Yerli Üretim Sınırları Zorluyor

banner207

Türkiye’nin makina ihracatı Ocak ayında 1,3 milyar doları geçti… Son yıllara göre durmadan rekorlara imza atan makina sanayi için Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu açıklamada bulundu: “2018 yılında ihracatını en fazla artıran sanayi gruplarından biri olan makina sektörü, bu yıl için belirlediğimiz 20 milyar dolar ihracat hedefine uygun olarak, iyi bir başlangıç yaptı.” 

Evet, bu tespitin en sıcak örnekleri sektörde bu ay bizzat gördük… Endüstri 4.0’a uygun çözümlerini dünyanın dört bir yanına ihraç eden Ermaksan, Güney Kore’ye Turkish Cargo ile 5mx2m gövde nakliye ebadı ve 10 ton ağırlığa sahip makinasını ihraç etti.. Türkiye’de turbo kompresör sektöründe Ar-Ge Merkezi olarak faaliyet gösteren ilk ve tek firma olan IHI Dalgakıran’a TÜBİTAK’tan onay geldi.. Dener&Taksan Makina Ar-Ge Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı resmi faaliyet dönemine başladı.. Türkiye’nin ilk büküm merkezi iki yıllık bir Ar-Ge çalışması sonrası Durma markasıyla üretildi. Türkiye sanayinin önemli redüktör üreticileri arasında bulunan İ-Mak Redüktör, bayi ağını genişletti. Firma son olarak Teksas pazarında bir şirket ile el sıkıştı… Sektörde yaşanan diğer gelişmeleri de ‘Haber’ sayfalarımızdan elbette takip edebilirsiniz.

Bunlarla beraber çeşitli söyleşiler de gerçekleştirdiğimiz dergimizin bu ayki ‘Kapak’ konusunda beyaz eşya ve yan sanayi sektörünü derinlemesine ele aldık. Ülkemizde lokomotif ana sanayi kollarında bulunan beyaz eşya sektörü oyuncularının dijital dönüşüme hazırlıkları sürüyor. Makina parklarında da özellikle yerli makinaları tercih ettiklerini ifade eden Silverline’ın üretim tesislerini ziyaret ettik. Yatırım planlarını konuştuğumuz söyleşimizin devamında beyaz eşya sektörüne çözüm sunan firmaların yazılarını da bulabilirsiniz. 

‘Makina ve Aksamları’ndan İş Güvenliği ‘Araştırma’ konumuza kadar kapsamlı bir sayı yine sizleri bekliyor. Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere,

YORUM EKLE

Secomea - Ana Sayfa

Dergiler
Partnerler