1935 yılında Malatya’da bir dokuma tezgahı ile başlayan ve 1959’da sanayileşerek büyüyen aile geleneğini 1988 yılındaki kuruluşundan beri dinamik ve yenilikçi olarak sürdüren ARTA Tekstil, ileri teknolojiye sahip makine hattı ve kontrol sistemleri ile yüksek kaliteli mamul dokuma ve örme kumaşların üreticisi ve ihracatçısı olarak sektörüne öncülük ediyor.

GES PROJESİNİN YÜZDE 80'İ TAMAMLANDI

ARTA Tekstil Kurucu Ortağı Arif Nalbant: 10 MW gücündeki santralimizin geriye kalan yüzde 20’lik kısmı Nisan 2024’te tamamlanacak.

Temiz ve sağlıklı bir çevrenin gelecek nesillere aktarılabilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması için tüm üretim süreçlerinde kapsamlı bir çevre yönetimi uygulayan ARTA Tekstil, geçtiğimiz yıl Yozgat’ın Yerköy ilçesinde 110 bin metrekare alan üzerine konuşlandırdığı Güneş Enerji Santrali projesinin yüzde 80’lik kısmını tamamladı.

Yenilenebilir enerji sistemine yaklaşık 9 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren şirket, Tekirdağ Ergene’de yer alan fabrikasının elektrik ihtiyacını santral üzerinden karşılamaya başladı. GES yatırımıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ARTA Tekstil Kurucu Ortağı Arif Nalbant, “ARTA Tekstil olarak üretime başladığımız ilk günden bu yana çevreye duyarlı bir anlayışla hareket ediyoruz. Şu an yüzde 80’ini tamamladığımız Güneş Enerji Santrali yatırımımız da bunun önemli bir örneği. Karbon ayak izimizi azaltarak yaşanılabilir dünya hayaline katkıda bulunmak istiyoruz. 10 MW gücündeki santralimizin geriye kalan yüzde 20’lik kısmı Nisan 2024’te tamamlanacak ve tüm enerjimizi buradan elde edeceğiz” dedi.

Arta Tekstil G E S Gorsel 2

110 BİN M2’LİK ALANDA 10 MW GÜCÜNDE ELEKTRİK ÜRETECEK

ARTA Tekstil Kurucu Ortağı Arif Nalbant: Geçtiğimiz 3 sene içerisinde yaptığımız yatırımlarla ısıl enerjimizin de yüzde 50’sini biyoenerji ile sağlıyoruz. Yakıt olarak yenilenebilir biyokütle yani orman atığı, fındık kabuğu gibi ürünleri kullanıyoruz.

Sürdürülebilir bir dünya için yatırımlarına devam eden ARTA Tekstil fabrikasının elektrik tüketiminin tamamını sıfır karbon salınımı ile yenilenebilir güneş enerji santrali üzerinden karşılayacak. Sürdürülebilirlikle ilgili Arif Nalbant, “Bugün itibarıyla artık enerjimizi güneşten alıyoruz. Bizim için sürdürülebilirlik vazgeçilmez bir değer. Geçtiğimiz 3 sene içerisinde yaptığımız yatırımlarla ısıl enerjimizin de yüzde 50’sini biyoenerji ile sağlıyoruz. Yakıt olarak yenilenebilir biyokütle yani orman atığı, fındık kabuğu vb. ürünleri kullanıyoruz. Bu konuda yapabileceğimizin maksimumunu gerçekleştirme gayreti içerisindeyiz. Mesela boyahanemizde kullandığımız buharın tamamını biyoenerji ile üretilmekte ancak diğer makinelerimiz zorunlu olarak doğalgaz kullanmakta. Kömür kullanımını ise yıllar önce tamamen fabrikamızdan uzaklaştırdık” dedi.

Arta Tekstil G E S Gorsel

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PROJELERİ DEVAM EDECEK

ARTA Tekstil Kurucu Ortağı Arif Nalbant: Otomatik sistemler ve yazılımlara yaptığımız yatırımlar ile atık baca gazı ısı geri kazanımı ve atık su ısı geri kazanımı sağlıyoruz.

İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi Gerçekleştirildi İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi Gerçekleştirildi

Düşük karbon salınımlı, yenilenebilir, çevreye saygılı yöntemlerle enerji üretmeyi amaçladıklarının altını çizen Arif Nalbant, “Birçok üretim hattımızda ısı pompası kullanarak enerji tüketimimizi hem azaltmak hem de daha temiz olan sürdürülebilir güneş enerjisinde kaydırmak için çeşitli projelerimiz var. ARTA Tekstil olarak gezegenimizin en kısıtlı kaynaklarımızdan biri olan suyun kullanımı konusunda çok hassasız. Tekstil sektörü ister istemez çok su kullanmaktadır. İşletmemizde ise sürekli gündemde olan konu su tasarruf projeleri. Sektör ortalamasına göre düşük olan su tüketimimizi daha da azaltmak için proses iyileştirmeleri yapıyoruz. Her zaman daha da iyileştirme alanı olduğuna inanıyoruz. Atık sularımızın tamamı işletmemizdeki fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtmadan geçiriyoruz. Kullandığımız boya ve kimyasalların tamamı uluslararası saygınlığa sahip ZERO DISCHARGE OF HAZARDEUS CHEMICALS (ZDHC) sertifikalı ve sürekli denetleniyor” dedi. Sistemleri daha da iyi hale getirmenin mümkün olduğuna değinen Arif Nalbant, “Temiz enerji kullanmak kadar, enerji tasarrufu da önemli. İşletmemizde, üretimin tüm aşamalarında enerji verimliliği projeleri yapılarak uygulamaya alıyoruz. Otomatik sistemler ve yazılımlara yaptığımız yatırımlar ile atık baca gazı ısı geri kazanımı ve atık su ısı geri kazanımı sağlıyoruz. Ayrıca tüm proseslerde otomatik kontrol ve dozajlama sistemleri kurarak, enerji kullanımında operatör hatalarını önleme imkanı bulduk.  Bu sistemleri sürekli takip ederek daha da iyileştirmeye çalışıyoruz” diye ekledi. 

Editör: Ayşete Yavaş