Yargıtay Dosya Sorgulama

Yargıtay Dosya Sorgulama bir diğer adı ile Dava Dosya Sorgulama işlemi, yapılan çalışmalar sonucunda devlet tarafından daha kolay hale getirilmiştir.

Yargıtay Dosya Sorgulama

İnternet üzerinden yapılan bu sorgulamalar, birçok insan tarafından kullanılmakta ve merak edilmektedir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için 2 alternatif bulunmaktadır. Bunlardan ilki e-Devlet Yargıtay dosya sorgulama, ikincisi ise Yargıtay Resmi Sitesi Dava dosya sorgulamadır. Bu iki platform üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilen işlemler sayesinde, kişi, hakkında bir dava ya da karar olup olmadığını öğrenebilmektedir. Herhangi bir üyelik işlemi gerekmeden bilgi almak isteyenler Yargıtay Resmi sitesi üzerinden giriş yapmalıdır. E-devlet Yargıtay dosya sorgulama işlemi içinse, e – devlet şifresi gerekmektedir.

Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır

Yargıtay Dosya Sorgulama, resmi siteye girilerek yapılmaktadır. Bu siteden dosya sorgulama sayfasına yönlendirme yapılmaktadır. Açılan sayfada, Yerel Mahkeme Bilgileri ile Yargıtay Dosya Sorgulama bölümü bulunmaktadır. Burada yer alan boşluklara gerekli bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bütün verilerin doldurulması aşamasından sonra, sorgula kısmına tıkladıktan sonra aranılan bilgi, kişilere sunulmaktadır. Bu şekilde herkes kolayca mahkemede olan dosyaları hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

edevlet yargıtay dosya sorgulama

E-Devlet Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır

Yargıtay dosya sorgulama işleminin ikinci alternatifi olan e – devlet sistemi üzerinden giriş, şifre ile gerçekleştirilmektedir. E-devlet resmi sitesine giriş yaptıktan sonra e – hizmetler bölümünden Yargıtay yazarak bu ilgili sayfaya erişim sağlanmaktadır. Açılan sayfada, Dava Dosya Sorgulama bölümüne tıklayarak işlem gerçekleştirilmektedir. E  devlet şifresi olmayan kişiler, PTT’lerden 2 TL karşılığında şifre alabilmektedir.

GBT Ve Yargıtay Dosya Sorgulama

GBT’nin açılımı, genel bilgi toplamadır. Anayasa’da düzenlenen haklar çerçevesinde kişinin hakkındaki bilgilerin toplandığı bir platformdur ve tamamen yasaldır. Bir devlet çalışanının adli bir karar olmadan, GBT üzerinde bilgi ekleyip çıkartma hakkı bulunmamaktadır. Yargıtay dosya sorgulama işlemi gibi GBT kaydı da vatandaşa kolaylık olması açısından dijital platforma taşınmıştır. Jandarma, Emniyet Teşkilatı, Gümrük Muhafaza Müsteşarlığı ve Sahil Güvenlik bu bilgilere erişim hakkına sahiptir. İç İşleri Bakanlığı’na bağlı hizmetler arasında yer alan bu hizmet Türkiye Cumhuriyeti Anayasası esasları gözetilerek verilmektedir. GBT taramalarında da kişinin hakkında verilen adli kararlar görüntülenebilmektedir. GBT taraması ise Yargıtay Dosya Sorgulama içerisinde yer alan dava ve mahkemelere ulaşılabilmektedir.

yargıtay dosya sorgulama

Yargıtay Dava Sorgulama İçin Gereken Bilgiler Nelerdir

UYAP ( Ulusal Yargı Ağı Projesi ) kapsamında, internetin yer aldığı her alanda vatandaşın mahkemeleri hakkında bilgi almasını sağlamak için oluşturulan sistem, kişilerin mahkeme kuyruklarında bilgi almak için uzun saatler beklemesi sorununu ortadan kaldırmıştır. Bu durum hem vatandaş hem de çalışan açısından büyük bir zahmete son vermek adına oldukça başarılı bir çalışmadır.

Mahkeme bilgileri ile Yargıtay Dosya Sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Mahkeme kağıdında yer alan mahkemenin gerçekleştirileceği ilin adı, mahkeme esas numarası, mahkeme türü, mahkeme karar numarası, savcılık esas numarası gibi bilgiler, sorgulama sırasında kullanılması gereken bilgiler arasında yer almaktadır.

TC Yargıtay Başkanlığı resmi internet sitesinde yer alan “Dosya Sorgu” kutucuğuna tıklanması durumunda kişinin karşısına, dosya ilam sorgu, tebliğname sorgu, duruşma sorgu ve randevu işlemleri seçenekleri çıkmaktadır. Bu seçenekler arasından gerekenin tıklanması ve ilgili bölüme ait bilgilerin girilmesi sonucunda istenilen bilgilere dakikalar içerisinde ulaşılabilmektedir.

Dosya sorgu ve randevu işlemleri sırasında, TC Kimlik No, cüzdan seri no, Yargıtay Dairesi esas no ve karar no girilmesi gereken bilgiler arasındadır. Bu bilgilerin girilmesinden sonra sorgula butonuna tıklanması yeterlidir. Tebliğname sorgu işlemlerinde ise TC Kimlik No, Tebliğname No ve Cüzdan Seri No bilgilerinin girilmesi yeterlidir.

Yargıtay Dosya Sorgu Linkleri:

https://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/jsp/yargitay_jsp/yargitayDosyaSorguIlamDaire.html

https://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/portal_baslangic.uyap

https://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/jsp/yargitay_jsp/yargitayDosyaSorguRandevu.html

https://vatandasilam.yargitay.gov.tr/proxyYargitay/jsp/yargitay_jsp/yargitayDosyaSorguSecim.html

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 10:19
YORUM EKLE

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını