Lojistik sektöründe 45'nci yılını geride bırakan Boltas, teknoloji ve bilişim altyapısına yönelik yatırımlarına devam ediyor. Şirket, Ar-Ge departmanıyla süreç geliştirici, verimlilik artırıcı projeler, yazılımlar ve uygulamalar üretiyor.

Endüstriyel Robotik Dönüşümde Tehditler ve Fırsatlar Endüstriyel Robotik Dönüşümde Tehditler ve Fırsatlar

Boltas Teknoloji ve Ar-Ge Direktörü & İcra Kurulu Üyesi Harun Özdemir, müşterilerine daha iyi izlenebilirlik ve verimlilik artışı sağlamak için son 2 yıldır teknoloji altyapılarını daha da güçlendirdiklerini belirtirken, bu alandaki yatırımlarının zaten uzun süredir devam ettiğini anlatan Özdemir, 3 yıllık stratejik planları kapsamında 2023 yılında önemli sonuçlar aldıklarını aktarıyor.

ROBOTİK SÜREÇ YATIRIMLARINI ARTIRDI, KARBON SALINIMINI AZALTTI

Özdemir, “2023 yılında Robotik Süreç ve Otomasyon konusunda önemli yatırımlar gerçekleştirdik. UiPath iş birliği ile iki robotu devreye aldık. Tekrar eden işlerimizi ciddi anlamda ekiplerden robotlara aktarabildik. Altyapı servis sağlayıcılarımız ile iş ortaklarımız arasındaki veri girişi ve iletişimini robotlarımız yürütüyor. Servislerimize ait tüm süreçlerde, kritik dokümanlarımızın sistemlere aktarılması, bağlantılı operasyonların otomatik tetiklenmesi ve yürütülmesi hem verimlilik hem de hızlı iletişim sağlıyor.” diye konuştu.

Altyapılarında önemli iyileştirmeler yaptıklarını vurgulayan Özdemir, geniş kapsamlı izlenebilirlik ve tahmini varış bildirimlerini sağlıklı şekilde yapabilecek bir sistem oluşturduklarını ifade etti. Özdemir, “Teknolojiyi operasyonlarımızın ve hizmetlerimizin odağına koyarak hem karbon salımını azaltacak hem de verimliliği artıracak çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

YAPAY ZEKÂ VE BOLTY VERİMLİLİĞİ DAHA DA ARTIRDI

GPS sinyaline ihtiyaç duymadan konum bilgisi alabilen teknolojileri üreten firmalarla çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Özdemir, şunları da kaydetti:

“Müşterilerimize daha iyi izlenebilirlik sağlayabilmek için yazılımlarımızı dönüştürdük, bu yıl daha görünür sonuçlar elde edeceğiz. Stratejik planımız doğrultusunda, 2025 yılında veri analizi, tahminleme, optimizasyon, planlama ve araç takibi gibi hizmetlerimizde yapay zekâyı önemli ölçüde kullanacağız. Teknolojik altyapımız ve uzman ekibimiz buna şimdiden hazır.         

Arkadaşlarımızın ‘Bolty’ adını verdiği üretken yapay zekâ ve süreç robotlarımızın birlikteliği ile geliştirilen platform, iş ortaklarımız için taşıma, operasyon ve depolama süreçlerine ait dokümanları tanıyor, otomatik ve hatasız bir şekilde işliyor. Operasyon, depolama, finans başta olmak üzere, üretken yapay zekâ ve robotlarımızın birlikteliği sayesinde verimli ve çevik süreçlere sahip olduk.”

Editör: Haber Merkezi