KÜRESEL OTOMOTİV ZİNCİRİNİN OTOMASYON İHTİYACI KÜRESEL OTOMOTİV ZİNCİRİNİN OTOMASYON İHTİYACI

3D ve Ürün Yaşam Döngüsü yazılımlarında uzman Dassault Systèmes ile yüksek teknolojili gemi inşa sektöründe küresel bir lider olan Samsung Heavy Industries mutabakat anlaşması imzaladılar. İki şirket arasında gerçekleştirilen anlaşma kapsamında Samsung Heavy Industries, yeni dijital dönüşüm teknolojisine dayalı "akıllı tersane" projesini hayata geçirecek ve tamamen dijital bir tersane kurarak rekabet avantajı sağlayacak.

DASSAULT SYSTEMES VE SAMSUNG HEAVY INDUSTRIES DİJİTAL TERSANE KURACAK

Akıllı tersane projesiyle, tersane operasyonlarının zamanlaması ve yürütülmesi optimize edilirken, üretim ve montaj işlemleri hızlandırılacak, inşa için gerekli bilgi akışı kolaylaşacak ve otomatikleşecek. Samsung Heavy Industries bu kapsamda, sıvılaştırılmış doğal gaz taşıyıcıları üretme kapasitesini geliştirip teslimat sürelerini kısaltmayı ve taşıyıcılara yönelik artan talebi daha iyi karşılamayı hedefliyor.
 

"AKILLI TERSANE, YAPIM MALİYETLERİNİ DÜŞÜRECEK VE GEMİLERİN KALİTESİNİ ARTIRACAK"

Samsung Heavy Industries Dijital Dönüşüm Direktörü Jung Nam Lee konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Otomasyon sistemlerinin tüm sektörlerdeki iş verimliliğini büyük oranda etkilediği kanıtlandı. Gemi inşa sektöründe yer alacak akıllı tersane projesi de, yapım maliyetlerini düşürmeye ve gemilerin kalitesini artırmaya yardımcı olacak. Gemi inşasında inovasyonu hızlandırmayı planlıyoruz.”
 
Dassault Systèmes'in 3DEXPERIENCE platformu tabanlı akıllı tersanede, çeşitli veri kaynakları ve gerçek zamanlı operasyon bilgileri entegre edilerek benzersiz bir dijital ağ desteklenecek. Gemilerin oluşturulacak olan sanal ikizleri ile tersanenin sanal ikizlerinin birbirine bağlanması, iş süreçlerinin yapay zeka ile otomatikleştirilmesi ve standartlaştırılacağı anlamına geliyor. Ayrıca tersane içinde, tedarik zinciriyle planlamalar ve operasyonlar optimize edilerek üretim yöntemleri ve üretim uygulamaları alanlarında akıllı inovasyonlar gerçekleştirilebilinecek.