banner1322
x

ROBODER, BİRLİK OLMAYA VE İŞ BİRLİĞİNE VURGU YAPTI

ROBODER’in düzenlediği, robotik otomasyon sektörünün tüm paydaşlarının bir araya geldiği “Türkiye Robotik ve Otomasyon Zirvesi 2022”de birlik mesajları verildi. Sektörün tüm paydaşları, ROBODER’in “Birlikteliğin Gücü” yaklaşımına destek verdi.

ROBODER, BİRLİK OLMAYA VE İŞ BİRLİĞİNE VURGU YAPTI
Enerji Zirvesi

Robot Entegratörleri ve Yüksek Teknolojili Sistem Üreticileri Derneği ROBODER tarafından organize edilen “Türkiye Robotik ve Otomasyon Zirvesi 2022”, 4 Haziran 2022 tarihinde İstanbul’daki The Green Park Hotel Pendik’te düzenlendi.

Sektörün tüm ilgi odaklarının bir araya geldiği zirve, ROBODER üyelerinin yanı sıra ulusal kuruluşlar, uluslararası kuruluşlar, sektörel dernekler ve kurumlar, basın ve organizasyon kuruluşları olmak üzere yoğun bir katılım ve ilgiyle gerçekleşirken, zirveden birlik ve beraberlik mesajı çıktı.

“YEŞİL DÖNÜŞÜM SÜRECİNİ MANİVELA OLARAK GÖRÜYORUZ”

MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır, “Dünya ve Türkiye büyük değişim ihtiyacı içerisinde bulunuyor. Bu değişimi, sizinle birlikte biz makinacılar yapacağız. Dolayısıyla biz 2030 yılında ‘Yeşil Dönüşüm’ sürecini de bir manivela olarak görüyoruz. Bu noktada rotamızı netleştirmek üzere 16 Haziran’da bir arada olacağız. İstanbul’da gerçekleştireceğimiz MAKFED Makine Zirvesi’ne hepiniz davetlisiniz. Bu vesileyle bu güzel organizasyon için ROBODER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yarış’a, ROBODER Başkan Yardımcısı A. Ali Şen’e şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu. 

“SEKTÖRÜMÜZE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUM”

ROBODER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yarış ise, gelen davetlilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, 21 Aralık’ta gerçekleşen ROBODER Olağan Genel Kurulu’nda, 2022 yılı itibariyle 2024 yılına kadar görevde kalacak yeni ROBODER Yönetim Kurulu’nu ve 6 Komiteyi belirlediklerini ifade etti. Yarış, zirve mesajında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Robotik ve otomasyon pazarının büyüklüğü öngörüye göre, ülkemizde 300 milyon dolar, dünyada ise 80 milyar dolarlık bir paya sahip. Daha yüksek katma değerli ürünler üretmek, uluslararası rekabette öne çıkabilmek, karanlık fabrikalarla daha az enerjiyle daha fazla ürün üretebilmek için bu yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımları yaparken robotlara, robotlarla entegre çalışan teknolojik mühendislik enstrümanlarına, proses enstrümanlarına, çeşitli kalıp, aparat, fikstür sistemlerine, ileri imalat teknolojilerine, bunların kontrolü için otomasyon ve IoT sistemlerine ihtiyacımız var. Ve en önemlisi de genç beyinlere ve onlara yatırım yapan odaklara, kamu olanaklarına, toplumsal bir tercihe ihtiyacımız var. Tüm bunlar için de ROBODER’e ihtiyacımız var. Sektörün ihtiyaç duyduğu insan kaynağı, eğitim, dış ticaret, akreditasyon, mesleki yeterlilik gibi konularda değerler üretmeye devam edeceğiz. Ulusal ve uluslararası iş birlikleri gerçekleştireceğiz. ROBODER Gençlik çalışmaları, sektör taraması, Robotik ve Otomasyon Zirvesinin bir kısmını ortaya koyduk, bir kısmını da çok yakında ortaya koyacağız. Gençlikten, bilim ve teknolojiden, fen ve mühendislikten, iletişim ve sosyal inovasyondan dahası bu topraklardan aldığımız enerjimizi, ülkemizin potansiyelinin artmasına yönelik hizmetleri dönüştürmeye devam edeceğiz. Zirvemizin çıktılarının, sektörümüze önemli katkılar sağlamasını temenni ediyorum.”

“DAHA FAZLASI İÇİN İŞ BİRLİKLERİNİ ARTIRMALIYIZ”

ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği)’ın mesajını paylaşan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Kayakıran, davet için teşekkür ederek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: 

“Farklı bir dünyadan, değişimin olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu değişim hem politikada hem teknikte hem de ekonomide çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu değişim hızına ayak uydurmak için şirketlerin uzmanlaşması gerekiyor. Uzmanlaşma sahaları arttığı için de iş birlikleri büyük önem taşıyor. Ülke olarak, dünya ticaretinden çok cüzi bir pay alıyoruz. MAKFED’in hedefi bunu yüzde 3’e çıkarmak. Bunu çıkarmak için de iş birliklerini artırmamız gerekiyor. Katma değerli ürün üretmek için de makina imalatçılarımızı dijitalleşmede ön plana çıkartıp globalde daha rahat bir şekilde ürünlerini satmasını, daha katma değerli olmalarını sağlamamız gerekiyor. Bugün konuşmacıların büyük bir bölümü ENOSAD, ROBODER, AKDER ya da farklı derneklerin üyesi. Bu durum da bize iş birliklerinin ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Herkese, iş birliklerinin bol olduğu bir dünya diliyorum…”

“HAREKETE GEÇMEYE YÖNELİK BİR TUTUM BELİRLENDİ”

ROBODER’den Türkiye Robotik ve Otomasyon Zirvesi ile ilgili yapılan açıklamada, “ROBODER olarak ev sahipliğini yaptığımız ‘Türkiye Robotik ve Otomasyon Zirvesi’ni pek çok ilkle birlikte gerçekleştirdik. Üretim teknolojileri, robotik ve otomasyon alanında faaliyet gösteren sektörler için önemli bir mesafe taşı olan zirvede; samimi bir diyalog ortamı geliştirildi. Genel geçer konuşmalardan ziyade eylemsel bir olguda sektörün meseleleri tartışıldı. Harekete geçmeye yönelik tutum belirlendi. ‘Birlikteliğin Gücü’ yaklaşımına destek yağdı. Sorunlar için çözüm önerileri ve yol haritaları belirlendi. Çok sayıda kuruluş, ROBODER'e üye olma kararı aldı. Zirve Sonuç Raporunun hazırlanmasına karar verildi. Zirvemize katılım sağlayan, güç katan, destekleyen, davetli, panelist ve konuşmacılarımıza sonsuz teşekkürler. Zirvemize emeği geçen tüm ROBODER fertlerine de ayrıca teşekkürler.” ifadelerine yer verildi.

“BİRLİKTE OLMALIYIZ’ DEDİK VE AMACIMIZA ULAŞTIK”

Zirve ile ilgili ST Endüstri Medya’nın sorularını yanıtlayan ROBODER Başkan Yardımcısı ve Kurumsal İletişim Komitesi Başkanı A. Ali Şen de “Bu Zirveyle beraber biz ana amacımıza ulaşmış olduk. Sektörün bütün taraflarını; imalatçılar, üreticiler, Türkiye’de faaliyette olan uluslararası firmaları bir araya getirdik ve onlara şu mesajı verdik: ‘Birlikte olmalıyız.’ Burada bir ihtiyaçlar listesi var. Bu ihtiyaçlar listesi için birlikte hareket etmeliyiz. Elbette, rekabet edeceğimiz alanlar var. Ancak oradan sıyrılıp başka bir şapkayla ROBODER çatısı altında, ortak bir diyalog geliştirerek sorunlarımıza, ortak problemlerimize çözümler üretme yolunda bir irade koymayı amaçladık. Temel yaklaşımımız buydu ve bütün sektörün de buna karşılık verdiğini, teveccüh gösterdiğini görmek bizi ziyadesiyle memnun etti. Herkes sağ olsun var olsun.” şeklinde konuştu.

UZMAN İSİMLER, ÖNEMLİ KONULARI ELE ALDI

Zirvede; “Üretim Başkalaşırken; Makinalar Sistemlere Karşı”, “Robot Üreticilerinin İdeal Pazar Yeri Perspektifleri”, “Vurgulanması Gereken Sadece Robotlar mı?”, “Endüstriyel Robot Pazarında Büyüyen EMEA ve Türkiye Analizi” panellerinin yanı sıra TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Nuşen Numanoğlu’nun “TÜSİAD Dijitalleşme Vizyonu” ve Gerçek Consulting Dijital Dönüşüm Danışmanı Alper Gerçek’in “Dijitalleşme ve Sanayi Dönüşümü için Kritik 10 Madde” sunumları yapıldı. 

Ayrıca ROBODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Ali Şen ve Genişleme Komitesi’nden Nurşen Sanver de derneğin faaliyetleri ve vizyon planıyla ilgili bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

YENİ KATILAN ÜYELER TANITILDI

ROBODER Başkan Yardımcısı ve Kurumsal İletişim Komitesi Başkanı A. Ali Şen ve Genişleme Komitesi Başkanı Tansel Cavit Kulak derneğe yeni katılan üyeleri takdim ettiler. 

Alfabetik sıraya göre; Alp Robotik Genel Müdürü Emre Özmüş, Kar Metal Genel Müdürü Fatih Kar,  Kantec Kurucusu Kaan Akdoğan, Next Level Robotik Genel Müdürü Hüseyin Özmen, Ram Robotik Genel Müdürü Mehmet Sezer, Robo Otomasyon Genel Müdürü Haluk Özcan, Tezmaksan Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu ve Tezmaksan Robot Teknolojileri Genel Müdürü Serhat Volkan Yılmaz, 2K Welding Genel Müdürü Kadir Beyenal’ın derneğe katılımları duyuruldu. Yeni üyelerden bazılarına katılım rozetleri takdim edildi.

Ayrıca zirve kapsamında, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ve ROBODER arasında iş birliği protokolü imzalandı.

ZİRVEYE HANGİ KURUM VE KURULUŞLAR KATILDI?

Türkiye Robotik ve Otomasyon Zirvesi 2022’ye katılım sağlayan kurum ve kuruluşlar şu şekilde oluştu:

Ulusal Kuruluşlar (Mevcut ROBODER üyeleri): Afşa Robotik, Altesa Mühendislik, Anot Group, Aska Robotik Kaynak Sistemleri, Asparat, Balkan Robot Teknolojileri, Barida Makina, Befaş Mekatronik, Bekod Mühendislik, Bese Teknoloji, Bilmer Kaynak, BM Makina Grup, Çizmak Makine, DEVATECH, dkPOWER, Ermaksan, Ermetal Group, Güneş Dinamik, Hidtek, Innacro, INTECRO Robotics, Keramik Makina, Krank Otomasyon, KUKAMET, Mactera, MAKROBAK Robotics, MGG - Makina Girişim Grubu, Ons Makina, Optimak STU, Oskon, Presmetal A.Ş., Proses Hidrolik, Robotaryum, ROS Teknoloji, Sanver, Siff Elektromekanik, Surfence, Teknorob.

Uluslararası Kuruluşlar: ABB Robotik Türkiye, Atlas Copco, Bosch Rexroth, Comau, ESAB, FANUC Türkiye, Festo Türkiye, Fronius İstanbul, Hyundai Robotics, Kawasaki Robotics, KUKA Türkiye, Mitsubishi Electric Türkiye, Nachi Türkiye, Pilz Türkiye, Siemens, SMC Türkiye, Schneider Electric, Schunk Türkiye, Universal Robots Türkiye, Yaskawa Türkiye yönetimleri.

Kurumlar: AİMSAD, AKDER, AMD, DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, ENOSAD, Finansal Kurumlar Birliği, MAİB, MAKFED, Mekatronik Mühendisleri Derneği, Makina İmalatçıları Birliği, OSB'ler, SAMİB D., TÜSİAD, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi.

Ulusal Kuruluşlar: 2K Welding, Alp Mühendislik, BEVESE, Cava Makina, DSC Mekatronik, Elbay Endeavors, FGİ Kapı ve Yükleme Teknolojileri, Gedik Holding, GMGTEST, GCC, Hidropar Ankara, HKTM, Kantec, Karmetal, Kapı Sistemleri, Next Level Robotics, Özmetal, Ram Robotics, RMK Mekatronik, ROBO Otomasyon, Robital Robotics, SANLAB, Tezmaksan Robot Teknolojileri, Tezmaksan Makina.

Basın ve Organizasyon Kuruluşları: AA, Deutsche Messe, Dünya Gazetesi, ST Endüstri Medya, Zyexpo, Güç Aktarım ve Hareket Kontrol.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2022, 12:35
YORUM EKLE

Teknorob

Schmalz

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını