Yediyol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Şuheyp Mendi, hayata geçirdikleri dev proje ile Türkiye’nin tarım ihracatında büyük başarılara imza atacaklarını belirtti.

HAVACILIKTA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN İŞ BİRLİĞİ HAVACILIKTA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İÇİN İŞ BİRLİĞİ

Yediyol Holding’in Agro Termal markasıyla faaliyete aldığı Konya Tuzlukçu’daki ilk etabı olan 50 bin metrekarelik jeotermal ısıtmalı teknolojilik sera alanında ilk hasat toplandı. Hasat toplama işlemine Yediyol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Şuheyp Mendi ve Yediyol Holding Ar- Ge ve Yeni Yatırımlar Grup Başkanı Yüksek Mühendis Beytullah Bilgin de katıldı. Hasatla birlikte elde edilen domateslerin, yurt içi ve yurt dışı pazarlarına gönderilmesi planlanıyor. İlerleyen dönemlerde ise domates dışında farklı sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi hedefleniyor.

 JEOTERMAL TEKNOLOJİNİN İLK HASADI TOPLANDI

“Hollanda’nın tarım ihracatındaki tahtına adayız”

 İlk hasadı toplamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Muhammet Şuheyp Mendi, “Bu büyük projemizle birlikte Konya Tuzlukçu bölgesini, dünyanın en önde gelen jeotermal ısıtmalı teknolojik serası haline getiriyoruz. Bugün ilk hasadımızı topladık, şimdi yurt içinde ve yurt dışında tüketicilere ulaştıracağız. Ülkemizin ihtiyacını karşılarken ihracatta da büyük başarılar kazanmayı hedefliyoruz. Bu noktada da Hollanda’nın tarım ihracatındaki tahtına aday olduğumuzu söyleyebilirizdedi.  

“Ar-Ge çalışmaları ile farklı tarım ürünleri üretilecek”

İkinci etabın hasatlarıyla birlikte hem iç hem dış piyasadaki ihtiyacın tamamına yakınını karşılamayı hedeflediklerini ifade eden Mendi; “Üçüncü etap seramızı Ar-Ge çalışmalarımızı yapmak için kullanacağız. Bu serada domatesin dışında farklı tarım ürünlerinin yetiştirilmesi gözlemlenecek ve dördüncü etap seramızı aldığımız sonuçlar çerçevesinde şekillendireceğiz. Biber, salatalık, patlıcan gibi ürünlerin denenmesinin yanı sıra karpuz, kavun ve tropikal meyvelerin yetiştirilmesi konusunda da denemeler yapacağız. Bu denemeler neticesinde, ilgili sebze ve meyvelerin yetiştirilmesine yönelik uygun seraların yapım aşamasına geçeceğiz. Yakın gelecekte bu başarılara ulaşacağımıza da inanıyorumdedi.      

KADIN İSTİHDAMINA ÖDÜL

Minimum su tüketimi ile yüksek kaliteli ve sağlıklı ürün elde edilmesine imkân sağlayan ve yılın tamamında üretim yapılabilen sera alanı, kadın istihdamıyla da öne çıkıyor. İŞKUR tarafından ‘En Çok İstihdam Sağlayan Firma Ödülü’ne layık görülen Yediyol Holding bünyesindeki Agro Termal, toplumsal kalkınmayı desteklemeye ve kadınların işgücüne katılımını artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.