ABB kaçak akım cihazları (RCD'ler) ve enerji sayaçlarının üretildiği Santa Palomba'daki İtalyan üretim tesisi CO2 emisyonlarını yılda 675 ton azaltıyor. Mevcut yenilenebilir kaynaklara ek olarak, yeni bir güneş enerjisi sistemi artık tesisin enerjisinin dörtte birini sağlıyor.  Santa Palomba tesisi tarafından satın alınan tüm elektrik 2019'dan beri yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. Karbon azaltma taahhüdünü ilerletmek isteyen ekip, yenilikçi bir akıllı şebeke projesi uygulamak için lojistik ortağı Laziale Distribuzione ile iş birliği yaptı. Şirketin ABB tesisinin yanındaki depolarına kurulan 3 bin'den fazla güneş enerjisi paneli, şu anda 1,52 MW'lık tepe gücü sağlıyor. İklim için ortak eylem ruhuyla, elektrikli ve soketli hibrid şirket araçları filosu için 17 elektrikli şarj istasyonuna güç sağlamaya yardımcı olan fotovoltaik barınaklar da otopark alanına kurulmuş durumda.

Elektrik Üretimini Azaltmada Yapay Zekâ ve Dijitalleşmenin Yarattığı Etki Elektrik Üretimini Azaltmada Yapay Zekâ ve Dijitalleşmenin Yarattığı Etki

Enerji tüketimini izlemek ve optimize etmek için ABB AbilityTM bina yönetim yazılımı çözümü kurularak enerji tüketimi gerçek zamanlı olarak izlenip tesis ekibinin sahada veya uzaktan bilgi toplaması sağlanıyor. Aynı zamanda tesisin klima, basınçlı hava sistemi, hava girişi ve aydınlatma (halihazırda yüzde 100 LED olan) gibi en yoğun enerji tüketen sistemlerdeki tüketim verimliliğini yönetmesine yardımcı oluyor.

Editör: Semra Çakmak