banner1322
x

thyssenkrupp robotik arayüz platformu başlattı

thyssenkrupp Asansör Kuzey Amerika, bina genelinde robot teslim hizmetlerine destek verebilmek için bir robotik ara yüz platformunu başlattı.

thyssenkrupp robotik arayüz platformu başlattı
Endüstri 40 Zirvesi

thyssenkrupp Asansör Kuzey Amerika, bina genelinde robot teslim hizmetlerine yardımcı olmak amacıyla bir robotik ara yüz platformunu başlattı.

Markets and Markets’a göre, teslimat robotu pazarının 2018’de 11,9 milyon dolardan 2024’te 34 milyon dolara çıkması bekleniyor. Otellerden hastanelere, idari ofislerden mağazalara kadar çok çeşitli alanlarda teslimat yapmak için robotlar kullanılıyor. Birbirinden farklı sektörden firmalar iş gücü tasarrufu yapmak amacıyla bu teknolojiye giderek daha fazla yatırım yapıyor. 

thyssenkrupp Asansör Kuzey Amerika, ABD'nin önde gelen otel ve hastanelerinde robot teslim hizmetlerine yardımcı olmak için bir robotik ara yüz platformu başlatırken, ara yüz daha önce binalarda robot hareketini etkileyen kısıtlamaları ortadan kaldırıyor, bina yüksekliğine bakılmaksızın robotun serbestçe hareket etmesini sağlıyor.

Bu proje ileri mühendisliğe sahip firmanın daha akıllı bina taşımacılığı çözümleri konusundaki kararlılığını pekiştiriyor.

“GELECEĞİN AKILLI ŞEHİRLERİNİ ŞEKİLLENDİRİYORUZ”

thyssenkrupp Asansör Kuzey Amerika CEO'su Kevin Lavallee, “Operasyonel verimlilik arayışında olan firmalar, teknolojinin neredeyse sınırsız potansiyelini, günlük faaliyetlerine nasıl uygulayabileceklerini değerlendirmeye başladı. Firma olarak, robotlar dahil yolcu hareketini daha güvenli ve herkes için daha verimli kılan yenilikçi teknolojilerimiz ve çözümlerimizle geleceğin akıllı şehirlerini şekillendirmeye yardımcı oluyoruz” dedi.

“YOLCU GİBİ ASANSÖRLERİ KULLANABİLİYORLAR”

Firma, geliştirdiği ara yüzünü teslimat robotlarıyla birleştirerek, bina sakinleri için lojistiği geliştirebiliyor, verimliliği artırabiliyor, yolcu deneyimini en üst seviyeye çıkarabiliyor. Robotlar önceleri bağımsız çalışamıyor, çok katlı binalarda asansör kullanımları ciddi şekilde kısıtlanıyordu. thyssenkrupp’un ara yüzü robotla asansör arasında iletişim kurarak robotların yer seçimi yapmasını ve normal yolcu gibi asansörleri kullanmasını sağlıyor. Temizlik, oda ve bagaj servislerine yardımcı olmak için robotik asansör ara yüzleri uygulanabiliyor, ara yüzler robotik güvenlik görevlilerine yardım ediyor, ilaç ve ambalaj dağıtımında yardımcı oluyor.

thyssenkrupp’un bu projesi, teslimat yapan robotların insan yolcular gibi asansörü kullanabilmesini, Wi-Fi ya da 4G LTE aracılığıyla bir asansör çağrısı yapmasını, kat seçmesini ve daha sonra varış noktasına ulaştığında asansörden çıkmasını sağlıyor. Bir asansörün yeterli alana sahip olup olmadığını veya robota sığmayacak kadar dolup dolmadığını belirleyebiliyor.

Tüm asansör iletişimi, thyssenkrupp’un kumanda panosu aracılığıyla kablosuz olarak yapılıyor. Sadece thyssenkrupp yazılımı ve donanımı ile uyumlu olan ara yüz bir gün kadar kısa bir sürede kurulabiliyor.

ASANSÖRÜN AKSAMA SÜRELERİNİ KISALTIYOR

Firma daha önce, teslimat robotlarının daha hızlı ve verimli olacağı bir pilot projeyi başlatmıştı.

Ayrıca MAX ve AGILE ürünleri ile asansör verimliliğinde devrim yaratacak iki teknolojik gelişmeyi daha başlattı.

Asansörün kullanılabilirliğini artıran ve aksama süresini azaltan ilk gerçek zamanlı, bulut tabanlı öngörülebilir bir bakım çözümü olan MAX’in şu anda dünya çapında kurulu 100 binden fazla birimi bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 17:41
YORUM EKLE

Novexx

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını