Oluklu mukavva sektörü temsilcilerinden Ankutsan AŞ., 60 milyon avro yatırım yaptığı Adana’daki yeni fabrikasının ilk betonunu döktü.

Firmanın 2023 yılının son çeyreğinde tamamlamayı planladığı tesis, aynı zamanda Adana’daki ikinci kağıt fabrikası olacak.

“YATIRIMA, İSTİHDAMA VE KATMA DEĞER ÜRETMEYE DEVAM”

Konuya ilişkin firmanın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Ankutsan olarak 60 milyon euro yatırımla, 2023 son çeyreğinde bitireceğimiz Adana 2. kağıt fabrikamızın ilk betonunu dökmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemize yatırım yapmaya, istihdam üretfmeye ve katma değer sağladığımız ürünlerimizi dünyaya yaymaya devam ediyoruz.”

“Ürünlerimizin Dayanıklılığı ve Kullanıcı Dostu Yazılımlar En Büyük Gücümüz” “Ürünlerimizin Dayanıklılığı ve Kullanıcı Dostu Yazılımlar En Büyük Gücümüz”

İHTİYAÇ DUYDUĞU HAM MADDEYİ ÜRETECEK

Konuyla ilgili daha önce bir açıklama yapan Ankutsan Genel Müdürü Deniz Erdoğan, mevcut küresel salgının dünya ve Türkiye’de meydana getirdiği bütün olumsuzluklara rağmen yatırımlarına ve büyümeye devam ettiklerinin altını çizerek, “Adana’da mevcut kâğıt fabrikamıza ek olarak 60 milyon Euro yatırım ile yüksek teknolojiye sahip yeni bir kâğıt üretim tesisi kuruyoruz.” demişti.

Erdoğan ayrıca, söz konusu yatırımlarıyla birlikte yüzde 100 entegre olarak ihtiyaçları olan ham maddenin tamamını üreteceklerini bildirmişti.

ENDÜSTRİ 4.0 ODAĞINDA ÜRETİM YAPIYOR

Yüzde yüz yerli sermaye ile 2002 yılında faaliyetlerine başlayan şirket, halihazırda Antalya, Mersin, Ankara, Adana ve Tekirdağ Çerkezköy’de bulunan 5 fabrikası ile yıllık 60 bin ton kağıt ve 357 bin ton oluklu mukavva levha ve kutu üretimi gerçekleştiriyor.

Ayrıca 2017 yılında kurulan Ar-Ge merkezi ile de Bilim ve Teknoloji Bakanlığı onaylı sektördeki ilk Ar-Ge Merkezi olma unvanına sahip olan firma, Türkiye’nin dört bir yanında Endüstri 4.0 yaklaşımında kurduğu tesisleri ve ileri teknoloji entegre üretim yöntemleriyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Hayata geçirdiği çalışmalarıyla çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından takdir toplayan şirket son olarak Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği “İhracatın Yıldızları” ödülüne layık görülmüştü. Bu kapsamda Türkiye’nin en büyük ihracatçılar ligindeki yükselişine devam ederek 2020’de 339 basamak birden yükselmiş ve Türkiye’nin en büyük 1000 ihracatçı firması içinde 503’üncü sırada yer almıştı.

Editör: Haber Merkezi