T.C Kimlik No Öğrenme?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, T.C Kimlik numaralarını öğrenmek için www.nvi.gov.tr sitesini ziyaret ederek sorgulama yapabilir.

T.C Kimlik No Öğrenme?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, devlet ile ilgili işlemlerini yapabilmesi ve yasal mevzuatları yerine getirebilmesi için T.C Kimlik numarasını bilmesi gerekiyor. Vatandaşlar T.C Kimlik numarasını öğrenebilmesi için www.nvi.gov.tr  sitesini ziyaret edebilir ya da ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapabilir. T.C. Kimlik Numarası 11 basamaktan oluşan bir numaradır. Son iki rakamı doğrulama sayısıdır.
Devlet kurumuna ait olan bu site kapsamında vatandaşların merak ettiği tüm soru ve konular bir araya getirilmiştir. Özellikle T.C Kimlik numarasının neye göre oluşturulduğunu merak eden vatandaşlara “T.C. Kimlik Numarası 11 basamaktan oluşan bir numaradır. Son iki rakamı doğrulama sayısıdır. Bu son iki basamak ise ilk dokuz basamağın oluşturduğu bir algoritma ile hesaplanıyor. Doğrulama sayısı algoritması da sadece bir numaranın devlet tarafından verilip verilmediği bir T.C. Kimlik Numarası olup olmadığı hakkında bilgi veriyor. Bu algoritma T.C. Kimlik numaralarının doğruluğunu kontrol etmeleri için diğer kamu kurum ve kuruluşları ile de paylaşılıyor.” Sözleriyle yanıtlandırmıştır. Vatandaşların unutmaması gereken bir diğer konu ise, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının kişiye sadece bir defa verildiği ve değiştirilemeyeceğidir. 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 12:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Agit tünç
Agit tünç - 9 ay Önce

TC kimlik numaramı öğrenmek istiyorum

Efe topcam
Efe topcam - 10 ay Önce

TC kimliğini öğrenmek istiyorum

Tuana Birsen
Tuana Birsen - 6 ay Önce

tc mi öğrenmek istiyorum

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını