SOYSERİN GRUP KARANLIK DEPO YATIRIMI PLANLIYOR SOYSERİN GRUP KARANLIK DEPO YATIRIMI PLANLIYOR

Son yıllarda e-ticaret sektörünün hızlı büyümesi nedeniyle tedarik zincirini etkili yönetmek ve spor ayakkabı, kıyafet ve aksesuarlarının verimli ve zamanında dağıtımı adidas için kritik bir konu.

2006 yılında Reebok markasının satın alınması Adidas'a, Birleşik Krallık, İrlanda ve Benelüks'teki perakendecilere hizmet veren Avrupa Bölgesi Kuzey dağıtım operasyonunu yeniden tanımlamak ve yeniden yapılandırmak için hem bir zorluk hem de bir fırsat sundu. Birleştirilmiş dağıtım ağının analizi, beş önemli markanın (adidas, Reebok, TaylorMade, Rockport ve Ashworth) envanterini birleştirerek elde edilecek verimliliği vurguladı. Mevcut dört geleneksel deponun Trafford, Manchester'da tek bir otomatik dağıtım tesisiyle değiştirilmesi gerekiyordu.

DEMATIC, ADİDAS'IN DC TESİSİNDE ASRS SİSTEMİ DEVREYE ALDI

DC(Distribution Center) amaçlı Manchester'da 350 bin metrekarelik alana inşa edilen bina 18 ay içinde tamamlandı. KION grubunun bir üyesi olan ABD merkezli Dematic, verimli ve uygun maliyetli bir depo oluşturmak için Adidas ile birlikte çalıştı. Tesisin entegre tasarımı, yüksek verimli toplama sisteminin yanı sıra büyük otomatik palet ve ASRS(Otomatik depolama ve geri alma) sistemine sahip.

Yüksek oranlı depolama istasyonları içeren bu sistemler, operatörün aynı anda 24'e kadar siparişi aynı anda işlemesine olanak tanıyor. Ortalama 500 birim/saat toplama oranları ve 1500 birim/saat'e kadar işleme kapasitesiyle adidas artık günde 40.000'den fazla bölünmüş koli ürünü toplayabiliyor.

"Otomasyon, nispeten küçük bir alanda çok fazla hacmi işlememize olanak tanıyor, bu da genel giderleri azaltıyor."

Tim Adams, Depolama Küresel İş Çözümleri , Adidas Grubu

Sistemin yalnızca yavaş hareket eden ürünlerle değil, aynı zamanda bölünmüş kutulu ürünlerin büyük çoğunluğuyla da kolayca başa çıkabildiği ve Adidas'ın manuel toplamaya ayrılan alanı üçte iki oranında azaltmasına olanak tanıyor. Adidas Depolama Küresel İş Çözümlerin 'den Tim Adams, "70.000'den fazla SKU'yla, manuel bir operasyon için toplama yükü çok büyük olurdu ve işimizin mevsimsel doğası göz önüne alındığında, bunu sürekli olarak değiştirirdik; otomasyon verimliliği üç kat artırdı." diyor.

ALAN AÇISINDAN VERİMLİ DEPOLAMA

Toplu depo, beş Dematic transpalet vinciyle donatılmış, tam otomatik yüksek raflı operasyona sahip 20.000 paletlik bir lokasyondur. Yüksek raftan ayrılan paletli yükler ya sevk edilmek üzere gönderilir ya da karton toplama işlemleri için dört istasyondan birine taşınır.

Tam otomatik Dematic Miniload deposunda 300.000'den fazla lokasyon bulunmaktadır ve bu depoya her biri aynı anda dört farklı boyuttaki yükü taşımak üzere tasarlanmış çift derinlikli yük taşıma cihazıyla donatılmış 12 vinçle erişilmektedir. Sistem saatte 800 gibi etkileyici bir çift çevrim gerçekleştirebilir.

"Otomasyon, talepteki iniş ve çıkışları düzelterek iş gücü ve kaynak kullanımına yardımcı oluyor."

Tim Adams, Depolama Küresel İş Çözümleri , Adidas Grubu

OTOMATİK KUTU TOPLAMA

Kasalar, Dematic'in DC Director depo kontrol sistemi tarafından kutu boşaltma istasyonlarına ve ardından yüksek oranlı koyma istasyonlarına yönlendirilir.

Dört yüksek oranlı koyma istasyonunun her biri, müşteri siparişleri için 24 'koyma' lokasyonuna sahip olup, aynı anda 24'e kadar bireysel siparişin işlenmesine olanak sağlar. Miniload ve entegre konveyör sistemi, sipariş gerekliliklerini yerine getirmek için öğelerin toplama operatörüne hassas bir sırayla düzgün bir şekilde akışını sağlar. Kutular veya kartonlar toplama istasyonlarına ulaştığında operatöre hazır olacak şekilde yükseltilir.

YÜKSEK ORANLI KOYMA İSTASYONU İŞLETİMİ

Bir ekran, her sipariş konumunda, 24 sipariş kutusundan hangisinin öğeyi/ürünleri koyacağını belirleyen bir 'ışıklandırma' sistemi ile talimatlar sağlar. Tamamlanan siparişler bir paket alma konveyörüne itilir ve paketleme istasyonlarına taşınır veya kısmen tamamlanmış siparişler durumunda, siparişin tamamlanmasını bekleyen otomatik bir ara belleğe gönderilir. Doğruluğu sağlamak için her bölünmüş koli öğesi, DC'nin 22 paketleme istasyonundan birinde bir sevkiyat kartonuna paketlenmeden önce taranır.

DEPO KONTROLÜNÜ YÖNLENDİRMEK

Otomatik tesisin kontrolü, Adidas'ın Manhattan Associates WMS'si ile entegre olan Dematic iQ yazılımı tarafından yönetiliyor.

Adidas Grubu Küresel Depolama Proje Müdürü Stuart Jones, "Dematic iQ'nun kullanımı, gördüğüm diğer sistemlere göre çok daha basit. Dematic'in yazılım ekibi son derece yardımseverdi, birlikte çalışması kolaydı ve sistemden en iyi şekilde yararlanma konusunda oldukça yaratıcıydı." diyor.

Otomasyona yapılan bu 20 milyon sterlinlik yatırımdan elde edilen faydalar artık Adidas'ın Avrupa ve daha geniş pazarlara yönelik dağıtım stratejisini nasıl değerlendirdiğini şekillendiriyor. Adidas otomasyonun çok daha esnek hale geldiğini gördü. Kartonların toplanmasından tek bir çift ayakkabıya kadar çok daha fazla doğruluk sağlayan bir dizi yeni olasılık kullanıma sunuldu.

DC İSTATİSTİKLERİ

Tesis Büyüklüğü 350.000 metrekare
Palet Depolama 20.000 locations
Miniload Depolama 300.000 locations
Stok Saklama Birimleri 70.000+
Paketleme İstasyonları 22