Mesleki birliktelik sağlamak amacıyla temelleri 2017 yılında atılan, dernekleşme çalışmaları ise 2019 yılında tamamlanarak resmi dernek statüsüne sahip olan EGESAYDER (Ege Bölgesi Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Camcı ile dernek faaliyetlerini, satınalma mesleğinin inceliklerini ve bu sene ilki düzenlenen EGESAYDER Satınalma Zirvesi'ni konuşmak üzere bir araya geldik.

Sayın Camcı satınalma mesleğine ilişkin merak edilenleri ve dernek faaliyetlerine ilişkin gelişmeleri Endüstri Medya'ya anlattı.

Bizlere EGESAYDER’in misyonundan, vizyonundan ve çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

Ege Bölgesinde satınalma alanında faaliyet gösteren, satınalma mesleğinin ve fonksiyonlarının gelişmesine ve olgunlaşmasına hizmet edecek; ülkemiz geneline yayılarak bu alanda dünya standartlarında hizmet verebilecek mesleki bir sivil toplum kuruluşunun bölgede kurulu olmadığını gördük. 2017 senesinde öncelikle İzmir ve Manisa illerinde bir araya geldiğimiz günden itibaren düzenlediğimiz mesleki etkinlikler, toplantılar, duyurular ve çalıştay faaliyetleri içinde bulunduğumuz projeler ile Ege Bölgesinde ses getiren ve dikkat çeken bir dernek, STK olma yolunda kurucu üye şirketlerdeki arkadaşlarımızla birlikte bu misyonu edinerek yola çıktık. 

Etik ilkelerimiz ve gizlilik prensiplerimize her daim bağlı kalarak, satınalma mesleğimizi EGESAYDER (Ege Bölgesi Satınalma Yöneticileri ve Profesyonelleri Derneği) olarak tüm meslektaşlarımız ile birlikte ileriye götüreceğiz. 

EGESAYDER olarak vizyonumuz; satınalma alanında mesleki gelişimleri sağlamak ve meslek standartlarını kabul görmüş uluslararası standartlar seviyesine ulaştırmaktır. Satınalma mesleğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarla, ülkemizin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasında bölgesel ve sektörel potansiyelleri en iyi şekilde değerlendirerek ulusal ekonomik politikaların oluşturulmasına katkıda bulunmaktır.

EGESAYDER’in yarattığı ekosistemin dernek üyelerine katkıları nelerdir?

Satınalma yönetimi prensiplerini Ege Bölgemizde oluşturmak; sürdürülebilirlik prensibinin benimsenmesini sağlamak; satınalma mesleğinin, teknolojinin, bilimin, yerli ve milli sermayenin gelişmesine katkıda bulunmak; profesyonelleri bir araya getirip görüş alışverişinde bulunmalarını ve iyi uygulamaları paylaşmalarına katkı sağlamak; satınalma faaliyet alanındaki konularda üniversiteler ile birlikte ortak çalışmalar yürütmek ve konferanslar düzenlemek; üyelerin tanışmasını, dayanışmasını, aralarında iletişim kurulmasını sağlayacak imkanlar ortaya koymak gibi katkılar sağlamaktayız.

PAPERWORK VE QSOFT İŞ BİRLİĞİNE İMZA ATTI PAPERWORK VE QSOFT İŞ BİRLİĞİNE İMZA ATTI

EGESAYDER olarak çalışmalarınız mesleki kimliğinizin güçlendirilmesine nasıl katkılar sağlıyor?

Artık ürünü veya hizmeti satarken değil, satın alırken kazandığımız bu dönemde, fiyatların piyasa veya müşteriler tarafından belirlenmeye başlaması ile şirketlerde satınalma fonksiyonunun önemi de giderek artmaya başladı.

Bildiğiniz üzere, üniversitelerde olan bir meslek branşı değil satınalma. Bu sebeple satınalma departmanlarında çalışan meslektaşlarımız için satınalma mesleğinin, dernek faaliyetlerimiz ve açık eğitimlerimizle geliştirilmesini sağlamayı hedefliyoruz.

Satın alma sürecinin bilinmeyen yönleri ve zorlukları neler?

Özellikle son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan ve neredeyse temel yaşamsal fonksiyonları en alt seviyeye çektiğimiz COVID-19 pandemisinin etkisiyle birlikte, gerek ekonomik gerek toplumsal hayatta, risk yönetiminin stresini en derinden şüphesiz Tedarik Zinciri ve Satınalma uzmanları yaşadılar. Bu süreçte günlük ve hatta saatlik fiyat değişiklikleri yaşandı. Çin, konteyner problemi ve lojistik maliyetler inanılmaz arttı ve değişti. Bizler için, tedarik sürecindeki krizleri yönetebilmek, maliyet avantajının önüne geçti.

Özellikle büyük ölçekli işletmelerde, başarılı bir satın alma yöneticisinin kuruma katkıları nelerdir?

Başarılı bir satınalma yöneticisi çalıştığı kurumun sürdürülebilirliği için oluşturulan stratejik yol haritasında, stratejik satınalma politikaları geliştirerek katkı sağlar.

EGESAYDER olarak kısa vadeli ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Satınalma mesleğinin destek fonksiyonu gibi görüldüğü zamanlardan, “toplam maliyet yönetimi” anlayışına evrildiği bu dönemde, “Toplam Değer Yaratma” felsefesi ile yürüttüğümüz mesleğimizin önemini organizasyonlarımıza aktarmak; meslektaşlarımız arasında yarattığımız sinerji ve bilgi paylaşımları ile organizasyonlarımızda yarattığımız değeri artırmak; milli satınalma ve yerlileştirmeyi desteklemek derneğimizin kısa ve uzun vadeli ana hedefleri arasındadır.

EGESAYDER olarak Ekim ayında düzenlediğiniz Satınalma Zirvesi hakkında neler söylemek istersiniz?

Derneğimiz EGESAYDER tarafından 22 Ekim’de, İzmir İbis Style Hotel’de bu sene ilkini düzenlediğimiz Satınalma Zirvesi etkinliğinde amacımız; yetenekleri, kişisel veya mesleki başarıları ile katılımcılarımıza katkı sağlayacak değerli konuşmacılarımızın tecrübe ve fikirlerinden faydalanmak ve aynı bölgede mesleğimizi icra ettiğimiz üyelerimizle mesleğimizin geleceği hakkında görüşmeler gerçekleştirmekti.

Satınalma Zirvesinde hangi güncel konulara değinildi?

Etkinliğimizde çok değerli konuşmacılarımız vardı. İnci GS Yuasa İcra Direktörü Kadir Kaymakçı; "Değişen Satınalma Stratejileri" hakkında ufkumuzu genişletti. Uğur Beton Genel Müdür Yardımcısı Durmuş Büyüktuncel; "Global Başarıların Yerli Tedarikçilerin Gelişimi"ne katkıda bulunarak sağlanabileceğini, bir satınalma profesyonelinin sahaya inmesinin gerekliliğini, iletişimin her noktada önemini aktardı. Av. Selen Sevinç Soydan , "Hukuki Bakış Açısı ile Satınalma Sözleşmeleri"nde altın değerinde bilgiler paylaştı bizlerle.

Düzenlediğiniz Satınalma Zirvesi’nin sektörel açıdan değeri ve olumlu çıktıları nelerdir?

Etkinliğimize katılım sağlayabilen tüm meslektaşlarımız, böyle geniş katılımlı bir organizasyon ile hem sektörel gelişmelere ilişkin sohbet etme fırsatı yakalamış oldu, hem de konuşmacılarımızın kıymetli bilgi ve tecrübelerini aktardığı zirvemizde keyifli bir gün geçirdi. Satınalma Zirvesi sonrası gelen geri bildirimlerde oldukça memnuniyet vericiydi. Bir sonraki etkinliğimizi de bu geri bildirimlerin bize verdiği enerji ile yakın zamanda planlamaktayız.
 

Editör: Haber Merkezi