ürünlerdeki tasarımları iyileştirerek, ürün kalitesi ve verimliliğe katkı sağlayan yanı sıra ham madde tasarımı, ileri seviye risk analizi gibi birçok yeni sorumluluk üstlendi.

Bu nedenle Bosch, mühendislik ve üretim çalışmalarını geliştirmek amacıyla bu yıl itibarıyla Bursa’daki fabrikada yeni makina yatırımlarına ve akademik iş birliklerine hız verdi. Bu yılın sonunda mühendis sayısının 26 kişiye çıkarılması planlanıyor.

SEMAVİ YORGANCILAR, YORGLASS'IN DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI SEMAVİ YORGANCILAR, YORGLASS'IN DİJİTAL DÖNÜŞÜM VİZYONUNU ANLATTI

ÖNCE AR-GE ARDINDAN TEKNOLOJİ MERKEZİNE DÖNÜŞECEK

Fabrikada, 5 yıl içinde bir Ar-Ge merkezi kurulması ve merkezin dünya genelindeki Bosch Rexroth fabrikalarına mühendislik hizmetleri sunan bir yetkinlik ve teknoloji merkezi haline dönüşmesi hedefleniyor.

Firmanın üretim tesisinde, geçtiğimiz senelerde mobil hidrolik alanında kullanılan hidrolik pompa, motor ve valflerden meydana gelen ürün yelpazesinin devamlı olarak gelişimiyle birlikte mühendislik ve teknolojide önemli ilerlemeler kaydedildi.

"BAŞARILARIMIZ, TÜRK MÜHENDİSLERİMİZİN ÜRÜNÜDÜR"

Bosch’un Türkiye’deki ve bölgedeki iş birliğini güçlendirmek adına Tasarım Merkezi’nin kurulmasını kilit önem taşıyan bir adım olarak değerlendirdiklerini ifade eden Bosch Rexroth Teknik Genel Müdürü Manfred Hahn da “Önümüzdeki yıllarda, Ar-Ge Merkezi statüsünü alarak hizmetlerimizi bir adım daha ileriye taşımayı, mühendislerimizin yaratıcılığını, ekiplerinin yenilikçi ve çevreci yaklaşımlarını yeni ürün tasarımları aracılığıyla ortaya koymayı hedefliyoruz. 2005 yılından bugüne sergilediğimiz istikrarlı performans ve artarak devam eden başarılarımız Türk mühendislerimizin ürünüdür.” şeklinde konuştu.

Bosch Rexroth Ticari Genel Müdürü Tanju Özkonuk ise, Türkiye’de geçmişi çok eski yıllara dayanmayan hidrolik sektöründe Tasarım Merkezi kurmalarının hem Bosch Türkiye hem de Bosch Rexroth adına uzun soluklu bir yatırım olduğunun altını çizdi.

Özkonuk, "Hidrolik ürün imal edilen fabrikamızda kurulan tasarım merkezi ile sektörde faaliyet gösteren diğer kuruluşlara, yan sanayimize, yerli tasarım firmalarına ve mühendislik firmalarına iş fırsatları yaratacağız. Aynı zamanda yerlileştirme çalışmaları sayesinde ülke ekonomisi için de önemli katma değer yaratmış olacağız." ifadelerini kullandı.