banner772
x

Akıllı Fabrika dediğin nedir?

Endüstri 4.0 çoğu kişinin zannettiğinin aksine bir hedef değil, bir araç setidir. Tarihçesine baktığımızda Fraunhofer Enstitüsü Başkanlığı’ndaki çalışma grubu akıllı fabrikalara ulaşma projesi çerçevesinde birbirlerini tamamlayacaklarını düşündüğü dokuz adet yeni nesil teknolojiyi bir araya getirip adına Endüstri 4.0 demiştir. Çalışma grubu Endüstri 4.0 teknolojileri ile akıllı fabrika düzeyine ulaşılabileceğini ummakta ve önermektedir. 
• • •
Akıllı fabrika; doğal akıl ile tasarımlanıp oluşturulan yapay akıl ile çalıştırılan bir yapı olarak tanımlanmaktadır. Diğer bir deyişle insan kendi aklını fabrikaya bırakacak, sonra da çekip gidecektir. Bundan sonra fabrika sanki içeride akıllı insanlar varmış gibi üretimi sürdürecektir. Bugün bakıldığında pek çok fabrikadaki insanların bir kısmı akıllı değildir. Hatta çoğu fabrika da tam akıllı insanlar tarafından kurulmamıştır. Bu yüzden de operasyonel mükemmellik yakalanamamaktadır. Stratejiden ise hiç söz etmeyelim.
• • •
İnsanoğlu kendi aklı ile yapabildiklerini henüz ne başka canlılara ne de yazılımlara yaptırtabilmektedir. Yapay zeka ile ulaşılabilen sınırların içi çok dardır. Bunun gelişeceğine ilişkin süre öngörüleri olsa da hiç olmayabilecek bir şey vardır: İnsan olmayan hiçbir yapı kendi aklını asla geliştiremeyecektir. Yapay sistemler öğrenebilir, bilgilerini arttırabilir ama zekasını arttıramaz. Bu sadece bize özgüdür.  

Akıllı fabrika; akıllı insanların kurup çalıştırdığı ve geleceğe hazırladığı fabrikadır! 

YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler