Minik mucitlerden robot tasarımı

MUCİTLERDEN ROBOT TASARIMI

Minik mucitlerden robot tasarımı

 

Genç bilimcilerin kampta geliştirdiği ``Engelli robotu``, ``Çiçek sulayan robot``, ``Futbol oynayan robot``, ``Boya-badana yapan robot`` ve ``Fabrika robotu`` tasarımlarıyla bilim dünyasına ilk adımlarını attılar. 
    
İlköğretim 6., 7., ve 8. sınıf öğrencisi 24 öğrencinin katıldığı ve iki hafta süren kamp, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı`nda ücretsiz olarak düzenlendi. 
    
Kampın son gününde öğrenciler, geliştirdikleri 5 farklı robot tasarımını, Vakıf`ta düzenlenen törenle eğitmenlerine ve velilerine tanıttılar. 
    
Öğrenciler tarafından geliştirilen ``çiçek sulayan robot``, çiçekleri günlük olarak sulayabiliyor. Robot, farklı saksıları dolaşabiliyor ve her saksıya belli miktarda su veriyor. 
    
Engelliler için geliştirilen robot ise, engellilerin yolda karşıdan karşıya geçmesi için trafik ışıklarını denetliyor. Robot, trafik ışıklarının renklerine göre sesli ve renkli komutlarla uyarılar veriyor. 
    
``Fabrika robotu`` ise fabrikadaki farklı renkteki malzemeleri ayırabiliyor. Robot, bir kutudaki farklı renkteki malzemeleri gruplayarak yeni kutular oluşturabiliyor. 
    
``Boya badana yapan robot`` da boyayacağı duvara kadar giderek fırça ile duvarı boyuyor. Robot, yandaki duvara geldiğinde ise doksan derecelik bir açıyla dönerek diğer duvarı boyamayı sürdürüyor. 
    
``Futbol oynayan robot`` ise futbol sahasındaki topları tek tek kaleye götürebiliyor.

Tüm robotik haberleri için -tıklayın-

Tüm aktüel haberler için -tıklayın-

Son dakika haberleri için -tıklayın-
 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2010, 21:00
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler