Alba Akıllı Depolama Sistemleri Direktörü Can Albayrak, fabrikaların üretimde bir yandan yüksek kalite ve verimlilik sağlamalarına diğer yandan maliyetlerini düşürmeleri için “robotlu üretim” projelerine ne tür katkılar ve çözümler sağladıklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"MAKİNELERİMİZ ROBOTLARLA ENTEGRE ÇALIŞABİLİYOR"

Ürettikleri makinelerin robotlarla entegre çalışan otomatik depolama sistemleri olduğunu dile getiren Albayrak, "Dikey Lift tipi depolama sistemlerinin çalıştığı yerlerde, sipariş toplama süreci önem arz ediyor. Malzeme alma ve yerleştirme işi de sürekli tekrarlanan bir iş. Dolayısıyla bizim makinelerimiz robotlarla entegre bir şekilde çalışabiliyor. Robot Yatırımları Zirvesi'ne katılma sebeplerimizden biri de bu. Otomatik Dikey Depolama makinelerimizin robotlarla entegre çalışabildiğini göstererek, kullanıcıları sipariş toplama işlemlerinde makineyle beraber robotları da kullanmaya teşvik etmek ve anahtar teslim çözüm olarak bunları sunmak. Zira bu hem hız ve verimliliği arttırıyor, hem de yatırım geri dönüşü kısa denilebilecek süreler oluyor." şeklinde konuştu.

"YENİ DÖNEMDE E-TİCARETE ODAKLANACAĞIZ"

Yıl sonu hedefleri ve yeni dönem projelerine ilişkin konuşan Albayrak, "Şu an otomotiv ve otomotiv yan sanayinde yürüttüğümüz projeler mevcut. Fakat yeni dönemde odaklanmak istediğimiz konu e-ticaret. Büyük e-ticaret firmalarından ziyade bu işi daha küçük ölçekte yapan firmalara özel hız ve otomasyon kazandıracak projeler sunmak istiyoruz. Şu an bunun altyapı çalışmalarını yapıyoruz. Yurtdışında e-ticaret firmaları için yaptığımız birkaç proje mevcut ancak biliyoruz ki Türkiye’de çok daha fazla potansiyel var. Dolayısıyla 2024 yılında e-ticaret depolarında alan kazancı, sipariş toplamada hız ve verimlilik ve doğru adreslemeyi yapabilecek çözümleri piyasaya sunmak istiyoruz." açıklamasında bulundu.
 

LOJİSTİKTE YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞINA İHTİYAÇ VAR LOJİSTİKTE YETİŞMİŞ İNSAN KAYNAĞINA İHTİYAÇ VAR