20-23 Aralık tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen ST Endüstri Zirveleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Depolama ve İntralojistik Çözümleri Zirvesi, Robot Yatırımları Zirvesi, Proses Otomasyonu Zirvesi, Endüstri 4.0 Zirvesi, Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi ve Depreme Dayanıklı Binalar Zirvesi olmak üzere 6 zirvenin bir arada gerçekleştiği organizasyona katılım hayli yüksekti.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Depolama ve İntralojistik Çözümleri Zirvesi’nde ise birbirinden değerli konuklar sahnede yaptıkları sunumlarla ziyaretçilerle bir araya geldi. Fuar katılımcılarından olan Lars Robot Kurucu Ortağı Ahmet Şennaz’ın zirvede yaptığı “AMR robotlar ile insansız depolama ve sorter çözümleri” başlıklı sunumu ziyaretçilerin beğenisini kazandı. 

OPERASYONUN YÜZDE 55'İNDEN ALINAN VERİMİ ARTIRIYOR

Konuşmasına depolardaki sorunları çözümleyerek başlayan Şennaz, şunları söyledi: “Depo ve üretim alanlarında toplama ve ürün yenileme işlemleri, toplam operasyonun yaklaşık yüzde 55’ini oluşturuyor. Ürünlerin sipariş bazlı toplanması ve dağıtılması ile doğru ürünün, doğru doğru siparişte bir araya getirilmesi, manuel operasyonlar ile çok zor oluyor. Özellikle kalifiye eleman bulmak ve maliyetlerine katlanmak üretim alanları ve depolar için çok zor bir hâl aldı.”

Şennaz, bu sorunlara AGV ve AMR robotların getirdiği çözüm önerilerini ise şu sözlerle açıkladı: “AGV/AMR robotları, herhangi bir ürünün robotlar tarafından depolanıp gönderilebileceğine dair yeni bir bakış açısı getirdi. Bu, hemen hemen her fabrika için kolay sipariş karşılama deposu, fabrika intralojistiği ve yeni depolama yöntemi yarattı.”

Koroplast Konveyör Sistemi Yatırımı Yaptı Koroplast Konveyör Sistemi Yatırımı Yaptı

Konuşmasında patentli depolama yöntemlerinden 3D Depolama konsepti hakkında da bilgiler paylaşan Şennaz, mal kabulden sevkiyata üretim dağıtımına sundukları çözümün yüzde 65 alan tasarrufu sağladığını, var olan paletlere uyumlu olduğunu, robotun WMS ve ERP sistemleriyle haberleşebildiğini söyledi.

Son olarak klasik forklift tipleri hakkında da bilgi veren Şennaz, üretimden depoya dağıtım ve iç lojistik operasyonlarında kullanılan forkliftlerin -25 dereceye dayanıklı olduklarını söyledi.

Editör: Haber Merkezi