banner1322
x

E-Özel Otomasyon

E-Özel, genel müdürlüklere bağlı özel eğitim kursları, özel hizmet içi eğitim merkezleri, mezunlara yönelik bilim grubu programları uygulayan temel liseler, sosyal etkinlik merkezleri, belediye destek eğitim merkezleri, uzaktan öğretim kursları ve diğer çeşitli kurslar tarafından yürütülen kurs bilgileri ve kursiyer işlemlerinin elektronik ortamda tutulduğu bir yazılımdır.

E-Özel Otomasyon

E-Özel Otomasyon Sistemi, kişisel gelişim kursları, meslek edindirme kursları, mesleki gelişim kursları, yetenek kursları, sosyal etkinlik merkezleri ve belediye destek eğitim merkezleri tarafından da kullanılmaktadır. Motorlu taşıt sürücü kursları ve iş makineleri kursları bu otomasyon sistemine dahil edilmemektedir.

Bu otomasyonun içeriğinde,

  • Kurs işlemleri
  • Raporlama
  • Kurum işlemleri
  • Kursiyer işlemleri

yer almaktadır.

E-Özel Otomasyon Nasıl Kullanılır

E-özel otomasyon, bu sistemin dâhil edildiği tüm eğitim veren kurumların kullanma zorunluluğu olan bir sistemdir. Özel öğretim kurumları mevzuatı gereği, bu kurumların tamamı sisteme kurs planlarını kaydetmek ve kursiyer bilgilerini sisteme girmek zorundadır. Bu otomasyon sisteminin kullanılması için şifre gerekmektedir. Kurumlar şifrelerini, bulundukları il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde yer alan özel öğretim şubelerinden temin etmelidir. Alınan bu şifre, kurum kullanıcı yönetici şifresidir. Bu şifre ile müdür kullanıcı bölümünden sisteme giriş yapılmaktadır. Bu şifre ile kurum müdürü, eğitmen, memur tanımlaması ve değişiklikleri yapılmaktadır.

Şifre alımından sonra yapılacak ilk işlem, Kurum Müdürü tanımlamasıdır. Daha sonra bu şifre ile kurs planlaması yapılmaktadır. Yönetici modülü içerisinde yer alan yapılacak iş listesi, duyurular ve yaygın eğitim verileri bölümleri ile kurs planı yapılabilmektedir.

Yönetici modülü içerisinde yer alan kullanıcı işlemleri bölümünden, kullanıcı adı, adı, soyadı, TC Kimlik Numarası, e – posta ve şifre girişi gerçekleştirildikten sonra aynı sayfada yer alan kısıtlı grup, genel müdürlük, kısıtlı il ve kısıtlı kurum bölümlerinden uygun olan seçenekler işaretlenmelidir.

Bu işlemin tamamlanmasının ardından yapılacak tüm girişlerde, kurum bilgileri, kurs planlama, kursiyer işlemleri, kurs onaylama, kurs güncelleme, kurs ve kursiyer işlemleri, kurs sonu işlemleri ve hatalı işlem düzeltme seçeneklerinde işlem yapılabilmektedir.

E-Özel Sitemine Nasıl Üye Olunur

E-özel otomasyon sistemine, bireysel üyelik gerçekleştirme imkanı da bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bu otomasyon sisteminin web sitesine girerek bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Sitenin ana sayfasında yer alan üye ol butonuna tıklayarak üyelik işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Üye ol butonunda üye olmak isteyen kişilere bir form sunulmaktadır. Üyelik işleminin gerçekleştirilebilmesi için bu formun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Form doldurma işlemi sırasında istenen bilgiler ise, TC Kimlik No, adı, soyadı, baba adı, anne adı, doğum tarihi, doğum yeri, e – posta adresi, telefon numarası, adres, iş durumu, engel durumu, eğitim durumu ve doğrulama kodunun girilmesidir. Daha sonra kayıt ol butonuna tıklayarak işlem tamamlanmaktadır.

E Özel Otomasyon Sistemi İnternet Sitesi

E – özel otomasyon sisteminin web sitesinde yer alan hizmetler atasında üyelik işlemlerinin haricinde şifre yenileme, sertifika sorgulama ve destek bölümleri bulunmaktadır. Sisteme üye olan kişilerin, üye olurken oluşturdukları şifrelerini unutmaları durumunda, web sitesinin ana sayfasında yer alan şifremi unuttum sekmesine tıklamaları gerekmektedir. Bu sekmede, şifre yenileme işlemleri için kullanıcıdan bir takım bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler, TC kimlik numarası, ad, soy ad, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi ve e – posta bilgileridir. Bu bilgiler doğru ve eksiksiz girildikten sonra şifre yenileme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Sertifika sorgulama bölümünde ise sertifika numarası ve TC Kimlik Numarası ile işlem yapılmaktadır.

YORUM EKLE

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını