banner1322
x

Yapay zeka ne demek?

Sürekli olarak gelişen teknolojinin getirilerinin en önemlisi ve en çok merak edileni yapay zekanın ne olduğunu sizler için derledik.

Yapay zeka ne demek?

Gün geçmiyor ki yeni teknolojik gelişmeler ile hayatımıza yeni ürün ve kavramlar girmesin. Bunların içerisinde en çok hem bilineni hem de bilinmeyeni yapay zeka. Nedir bu yapay zeka? Aslında yapay zeka herhangi bir bilgisayarın yahut bilgisayarların kontrolündeki robotların birçok farklı faaliyetleri zeki varlıklara benzer olarak yapabilme kabiliyetlerine verilen genel bir isimdir. Endüstride genellikle karşımıza çıkan AI terimi de “artificial intelligence” denilen yapay zeka teknolojisinin kısma adıdır. 

Herhangi bir şekilde canlı organizmalardan yararlanılmaksızın tamamıyla yapay araçlarla (bilgisayarlar ya da robotlar) oluşturulan, faaliyetlerini zeki varlıklara en yakın biçimde geliştiren ve hareket sergileyebilen makinaların geliştirilmesi teknolojisine verilen yapay zeka ismi günümüzde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İdealist olarak bakıldığında tamamıyla insana özgü his, davranış öngörme ve karar verme gibi şeyleri gerçekleştirebilen yapay zeka ürünleri, genellikle robot adları ile adlandırılır.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 16:29
YORUM EKLE

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını