banner1322
x

İKİNCİ SANAYİ DEVRİMİ'NDE NE OLDU?

Teknoloji Devrimi diye de isimlendirilen İkinci Sanayi Devrimi, teknolojinin gelişmesi neticesinde üretimin seri olması ve bu durumun topluma yansımalarını kapsamaktadır.

İKİNCİ SANAYİ DEVRİMİ'NDE NE OLDU?

“Teknoloji Devrimi” olarak adlandırılan, 1860-1914 yılları arasındaki süreci kapsayan İkinci Sanayi Devrimi’nde dünya birçok yeniliğe sahne olmuştur. Başlangıcı İngiliz mucit H. Bessemer’in icat ettiği ucuz çelik üretim yönteminin yaygınlaştığı 1860 yıllarına dayanan İkinci Sanayi Devrimi, Bessemer yöntemiyle, eritilmiş pik demir, alttan verilen havanın oksijeniyle çeliğe dönüşür. Çelik, tren rayları, petrol, elektrik ve kimyasal teknikler sayesinde oluşan bu dönemin yansımaları kısa bir sürece Avrupa, ABD ve Japonya’da da kendini göstermiştir. 

Sanayi Devrimi sırasındaki makineler basit mekanik aletlerdi. Makineler dişli, piston, kayış ve kasnakla çalışırdı. Teknoloji Devrimi sırasında ise, o yılların bilim insanlarının kimya, fizik alanlarında yaptığı büyük buluşlar teknolojiye aktarıldı. Teknoloji Devrimi ile gelişen ABD ve Almanya’nın dünya lideri olduğu gözlemlendi. Fabrikalarda ve şehirlerde elektrik kullanılmaya başlanılması üretimi ve sosyal hayatı etkilemiştir.  Bu 1882’de Edison’unmucitleri ile başlamıştır. Elektiriğin makinelere aktarılmasıyla seri üretime geçilmiştir. Almanya, ABD ve İngiltere’de yansımalarının yoğun olduğu Sanayi Devrimi’nde 1914 yılında Rusya, Japonya, Kanada gibi bazı ülkelerde ise Birinci Sanayi Devrimi’nin etkileri sürüyordu. 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 15:21
YORUM EKLE

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını