Uydukent Projesi’nin temeli 2010’da

AKINSOFT`TAN UYDUKENT PROJESİ

Uydukent Projesi’nin temeli 2010’da
Satınalma Zirvesi

Akınsoft Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, 1995 yılında kurulan firmanın ilk yıllarda yazılım şirketi vizyonuyla ciddi hayaller ve planlarla yola çıktığını söyledi. Ancak
birkaç sene içinde yazılım sektörünün köreleceğini ya da pazarın daralacağını öngörerek artık farklı alanlara yönelme gerekliliğinin ortaya çıktığını ifade etti. Akın, bu nedenle firma olarak 2010 yılında robotik teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmaları yürütmeye başlayacaklarını kaydetti.
Yazılımdan ziyade mekatronik yani elektrik-elektronik ve mekanik birleşimi makinaların, yazılımla kontrol edilmesi anlamına gelen robotik teknolojiler konusunda üretim yapacaklarını dile getiren Akın, 2010 yılı vizyonlarından en önemlisinin ‘Uydukent Projesi’ olduğunu dile getirerek şunları söyledi: 
”Uydukent Projesi ile 100 bin metrekare alt sınırdan bir milyon metrekareye kadar o günkü ihtiyaçlar çerçevesinde genişletilebilecek bir arazide konumlanmış dev bir teknoloji şehri oluşturmayı hedefliyoruz. Bu oluşum çerçevesinde bizimle çalışmak isteyen diğer firmalarla iş ortaklıkları oluşturarak, robotik teknolojilerle akıllı ev aletleri üretme konusunda çalışmalar yapmak istiyoruz. Akıllı buzdolabı, televizyon veya sizi tanıyan bir fırını bir takım yazılımlarla donanımları yoğurup olgunlaştırıp üretmek istiyoruz. Daha çok özel sektörün konumlanacağı, özel sektörde iş ortaklıklarının yapılacağı bir teknoloji merkezi oluşturma gibi bir idealimiz var. Aynı zamanda burada çalışan insanların güncel hayattaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek, marketinden tutun da okuluna, parkına, bahçesine ve hastanesine kadar her şey yer alacak.”

ÖNCE YERLİ FİRMALARLA İŞBİRLİÐİNİ DÜŞÜNÜYOR
Uydukent’in bir başlangıç projesi olduğunu ve katılmak isteyen firmalarla görüşerek birlikte çalışma önerisinde bulunacaklarını vurgulayan Akın, “Gelin birlikte şu ev aletini üretelim diyeceğiz. Projemizi onlara sunacağız. Yabancı yatırımcılara katı kurallarla kapalı olmayacağız ancak ilk aşamada yabancı yatırımları düşünmüyoruz. Yerli firmalarla işbirliği yapacağız” dedi.

EN BÜYÜK HAYALİMİZ 2015’TE İNSANSI ROBOTLARIN SERİ ÜRETİMİNE BAŞLAMAK
Uydukent’te önümüzdeki yıllarda robotik teknolojilerle insansı robotların üretimini yapmayı planladıklarını dile getiren Akın, en büyük hayallerinin 2015’e insansı robotların seri üretimine başlamak olduğunu kaydetti ve ekledi: “Öncelikle Uydukent Projesi`ni hayata geçirmemiz gerekiyor. Daha sonra burada çok önemli teknolojik çalışmalar yürütmek istiyoruz. Bunlardan en önemlisini ise insansı robotlar oluşturuyor. Bu robotlarımız belediyelerimizde, çeşitli kamu görevlerinde, sokaklarda veya park bahçelerde, mesela bir bahçenin ekimi, dikimi ve sulanması görevlerini yapacak. Bir bahçıvan gibi düşünebiliriz. Yine restoranlarda çalışacak garson robotlarımız olacak. Bunlarda sipariş alıp diğer hizmetleri yerine getirecek. Evde çeşitli görevler alabilen, evi tamamen kendi kontrol edebilen, çayınızı, meyvenizi, gazetenizi getiren evin diğer ışık su, elektrik gibi diğer kontrollerini yerine getiren bir insansı robotumuz da olacak. Bu hayalimizi gerçekleştirmeyi istiyoruz.”
Konya’da 2010’da Uydukent’in temelini atmayı hedeflediklerini kaydeden Akın, “Çok ütopik gözükse de sosyal yaşam alanlarının da yer alacağı teknoloji şehri Uydukent’te süreç içerisinde 30 bin kişilik istihdam sağlamayı planlıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2009, 07:30
YORUM EKLE

ST Endüstri Radyo

ST Endüstri Radyo

Dergiler
Partnerler