Malzeme yönetim robotları verimliliği artırıyor

ROBOTLARLA HATASIZ ÜRETİM

Malzeme yönetim robotları verimliliği artırıyor

 

Öncelikle insan faktörü olan tüm proseslerde muhtemel risk analizi yapalım, karşımıza inanılmaz değerler çıkacaktır. Bazı risklerin otomotivde uygulamaya yer bulması dahi zordur. Bu mantıkla, malzeme yönetimi diğer proseslerden farklılık arz etmemekte ve tüm verilerin proses süresince kontrol altında olmasını sağlamaktadır. Süreçleri kontrol edilemeyen bir proses her türlü hataya açıktır. Robotik sistemler bu tür noktaları kapatmaktadır. Veri girişinden çıkışına kadar olan tüm adımların ve insan zafiyetlerinin ortadan kaldırıldığı malzeme yönetim sistemlerinde robotlar, üretimde verimliliği artırmaktadır.

MALZEME YÖNETİMİNDE ROBOTLARIN KULLANIMI
Daha çok uygulama alanına göre özel robotlar tercih edilmektedir. Zaman etütleri ve yönetim veri hızına göre robotik algılama yapısı ve diğer enstrümanlar dolaylı olarak değişkenlik göstermektedir.

ROBOTLARIN SEÇİMİ
Daha çok uygulama alanına göre özel robotlar tercih edilmektedir. Zaman ve yönetim veri hızına göre robotik algılama ve diğer enstrümanlar dolaylı olarak değişkenlik göstermektedir. Ön etüt analizlerin çalışma şartlarına göre iyi tespit edilmesi ve seçimlerin bu veriler ışığında yapılması doğru olacaktır.

ROBOTLARIN ENTEGRASYONU VE PROGRAMLANMASI
Robotik sistemlerde robot eksen hareket kabiliyeti yapılacak işin yapısı ile doğrudan ilişkilidir. Uzayda birden fazla ekipman ile haberleşmesi gerekiyor ise program yapısı değişkenlik gösterir. Biz robotları 2 boyutlu ve üzeri hareket yapısına göre sınıflandırıyoruz.
Çok eksenli robotlar için, programlamanın temelinde, tasarım vardır. Robotun çalışacağı bölge dizayn edilir. Yapacağı görev için başlık yapısı hazırlanır.
Taşıma, montaj, mastik çekme, vs. Çünkü proses yapısına göre robot başlığı farklılık arz eder.

“İŞ GÜVENLİÐİNE UYGUN PROGRAM YAPILMALI”
Robotların çalışacağı parçaya, iş parçası diyoruz. İş parçası ile uyumlu ve yörüngesi doğru simüle edilen robotlar doğru çalışırlar. Otomasyon bu tür proseslerde bir çıktıdır, son veridir. Çalışma esnasında hataların, kayıt altında tutulması gerekmektedir. İş güvenliğine uygun program yapılmalıdır. İlk başlangıç operasyonları ve iş sonundaki duruşlar zaman kaybı oluşturmamalıdır. Gereksiz yörünge hareketleri yapılmamalıdır. Otomasyon öncesinde mutlaka simülasyon yapılmalıdır. Her hareket tanımlı olmalıdır. Zaman etüdleri önceden yapılmış olmalıdır.

Tüm robotik haberleri için -tıklayın-

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2010, 05:00
YORUM EKLE
Dergiler
Partnerler